Uzman eksikliği felaket getiriyor

Doğal afetler uzman eksikliği ve yetersizliğinden felakete dönüşüyor

16 Aralık 2020 Çarşamba 12:54
Uzman eksikliği felaket getiriyor

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, Dünya ve Türkiye’deki doğa olayları sonucunda yaşanan afetlerin uzman eksikliği ve yetersizlikleri nedeniyle felakete dönüştüğüne dikkat çekti.

BİLİME İNANILMASINI İSTEDİ

Dünya ve Türkiye’de yaşan doğa olaylarının meydana getirdiği yıkımların uzman eksikliği ve yetersizliği nedeniyle felaketlere yol açtığını öne süren Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, değerlendirmelerde bulundu. Felaketlerin önüne geçilebilmesi için bilimden yararlanılması gerektiğinin altını çizen Erüz, “Atmosfer dinamiği ve suyun hidrolojik çevrim mucizesini anlamak ve yorumlamak, kuraklık riskini, aşırı yağış, taşkın, kar don, dolu riskini tespit etmek, buna göre su kaynaklarının yönetimi, doğru yerde doğru zamanda tarım yapmak lazım. Yerleşim kurma gibi faaliyetler için bilimsel veri, analiz ve değerlendirmelere ihtiyaç vardır. Meteoroloji, matematik, fizik, hidroloji, jeoloji, tarım, inşaat, istatistik vd bilim uzmanlarının ortak akla dayalı çalışmaları olmadan, uzmanlığı ve konusu olmayanlarca verilen karar ve görüşler ülkeye fayda değil zarar ve felaket getirir... Okuyalım ve Çin'de de olsa bilime sarılalım.” diye konuştu.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Son Güncelleme: 16.12.2020 14:26
Anahtar Kelimeler:
Doğal AfetlerCoşkun Erüz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.