TKDK destekleri anlattı

29 Ocak 2021 Cuma 11:00
TKDK destekleri anlattı

Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin telekonferans ile gerçekleştirdiği üye istişare toplantısının konuğu TKDK İl Koordinatörü Şansal Aydoğdu oldu. Toplantı da Aydoğdu, toplam 80 milyon Avroluk destekleri hakkında bilgi verdi. Aydoğdu, hibe miktarı yüzde 40 ve yüzde 50, KDV muafiyeti yüzde18 olan çağrının yatırım konularına da değindi.

HER KONUNA DESTEK VAR

Aydoğdu, bu dönemki çağrının süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması; et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması; kanatlı ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması; su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması; meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması konularını kapsadığını söyledi. Aydoğdu, işleme ile ilgili desteklerin son başvuru tarihinin 23 Mart olduğuna dikkat çekti. Aydoğdu, hayvancılıkta ise toplam destek miktarının 45 Milyon Avro olduğunu söyledi Hayvancılıkla ilgili hibe miktarının ise yüzde 50 ve yüzde 70 arasında değiştiğini, KDV muafiyeti yüzde 18 olduğunu son başvuru tarihi ise 16 Mart 2021 olduğunu açıkladı. Çağrı aynı zamanda yapılacak yatırımların "inşaat harcamaları, makine- ekipman alımları, proje hazırlama, görünürlük ve danışmanlık ücretlerinin desteklenmesini de içeriyor. Ayrıca atık depolama ve atık yönetimi amacıyla yapılacak harcama kalemlerinde ise ilave olarak yüzde 10 hibe desteği bulunuyor.

PANDEMİ SÜRECİNDEKİ SORUNLARDA GÖRÜŞÜLDÜ

Trabzon SiAD önceki dönem başkanları Nezih Onur, Aytaç Aydoğan, Hasan Kamil Hayali, başkan yardımcıları Seçkin Kanca, Tayfun Denizer; Yönetim Kurulu Üyeleri Volkan Macit, Yusuf Çakır, Serhan Baygın, Mehmet Manzak, Aytaç Akyüz, Seyyare Sungur ve dernek üyeleri Cesur Gerigelmez, Yusuf Bektaş, Bora Numanoğlu, Turhan Sivrikaya, Adnan Bayram, Hakan Önel, Mehmet Ali Tuna, Erhan Şakar ve Serdağ Çakıroğlu’nun katıldığı toplantının ikinci bölümünde pandemi sürecinde yaşanan sorunlar istişare edilerek üye görüş ve önerileri değerlendirildi. 

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Anahtar Kelimeler:
TKDKTrabzon Haberleri
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.