Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Bağımsız Üyesi Davut Çakıroğlu, tren ve raylı sistem konusunda Trabzon’la dalga geçildiğini ileri sürerek sert eleştirilerde bulundu. Rantlara vb. sorunlara karşı ortak mücadele çağrısında bulunan Çakıroğlu, “Milleti kandırmaktan memleketi batırmaktan vazgeçin” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Bağımsız Üyesi Davut Çakıroğlu, tren ve raylı sistem konusunda Trabzon’un yıllardır oyalanmasına, “Yine trene baktırıldık” sözleriyle tepki gösterdi. Trabzonlularla dalga geçildiğini ileri süren Çakıroğlu, “Ben sayamadım ancak millet saymıştır. Bu kaç oldu? Tren ve raylı sistem üzerinden millet ile, Trabzon ile dalga geçen bir zihniyet var. Bu zihniyetin yeni bir algı operasyonu söz konusu. Tabii ki amaç hedef saptırmak. İçerden ve dışardan gelen taarruzları savmak. Güzergahı, maliyeti, fizibilite raporu, şehir planlamasına uygunluğu... Ortada somut hiçbir şey yok. Söylem var. Müjde, Trabzon raylar ile buluşuyor! Nakarat aynı, sadece assolistler değişiyor. Güya bilim onay vermiş. Yani bugüne kadar beklemelerinin sebebi bilim.” dedi.

“NE ZAMAN BİLİMİ ÖNEMSEDİNİZ Kİ!”

Sanal müjdeye bilim kılıfı uydurulduğunu ileri süren Meclis Üyesi Çakıroğlu, “Beşirli dolgu alanı oluşurken, çöp alanı üzerine fore kazıksız cami yapılırken, dere yatağına terminal yapılırken, Akyazı Stadı ve aynı bölgeye şehir hastanesi yapılırken, ikinci tanjant diye bilinen ve yılan gibi kıvrım kıvrım olan transit şehir geçişi diye yol yapılırken, yeni içmesuyu hattı yapılırken... Sahi ne zaman ve nerede bilimi önemsediniz ki bugün sanal bir müjdeye, geçikme gerekçesi olarak bilimi öne atıyorsunuz? Bilimi, önemsemiş gibi yapıyorsunuz.” eleştirilerinde bulundu.

TRENE BAKMAYACAĞIZ! BU MİLLET, ŞEHİR UNUTMAZ

Rantlara vb. sorunlara karşı mücadele çağrısı yapan Çakıroğlu, “Borçlanarak maaş ödeyen ve her geçen gün karadeliği büyüyen bir belediye, adli ve idari soruşturmalarla muhatap olmalı diye beklerken, şehir bunu konuşurken bir anda müjde diye trene baktırılıyoruz. Hem seçilmiş temsilciler olarak bizler, hem sivil toplum paydaşları hem de güzide basınımızın kıymetli mensupları olarak kararlılıkla "trene baktırılamayacağımızı" vurgulamalıyız. Doğrudan teminler, borçlanma, alelade ve alelacele yapılan yatırımlar, milletin uğradığı zararlar, kadrolaşma ve yığılma, liyakat sorunu, hesap vermeme ve soranın olmaması gibi hayati meseleler üzerinde durmaya, sağlanan rantları durdurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Ama trene bakmayacağız. Bu millet, şehir unutmaz.” dedi.

SEÇİM VE ŞAHSİ HESAPLARDAN SIYRILIN

Yapılmayan tren hattı için Trabzonluların billboardlara asıl ilanların parasını ödediğine dikkati çeken Çakıroğlu, “’Temel atıyoruz’, ‘Erzincan-Trabzon demiryolu hattı başlıyor’ diyerek asla yapılmayacak olan  tren hattı için bilbordlara verdiğiniz reklamların parasını ödeyen bu millet, unutmaz. Milletin kürsülerini gasp ederek, milletin sesini kısarak, kapatarak düne dair hatalarınızı örtemezsiniz, yarına dair hatalarınızı da müjde algısıyla süsleyemezsiniz. Gelin popülizmden vazgeçin. Ortak akıl ve istişare kültürünü hakim kılın. Seçim ve şahsi hesaplardan sıyrılın. Bu millet ve memleket için rasyonalleşin. Milleti kandırmaktan, memleketi batırmaktan vazgeçin…” çağrısında bulundu.