Üreticiye Destek Yetersiz

21 Ocak 2021 Perşembe 12:04
Üreticiye Destek Yetersiz

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Drakula olarak bilinen Turunçgil Uzun Antenli Böceği yüzünden fındık bahçesini söken üreticiye 4 yıl boyunca sabit kilogramı 15 liradan destek verileceğini öne sürdü. Drakulayı halkın AK Parti böceği olarak nitelendirdiğini savunan Milletvekili Kaya, verilen maddi desteğin birçok açıdan yetersiz olduğunu kaydetti. Drakulanın Türk fındığını bekleyen en büyük sorun olduğunu kaydeden Milletvekili Kaya, 2019 yılının Ağustos ayında Maçka ilçesine bağlı Esiroğlu Mahallesi’ne giderek incelemede bulunduğunu da hatırlattı. Milletvekili Kaya, “2019 yılı ağustos ayında vatandaşın fındıklığına gittim dehşete düştüm. 1000 ton fındık olan yerden 400 kiloya düşmüştü aldığı ürün. Matkapla standart delikler açmışsın gibi bir durum vardı. Böceği bana getirdiler. İlk defa görmüştüm o böceği. Bu nedir, dedik araştırma yaptık.  Turunçgil Uzun Antenli Böceği olduğu söylendi. Halk arasında AKP böceği. Halk AK Parti yüzünden böcek geldiği için AKP böceği diyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin getirttiği fidanlarla şehre geliyor. Büyükşehir Belediyesinin fidanlığı Esiroğlu’nda. Yurt dışından İstanbul’a oradan da Trabzon’a gelen fidanlarda çalışan arkadaşlar bu böceği görüyorlar. Yetkililere ‘Bu böcek nedir?’ diyorlar. O dönem İl Tarım Müdürlüğü ile Ziraat Odasına haber veriliyor. İnceleme yapılıyor. ‘Tarım ve Orman Bakanlığının bu böcekle ilgili listesinde şöyle bir mücadele var. Bu fidanların derhal imha edilmesi gerekiyor. Aksi takdir de kurtarma şansımız yok.’ deniliyor. Fakat o dönem Büyükşehir yetkilileri bunu ciddiye almıyorlar. ‘O fidanları pahalı, yurt dışından geldi’ denilerek imha edilmiyor. Edilmeyince ne oldu?  Hemen yanı başındaki fındıklığa sirayet etti. Oradan çağrı yaptım. ‘Tarım Bakanlığının bu böcekle ilgili mücadele eylem planı burada. Bütün bitki imha edilir. 3-4 yıl hiçbir tarımsal faaliyet yapılmaz deniyor. Gelin burada gerekli tedbir alın aksi halde bu böcek yayılacak.’ dedik. Halkın AKP böceği dediği böcek günde 400-500 metre gidiyor. Matkap gibi delip gidiyor. Fındığın köküne binlerce larva bırakıyor. O larvalarda fındığın kökünü yiyor. Ondan sonra oradan çıkıp başka bir yere gidiyor.” diye konuştu.

2 yılın üstüne geçen hafta bölgeye tekrar gittiğini kaydeden Milletvekili Kaya, “Millet eline orakları almış. Belediye ve Ziraat Odası bir genelge yayınlamış ‘Bütün fındıklıklarınızı kesin’ diyor. Vatandaşlar kesiyorlar. Ve yakıyorlar. Ocakları da iş makineleri ile gömüyorlar.  4 yıl boyunca orada fındık yetiştirilemeyecek.  Bizim o dönem ki çabalarımız ve hükümetin konuya eğilimlerinin sonucunda böyle bir genelge yayınlandı. Fındık bahçesi kesilen üreticiye kilogramı 15 liradan ürettiği ürünün bedeli ödenecek. Henüz paralar yatmamış, yatacak. Ortada ciddi bir haksızlık var. Bugün fındığın fiyatı 22 lira.  Burada 15 liradan kilosu vatandaşa ödenecek. Bu sene 22-24 lira arasında olan fındık seneye belki30 lira olacak. Ondan sonra ki sene belki 40-50 lira olacak.  4 yıl sonra fındık belki 60 lira olacak ama bilemiyorsun. 4 yıl boyunca sabit fındık 15 lira. Artı bahçedeki o dalların kesilmesi sonucunda ocakların gömülmesi işlemi var. Bunun için her fındık bahçesi sahibinden yüzde 18 kesinti olacak. Artı fiyat artışından bir zarar. En önemlisi de şu: ‘4 yıl boyunca buraya fındık dikemezsin’ deniyor. 4 yıl sonra fındığı dikti. Bunun ürün vermesi ortalama 4-5 sene sürecek. Toplam kaybım 8-9 yıl ama bana 4 yıllık destek verilecek. O 4 yıldan sonra ben ne yapacağım?  Üreticinin ciddi bir kaybı var. Böceğin adı  AK Parti böceği  oldu. Vatandaş diyor bunu. Niye? O dönem ki AK Parti Belediyesinin duyarsızlığı bu hale getirdi. Kaynağında o böcek imha edilebilirdi, edilmedi.  AK Parti Belediyesinin yurt dışından getirdiği fidanlarla oraya yanıldı. O dönem 5-10 dönümlük alandaydı. Sonrasında çok büyük bir alana yayıldı. Daha önemli bir şey var eğer orada bu böcek imha edilemezse ki bir arkadaş ‘Beşirli’de evimin önünde bu fındıklıkta bu böceği gördüm.’ dedi. Düşünün o böcek Mağmat Boğazını aşıp yayılırsa oradan sonrası Allah korusun. Türk fındığı tehdit altında. Geç kalınmış tedbirler artık daha ciddi şekilde uygulanıp o alanda imha edilmeli. Aksi takdirde fındık yok olur.  Fındık bitme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.  Buradan yetkilileri uyarıyorum. Bu ciddiye alınmayacak bir mesele değil. Pandemi, ekonomik kriz ve bu mesele, ülkenin en önemli meseleleri.”  ifadelerini kullandı. 

HABER: Songül MAZLUM

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.