Uzun, tohum ve meyveye yöneldi

29 Mart 2021 Pazartesi 09:23
Uzun, tohum ve meyveye yöneldi

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, yerli ürünlerin yok olmaması için bir çalışma başlattıklarını açıkladı. Yerli tohumların yaygınlaştırılması için tohum takas programı ve nesli tükenmekte olan meyvelerin aşılanması için aşıcılık eğitimi verileceğini söyledi. Uzun, “Bu meyve ve sebzeleri çoğaltarak gelecek kuşaklara aktarmak tarihi ve milli bir görevimizdir.” dedi.

 “TARİHİ VE MİLLİ BİR GÖREVİMİZDİR”

Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Uzun, yerli ürünlerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Bu ürünlerin yok olmaması için tohum-takas programı ve aşıcılığın öğretilmesi programı uygulanacağını belirten Uzun, “Saygıdeğer hemşehrilerimiz; bölgemize yüzyıllardan beri uyum sağlamış, bizlere miras kalan, lezzeti ile damak tadınız olan ürünlerimiz maalesef yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Atalarımızdan devraldığımız bu meyve ve sebzeleri çoğaltarak gelecek kuşaklara aktarmak tarihi ve milli bir görevimizdir. Bu itibarla; 29 Mart Pazartesi günü Beşikdüzü Kapalı Pazar yerimizde Beşikdüzü Belediyemizin öncülüğünde Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası, Beşikdüzü Ziraat Odası Başkanlığı, Trabzon Atalık Tohumculuk Derneği ve Beşikdüzü Düşünce Kulübü (BDK) ile birlikte, Beşikdüzü Kadın Emeği Pazarımızda yerli tohumlarımızın yaygınlaştırılması için tohum-takas programı ile çöğür olarak temin ettiğimiz elma ve armut çöğürlerine bölgemizde nesli tükenmekte olan meyvelerin aşılanması ve aşıcılığın öğretilmesi programı uygulanacaktır.” ifadelerine yer verdi. Başkan Uzun, Atalık Tohum Takas Şenliği programının saat 10:30’da, Yöresel Meyve Fidanı Aşılama Eğitiminin ise saat 11:30’da Beşikdüzü Kapalı Pazaryeri’nde olacağını belirtti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.