Trabzon'da atanamayan öğretmenler meydanda toplanıp tepki gösterdiler

07 Nisan 2021 Çarşamba 15:45
Trabzon'da  atanamayan öğretmenler meydanda toplanıp tepki gösterdiler

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 2020 KPSS sonuçlarına göre yapacağı 20 bin atamanın yetersizliğine dikkat çeken öğretmen adayları, Trabzon Meydanı’nda toplanarak ek 40 bin daha atamanın gerekliliğine dikkat çektiler.

Atanamayan Öğretmenler Platformu adına açıklama yapan Umut Uzun, “Biz öğretmeniz, cehalete vurulan pranganın 29 halkalı zinciriyiz. İrfan ordusunun neferi, cumhuriyetin bekçisiyiz. İlmin kölesi, istikbalin meşalesiyiz. Sormayın adımızı bizim adımız yok. Biz öğretmen adayı değil atanamayan öğretmen değil sadece öğretmeniz. 2017 yılında yapılan 25 bin atamadan sonra sayının yetersizliği nedeniyle KPSS puanlarının geçerlilik süresi 2 yıla çıkarılmıştır. Bu değişiklik karma alıma sebep olmuş ve ortaya çıkan karma alım uygulaması ger geçen yıl öngörülemeyen mağduriyetler doğurmuştur. Bu yüzden 2020 KPSS puanlarının geçerliliği sona erdikten sonra karma alımın uygulamadan kaldırılacak açıklanmıştır. Bu durumda karma alım yapılan yıllarda sınava giren öğretmenler 2017 puanlarıyla 3 atamaya dahil olarak 65 bin alım için 2018 puanlarıyla dört atamaya dahil olarak 80 bin alım için 2019 puanlarıyla üç atamaya dahil olarak 60 bin alım için tercih yapma hakkına sahip oldu. 2020 KPSS’de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise 2017’de yapılan atamadan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu sadece karma alım yıllarının değil son 23 yılın en düşük atama sayısıdır.” dedi.

Uzun, şöyle devam etti: “Devletimizin bizi öğrencilerimizle kavuşturacağını düşünerek aylarca bekledik fakat 20 bin yapılan öğretmen ataması MEB Bakanı Ziya Selçuk’un her seferinde söylediği 40 bin üzeri atama için çalışıldığına dair sözleriyle ters düşmüştür. Tüm bunlardan hareketle 500 bin öğretmenin aklında tek bir soru var. Öğretmenler onlara en çok ihtiyaç duyulan zamanda atanmayacaksa ne zaman atanacak?”

Anahtar Kelimeler:
TrabzonKpss
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.