Flaş Haber
Kapat

Zorluoğlu, Trabzon’u konuştu

08 Ocak 2021 Cuma 14:16
Zorluoğlu, Trabzon’u konuştu

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bugün TGC’yi ziyaret ederek gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Trabzon’un altyapı sorunundan su sorununa kadar ve projelerle ilgili açıklamalarda bulunan Zorluoğlu, Trabzon’un altyapı çalışmalarında risk aldıklarını ayrıca yazın kırsalı bekleyen su sorununa dikkat çekti.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Başkan Zorluoğlu, Trabzon basının çok güçlü olduğunu ve ağır eleştirilere açık olduklarını dile getirdi.

TRABZON BASINININ GÜCÜ…

Konuşmasına Trabzon basınını değerlendirerek başlayan Başkan Zorluoğlu, “Gazeteciler Cemiyetinde estetik çok güzel dokunuşlar olmuş. Gerek Elazığ’da gerekse Van’da Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyesiydim aynı zamanda. Oralarda hep Trabzon basının gücü konuşuluyordu. Yerel basın anlamında Türkiye’nin en güçlü şehirlerinden bir tanesi Trabzon. Ve bu gücünü şartlar değişse de muhafaza eden bir şehir. Trabzon’daki yerel gazetelerin pandemide basın ilandan alınan ücretler anlamında daha az etkilendiğini söylediler. Büyükşehir olarak basınımızın ekonomik olarak da yanında olmaya gayret gösteriyoruz.

KORONAVİRÜS TRABZON’DA DAHA NE KADAR ETKİLİ OLACAK?

Bu yaz geçen yaza göre daha rahat geçireceğimizi birtakım ticaret ve sanatsal faaliyetlerin artık yapılabilir duruma geleceğini ümit ediyorum.

AĞIR ELEŞTİRİLERE AÇIK OLUNMALI

Yaptığımız çalışmaların kamuoyuna aktarılması noktasında büyük bir destek verdiniz. Eleştiriye her zaman açığız. Hatta bizim gibi siyasetçilerin, belediye başkanlarının biraz da ağır eleştiriye açık olmaları gerekir. Kamu görevi ifa ediyoruz. Zaman zaman eksikliklerimiz, hatalarımız olacaktır. Eksikleri görüp basın gazetelerde ve diğer mecralarda dile getirecek. Bir taraftan da vatandaşımızın doğru, tarafsız, haber alabilme hakkını da kullanmasına imkân sağlayacak.” şeklinde konuştu.

ALTYAPI ÇALIŞMALARINDA RİSK ALDIK.. NİSAN AYINA KADAR TAMAMLANACAK

Altyapı çalışmalarını konu eden Zorluoğlu, “Çok büyük altyapı projesi başlattık. Trabzon tarihinde 1980-85 yıllarında altyapı çalışması yapıldı. O tarihten bu yana 35 yıldır böyle bir çalışma yapılmadığı altyapı eskimişti. Belediye başkanlarının arzu etmediği bir yatırım türüdür. Bu riski biz aldık. Beşirli’de Kalkınma’da çalışıyorduk. Sokağa çıkma yasağı kararı alınınca oralardan merkeze yöneldik. Nisan ayına kadar meydan bölgesi Tanjant’tan Moloz’a kadar olan alanın Çömlekçi dahil olmak üzere bu altyapıyı bitirmek amacımız. 568 km. içmesuyu hattının meydan bölgesinde 70 km’si var. Buraları hazır açmışken kanalizasyonu da dahil ettik. 150km kanalizasyon, 100km’ye yakın yağmursuyu hattı oluşturuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

TÜRKSAT TRABZON’A YATIRIM YAPACAK

Başkan Zorluoğlu, konuşmalarının devamında şunları kaydetti: “Telekomünikasyon alt yapısı ki 400 km kanallarla fiber altyapısını bütünüyle şehrin tamamına yayıyoruz. Türksat Genel Müdürümüzle görüştüm. Önümüzdeki günlerde o da buraya gelecek. Şehrimize yatırım yapmasını sağlayacağız. Türksat’ın yatırım yapmasını önemsiyoruz. Türksat Türkiye’de 24 ilde yatırım yaptı, 25.’sinin Trabzon üzerinde olması konusunda mutabakata vardık.

