Trabzon burma

En sık tercih edilen mücevher çeşitlerinden biri olan altın yatırım amaçlı olarak kullanıldığı gibi özel günlerde ve düğünlerde de hediye olarak sunulur. Bu hediyeler arasında Trabzon burma bilezik ayrı bir yere sahiptir.

Trabzon bilezik günlük hayatta takı olarak kullanılır ve yeni evlenenlere düğün hediyesi olarak verilir. Kendine özgü tasarımı, sağlamlığı ve maddi değeriyle öne çıkan Trabzon burması yıllardan beri ülkemizde tercih edilen bir takıdır. Osmanlı zamanında sarayda meşhur olan ve günümüzde bu şöhreti tüm dünyaya yayılan burma bilezik, kadınların gözde takılarındandır.

Trabzon hasırı tarihçesi

Trabzon kuyumculuğunun temelini Tibarenler ve Elizanlar oluşturur. Taş ve maden işlemeciliğinde usta olan Tibarenler, Orta Asya’dan Karadeniz Bölgesi’ne gelen ve Trabzon dolaylarına yerleşen Turanlı bir topluluktur.

Elizanlar ise örmecilikte ustadır. Trabzon’un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinden sonra Gümüşhane’de gümüş madenlerinin işletilmesi ve ham gümüşün Trabzon Limanı’na getirilmesi Trabzon hasırı tarihinin mihenk taşlarındandır.

Trabzon Limanı’na getirilen gümüş buradan İstanbul ve diğer liman şehirlerine ulaştırılırdı. Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’un fethi anısına gümüş sikkeler bastırması kuyumculuğun Trabzon’da gelişmesinin nedenlerinden biridir.

Evliya Çelebi anılarında Trabzon kuyumcu ustalarının ürettiği eşyaların Osmanlı Sarayı’nda kendine yer bulduğunu anlatmaktadır. Bu dönemde üretilen takılar genellikle gümüş küpe ve yüzüktür.

Trabzon hasırı nasıl ortaya çıktı?

Yavuz Sultan Selim döneminde Batum’un fethedilmesiyle Kafkas el sanatları ile Trabzon el sanatlarının etkileşimi başlamıştır.

Bu etkileşim sonucu Trabzon’a özgü hasır ortaya çıkmıştır. 1917’den yılından önce Karadeniz’e gelen Kafkasyalı ustalar Trabzon’da yerleşmiştir. Bu ustalar Trabzon’da hasır sanatını öğretmiş ve bir efsaneni başlangıcına sebep olmuştur.

Tarihte ilk Trabzon burması Osmanlı döneminde üretilmiştir. İlk üretildiğinde gümüşten yapılmış olan daha sonra altın kullanılarak üretilmeye devam edilen Trabzon burması daha çok kadınlar tarafından örülür. Bu örgü tekniği savaşlarda kemer yapımından kullanılan bir örgü tekniğidir.

Trabzon hasır bilezik bir telkariye sanatı ürünüdür. Osmanlı döneminde örme işlemi genelde gayri Müslim kadınlar tarafından yapılırdı. Cumhuriyet döneminde Türk kadını örme işine başlamış ve o günden beri gözü nuru ve el emeğiyle bu işe devam etmektedir.

Bir Trabzon bileklik yaklaşık 12 günde hazır hale getirilir. Bu kadar uzun sürmesinin sebebi tamamen el emeği olarak üretilmesidir. Bilezikler elde örüldükten sonra atölyelerde şimşirden tokmakla dövülür.

Bu işlem sonrasında bilezik kaynak işleminden geçer ve kilit kısmının takılmasıyla yapımı tamamlanır. Kilit bölümünün kapatılması için bileziğe toka eklenir. Bu alanda farklı desenler ve taşlar kullanılabilir. Trabzon burmasının ünü ülkemiz sınırlarını çoktan aşmıştır. Bugün Asya, Avrupa ve Arap ülkeleri başta olmak üzere dünyaya Trabzon burması ihraç edilmektedir.

