Trabzon Bunları Konuşuyor 04.05.2017

04 Mayıs 2017 Perşembe 08:51
Trabzon Bunları Konuşuyor 04.05.2017

ESKİ MİLLETVEKİLİ AYKAN, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN PARTİYE DÖNÜŞÜNÜ NASIL YORUMLADI?

Eski AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’ye yeniden üye olmasını ‘Siyasi Tarihimizde Dönüm Noktası’ olarak değerlendirdi.

Aykan şunları söyledi: “AK Parti lideriyle resmen buluştu. Partisiz Cumhurbaşkanı köksüz ağaca benzer. Amerikan başkanının partisi yok mu? Var ama onu kimse tartışmıyor. Bizde de alışacaklar. Biraz zaman gerekli. 70 yıllık bir sistemi değiştirdik. Tarihi bir olay bu. Ak Partinin rakibi kendisidir. Muhafazakar, demokrat ve ak olarak özetlenen üç temel prensibini koruduğu sürece iktidarı çok uzun süreli olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın bu konuda daha hassas davranacağını düşünüyorum. Kamuoyunun ve Ak Parti tabanının beklentisi de bu yöndedir. Ülkemiz yeni bir dinamizmin arifesindedir. Yeni fırsat ve risklerinde. Rabbim muhafaza etsin inşallah.”

DİREKLERDEKİ AFİŞLER CHP’Yİ RAHATSIZ EDİYOR

Trabzon’da referandum sonrasında ‘Evet’ afişlerinin hala sokaklarda asılı durmasına CHP’den sert tepki geldi. Şehrin birçok noktalarında yer alan afişlerle ilgili Trabzon Valiliğine yazı yazdıklarını, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu görüştüklerini açıklayan CHP İl Başkanı Turgay Güngör, afişlerin kaldırılmasını istedi. Güngör, “Bunu bir kaç kez vali beye yazdık, bir kaç kez Büyükşehir Belediye başkanı ile ayaküstü konuştuk. Bunlar ne yapalım. Sokağa çıkıp biz mi çıkaralım indirelim. Bunu koyanlar, asanlar bunun gereğini yapmak zorundadır. İnsana saygısızlıktır. İnsana saygı gösterilmesini demokrasinin gereği olarak kendi gibi düşünmeyen insanların hakkının hukukunun korunması gerektiğini iddia eden bir siyasi partiyiz. Biz asla böyle bir şey yapmazdık. Sizin aracılığınızla tekrar rica ediyorum ne kadar evet afişi kalan pankartlar varsa kaldırmaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.   

TMO: “ESKİSİ GİBİ BİR YOĞUNLUK YOK”

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) geçtiğimiz günlerde fındık alımlarına başladı. TMO yetkililerinden, en çok hangi noktalarda yoğunluk olduğu ve üretici randevu talepleri konusunda sayısal veriler almak istediysek de bir türlü muhatap bir yetkili bulamadık. Sayısal bilgiler veremeyeceğini belirten yetkililer, alımların yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydetti. Arsin, Beşikdüzü, Giresun ve Tirebolu olmak üzere dört ayrı noktada alımları gerçekleştirmeye devam ettiklerini belirten yetkililer, bu noktalar da yoğunluğun günden güne değiştiğini, bir gün bir nokta da diğer gün başka bir nokta da yoğunluk yaşanabileceğini ifade etti. Genelleme yapmanın doğru olmadığını kaydeden yetkililer, dört ayrı noktada alımların orta düzeyde devam ettiğini ifade etti. Eski yıllarda olduğu gibi çok büyük bir yoğunluk yaşanmasa da alımların normal bir düzeyde gerçekleştiğini söyleyen yetkililer, 1 Mayıs İşçi Bayramında bile randevu aldıklarını ve tatil gününde çalıştıklarını belirttiler.

ORTAHİSAR’DA YAVUZ SELİM VE FATİH SULTAN EVLERİ DE OLMALI

Trabzon’un Ortahisar Mahallesi gerçekten de dönüşümü hak ediyor. Nereye baksanız tarih görüyorsunuz. Tabi yeni yapılan binalar hariç. Büyükşehir Belediyesi Ortahisar Kentsel Yenileme Projesi yaptı ancak Şehir Plancıları Odası’nın itirazına takıldı. Danıştay’dan sonra yerel mahkemenin de olumlu kararıyla inşallah önümüzdeki günlerde bu proje başlayacak.

Trabzon için “Şehzadeler şehri” vurgusu hep yapılır. Trabzon için, “Fatih'in fethettiği, Yavuz'un yönettiği, Kanuni'nin doğduğu şehir” denilir.

Bilindiği gibi Ortahisar’da sadece Kanuni Evi var. Neden Fatih Evi yok, neden Yavuz Selim Evi yok. Oysa Kanuni Evi’nin hemen yanında bunları yapabilecek tarihi binalar mevcut.

Vatandaşların dileği ve beklentisi bu üç padişaha ait evin yan yana hizmete sokulmasıdır.

ÇARŞIBAŞI DOĞAL GAZDA YAN YOL  MAĞDURU MU OLACAK?

Beşikdüzü Doğal Gaz Boru Hattı Arazi – Etüt, Harita Ve Kamulaştırma Proje ihalesi 29 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak. Bu ihale sonucu Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçeleri 2019 yılı sonuna kadar doğal gaza kavuşmuş olacak.

Ancak bu iki ilçenin hemen yanı başında bulunan ve Vakfıkebir’le komşu olan Çarşıbaşı ilçesi ise şimdilik bu projeye dahil edilmiyor.

Çarşıbaşı’nın neden doğal gaz çalışmalarının dışında tutulduğunu yetkililere sorduk.

Aldığımız cevap oldukça ilginçti.

“Vakfıkebir ve Beşikdüzü’nün yan yolu var. Karayolları sahil yolunda kazı yapmaya daha doğrusu doğal gaz hattı geçirmeye pek yanaşmıyor. Bu yan yollar da genelde belediyelere bırakıldığı için bu yollardan rahatlıkla doğal gaz hattını geçirebiliyoruz. Böylece Vakfıkebir ve Beşikdüzü’nde bir sorunla karşılaşmayacağız. Ancak Çarşıbaşı’nın ilçe merkezi dışında bir yan yolu yok. Ne Akçaabat ne de Vakfıkebir’le arasında bir yan yol bağlantısı yok. Dolayısıyla Çarşıbaşı bu nedenle 2019 hedefli doğal gaz çalışmalarının dışında tutuluyor.” Açıklama böyle. Ancak bir ilçenin kaderi bu kadar basit bir şekilde çok olumsuz bir şekilde etkilenmemeli. Yetkililer ve özellikle de ilçedeki siyasetçiler bu konuda ne yapacağı merkala bekleniyor.

Son Güncelleme: 04.05.2017 09:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.