MERKEZDEKİ KOKU ORTADAN KALKACAK

Doğalgaz eksikliklerinin yatırım anlamında tamamlanması için gayret ediyoruz. Cumartesi günü Cumhuriyet Caddesine girecekler. Hafta sonu bitirecekler, orada ki yardığımız bölümün üstünü geçici olarak kaplayacağız. Bizim yaptığımız kaplamalar geçici kaplamalar. Tamamını profesyonel şeklinde iyi firmalarla üst kaplamalarını yapacağız. Maraş Caddesi’nde Valiliğin önüne kadar çelik borularla doğal gaz firması çalışma yapacak. Bu proje tamamlandığında merkezde hissedilen koku problemi, su basma meselesi, içme suyu arızası gibi olan sorunlar bütünüyle ortadan kalkacak.

TRABZON’UN KAYIP KAÇAK ORANI DOĞU İLLERİYLE AYNI

Trabzon, kayıp kaçak oranıyla Doğu’daki illerle aşağı yukarı aynı. TİSKİ’nin kayıp kaçak oranı yüzde 60’dı. Bunu yüzde 50’ye indirdik. Bu çalışmayla bunu yüzde 25-30 aralığına indirmiş olacağız. Önümüzdeki sezon su problemi olacak gibi görünüyor.

TS CLUB’IN YENİ YERİ BELLİ OLDU

TGC Başkanı Ersen Küçük ve TGC üyeleri ziyaretten duyduğu memnuniyeti diye getirerek TGC binasının restorasyonunu gerçekleştiren Zorluoğlu’na desteklerinden ötürü teşekkür ettiler. TGC binasındaki TS Club satış noktası ile ilgili de bilgi veren Zorluoğlu, “Trabzonspor’umuz forma satışlarını Tarihi belediye binamızın altındaki yerde gerçekleştirecektir. Onlar için de daha iyi olacaktır.” dedi.

REŞADİYE KAVŞAĞI ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Reşadiye Kavşağı ile ilgili yazılı talebimizi Karayollarına gönderdik. Karayolları Genel Müdürümüzle görüştük. Onlar bir hazırlık yapıyor. Reşadiye Kavşağı imkan dahilinde olursa onların işi. Biz gerekçemizi gönderdik.

MEYDAN VİYADÜĞÜ KALDIRILACAK MI?

Meydan Viyadüğü ilgili proje firmamıza, çalışılması talimatını verdim. Daire Başkanımızda yakından ilgileniyor. Bir ön çalışma yaptılar. İlk veriler yapılabilir gibi duruyor. Yer altına alınabilir, oradan Baronun arka tarafından çıkabilir diye söylendi. Bu çok önemli çalışma gerektiriyor. Onun için kamuoyuyla çok paylaşmadım. Çalışmalarını tam tamamladıktan sonra teknik olarak burası kaldırılıp yerin altından geçecek imkân varsa kaynağını bulup yapmak istiyoruz. Şehrin merkezinden bu görüntüyü kaldırabilirsek mutluluk duyarım. Rapor hazırlanıp, proje imkânı sağlarsa sizlerle paylaşırız.

TRABZON’A İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ

Şu anda bizim kanalizasyonlarımız, derin deniz deşarjı ile Karadeniz’e veriliyor. Bu arzu edilen arıtma yöntemi değil. Eskide kalmış yöntem. Şimdi ileri biyolojik arıtma tesisi denilen, kanalizasyonun geldiği arıtılıp ondan sonra denize zararsız şekilde verildiği metotta Trabzon’un geçmesi lazım. Bizim de hedefimiz bundan sonra ki yıllarda böyle ileri biyolojik arıtma tesisi kazandırmak.

YAZIN KIRSALI BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE!

Galyan bölgesindeki barajımızda su seviyesi öyle alarm vermiyor. Ama riskli olarak gördüğüm yerler barajdan değil de derelerden ve diğer su alma yapılarından beslenen yerler. Yüksek kotlar ve kırsal… Geçen sene Karakaya Bölgesinde ciddi sorun yaşadık. Oraya yatırım yapıyoruz daha fazla su vermek için. Dolayasıyla o bölgeyi çözüyoruz ancak başka yerlerde yine kuraklıktan kaynaklı sorunlar olabilir.

GÜLCEMAL’DE KOKU

Gülcemal’de kanalları yapıyoruz. Nisan’dan sonra bir daha asla koku olmayacak. Derelerin kendilerini dolgunun öteki tarafına atıyoruz. Dolayasıyla orada su birikintisi olmayacağı için her hangi bir koku olmayacak. 15 Milyon TL’ye mal oldu.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Son Güncelleme: 08.01.2021 14:35
Anahtar Kelimeler:
TGCTrabzonMurat Zorluoğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.