Trabzon burması bilezik özellikleri

Trabzon burması, kendine özgü tasarımı ve yapısıyla göze çarpar. Orijinal ve geleneksel bir tasarıma sahiptir.

Çok ince altın tellerin örülmesiyle yapıldığı için yapılışı emek doludur. Trabzon burması sabırlı ustaların elinde şekillenir ve zarif işçiliğiyle dikkat çeker. Farklı zevklere göre tasarlanan Trabzon burması bilezikler raflarda boy gösterene kadar birçok aşamadan geçer. Çeşitli aletler kullanılarak detaylı bir emek ürünü olarak elde edilir.

Trabzon burmasını yıllar boyunca ilk günkü güzelliğinden bir şey kaybetmeden üstüne değerine değer katarak saklayabilirsiniz. Bu kıymetli bileziği sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Farklı boyutlarda, farklı kalınlıklarda olan Trabzon burması üzerinde genellikle bir adet toka bulunur. Bu toka örme altın olabileceği gibi çeşitli değerli taşlarla da süslenebilir.

Trabzon bilezik fiyatları

Bilezikler özel günlerde ve günlük hayatta kullanılan takılardır. Bilezikler farklı görünümlere sahiptir. Trabzon bilezik fiyatlarını belirleyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden en önemlileri bilezik gramı, bilezik ayarı ve işçilik olup olmadığıdır.

Bir Trabzon hasırı15 gram, 17 gram, 24 gram gibi seçeneklerde üretilir. Altının gram değerine bağlı olarak gram artınca bilezik fiyatı da artar. Altın bilezikler en yüksek 22 ayardır. Trabzon burması ayrıca 14 ayar ve 8 ayar olarak da üretilir. Bilezik sadece altın olarak değerlendirilecekse maddi karşılığı bilezik gramıyla bilezik fiyatının çarpımı sonucu bulunur. Trabzon bilezik fiyatları bu şekilde değişiklik gösterir.

Deva Partili Kubilay Çiçek "Bu İsrafa Bir Son Verin" Deva Partili Kubilay Çiçek "Bu İsrafa Bir Son Verin"

5 sıra Trabzon burması bileziklerde en ince bilezik kalınlığıdır. 21 sıra kalınlığında da Trabzon burması mevcuttur. Bu sıra kalınlığı isteğe göre değişebilir. Toka kısmında pırlanta bulunan Trabzon burması bilezikler çok değerlidir.

Trabzon bilezik seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Hasır bilezik seçerken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bilezik hediye mi olacak, yatırımlık mı saklanacak, takı olarak mı kullanılacak sorularının cevabı bilezik seçimi açısından önemlidir. Bilezik hediye olacaksa hem görüntüsü dikkat çekici hem de değerli modeller seçilmelidir.

Hediye olarak Trabzon seti de tercih edilebilir. Bu sette bilezik, kolye ve yüzük bulunmaktadır. Trabzon seti fiyat olarak daha pahalı olduğu için daha göz dolduran bir hediye olacaktır. Bilezik yatırımlık olacaksa altının ayarı ve işçiliksiz olması önemlidir. 22 ayar olan bilezikler yatırım için idealdir.

Trabzon burmasında en yüksek 22 ayar altın kullanılır.  Bu ayar yaklaşık yüzde 91 oranında altına karşılık gelir. Çünkü saf altın daire halini alamaz. İşçilik olduğunda bileziğin fiyatını artmasına rağmen madeni değeri düşmektedir. Takı olarak kullanılacak bir burma bilezikte görüntü ön plandadır. Bu sebeple işçilik fazladır.

Tüm bu hususların dışında Trabzon bilezik seçerken en önemli nokta bileziğin sertifikasının olmasıdır. Altının gerçekliği, kaç ayar olduğu ve özellikleri bu sertifikalarda yazılıdır. Aksesuar olarak kullanılacak bileziklerde kimin bileğine takılacaksa onun ölçüsünü bilmek gerekir. Bir kağıt mezurayla bilek ölçüsü alınabilir.