Zincir marketlere ‘dur’ dedi

CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt yerel esnafı savundu

19 Ocak 2021 Salı 11:36
Zincir marketlere ‘dur’ dedi

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, sayıları gittikçe artan zincir marketlere tepki gösterdi. Zincir marketlerin genişlemesinden dolayı yerel esnafın zor günler geçirdiğini ifade eden Söğüt, bu genişlemeye karşı önlem alınmasını istedi.

“YEREL ESNAF AZALIYOR, KAPISINA KİLİT VURUYOR”

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Türkiye’ de 32 bine yakın mahalle olduğunu ve neredeyse her mahallede zincir marketlerin bulunduğunu söyledi. Zincir market sayısının hızla arttığını ifade eden Söğüt, yerel esnafın bu durumdan olumsuz etkilendiğini ve dükkanlarını kapatma durumuna geldiğini belirtti. Zincir marketlerin ürün kapasitesinin genişliğine değinen Söğüt, “Ülkemizde 32 bine yakın mahalle var. Sadece BİM, ŞOK ve A101 zincir marketlerinin toplam sayısı 25 bini aştı. Diğer zincir marketler de hesaba katıldığında, ülkemizin her mahallesinde zincir marketlerden birinin şubesi var demektir. Sayıları öyle hızla artıyor ki yakında her sokakta bile bir zincir market şubesi göreceğiz. Zincir marketler böyle mantar gibi çoğalırken, yerel esnaf azalıyor, kapısına kilit vuruyor. Zincir marketlerle rekabet gücü olmayan, pandemi dolayısıyla daha da zor günler geçiren mahalle bakkallarımızdan sonra, zincir marketlerin kırtasiyeden beyaz eşyaya, mobilyadan elektroniğe aklınıza ne gelirse satmaya başlamasıyla, diğer küçük yerel esnafımızda zor günler geçirmeye başladı.” ifadelerinde bulundu.

“ALIŞVERİŞLERİMİZİ YEREL ESNAFTAN YAPALIM”

Söğüt, yerel esnafın bu haksızlığa Ticaret Bakanlığı tarafından engel olunmasını istendiğini aktardı. Ankara’da zincir marketlerin genişlemesine önlem alındığını söyleyen Söğüt, Trabzon’da da önlem alınması halinde yerel esnafın nefes alabileceğini ifade etti. Söğüt, “Ticaret Bakanlığı’nın bu haksız rekabete dur demesini bekleyen yerel esnafımız, bu bekleme esnasında, Etimesgut Belediyesi’nin bu ay aldığı kararla ‘zincir marketlerin yeni şube açmasına izin vermeyeceğini’ açıklamasından sonra, Trabzon’da da yerel yönetimlerin bu tip bir karar almasını bekliyor. Bu tip bir karar -geçtik mahallelerimizden- sokaklara şube açılmasının önüne geçecek, küçük yerel esnafımızın nefes almasını sağlayacaktır. Bizler de bu şehrin yaşayanları olarak; her gün selamlaştığımız, veresiye alışveriş yapabildiğimiz, kimi zaman anahtarımızı kimi zaman çocuğumuzu teslim ettiğimiz, kimi zaman ise borç bile istediğimiz başta mahalle bakkallarımız olmak üzere küçük yerel esnafımızın ayakta kalabilmesini sağlamak için alışverişlerimizin -hiç değilse bir kısmını- küçük yerel esnafımızdan yapmalıyız.” açıklamalarında bulundu.

HABER:Kübra Nur Kotaman

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.