TiSKi’ye bulanık su tepkisi

Şimdi de Düzköy bulanık su feryadıyla gündemde

16 Şubat 2021 Salı 09:19
TiSKi’ye bulanık su tepkisi

Trabzon Düzköy’deki birçok mahallenin suyunun yağmurlu havalarda bulanık ve çamurlu akması vatandaşları ve muhtarları çileden çıkardı. İddialara göre mahallelerde arıtma tesislerinin olmaması ve su hatlarının eski olması suları içilemeyecek duruma getirdi. Vatandaşlar ve muhtarlar yıllardır aynı sorunu yaşadıklarını belirterek, kangrenleşen sorunlarına çözüm üretilmesini istediler.

SU HATLARI 50-60 YILLIK

Büyük Mahalle Muhtarı Ali Türedi, Büyük Mahalle’de su hatlarının 50-60 senelik olduğunu söyleyerek TİSKİ’nin hiçbir yeni planlamasının olmadığını savundu. Tepecik Mahallesi Muhtarı Lütfullah Tirgil de suların yağmur yağdığında bulanık ve çamurlu aktığını ileri sürdü. Yerlice Mahallesi Cevat Karbuz, evdeki sulardan içemediklerini söyleyerek çeşmelerden çamurlu su aktığını öne sürdü.

Trabzon Düzköy’deki birçok mahallenin suyunun yağmurlu havalarda bulanık ve çamurlu akması tepki çekiyor. İddialara göre mahallelerde arıtma tesislerinin olmaması ve su hatlarının eski olması suları içilemeyecek duruma getirdi. Büyük Mahalle Muhtarı Ali Türedi, Büyük Mahalle’de su hatlarının 50-60 senelik olduğunu söyleyerek TİSKİ’nin hiçbir yeni planlamasının olmadığını söyledi. Yağmur sularının içme suyuna karışarak bulanık ve çamurlu akmasına sebep olduğunu aktaran Türedi, bu durumdan dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtti. İki senedir bu durumun devam ettiğini ve yağmur suyunun depolara karışmaması için arıtma sistemi yapılması gerektiğini ifade etti. Çamurlu suyun fotoğrafını TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’a gönderdiğini fakat hala bir şey yapılmadığını dile getiren Türedi, “Burada su hatları 50-60 seneliktir. Büyükşehir’e bağlandık ama TİSKİ’nin burada hiçbir yeni yapılanması yok. Eski hatlar olduğu için bazı orman alanlarda ya da yerleşim yerlerinde yeniden yollar yapıldı. Bunlardan dolayı bulandığı söylendi bize ama bir nedeni de depolarımızın eski olması. Dere suyu değil fakat yağmur suları karışıyor içme sularına. Bu durumdan dolayı sıkıntılar yaşıyoruz. Sular bulandığı zaman insanlar bizleri arıyor. Bize bildiriyoruz ama henüz bir adım atılmadı. Biz seçileli iki yıl oldu ve bu durum iki yıldır devam ediyor. En azından yağmur suyunun depolara karışmaması için arıtma sistemi kurulmalı. Sadece yapacağız diyorlar. Hatta ben suyun resmini çekip TİSKİ Müdürünün kendisine gönderdim. İnsanlar bu suya para veriyorlar ve bizden bir atılım bekliyorlar dedim. ‘Yapacağız, halledeceğiz’ dedi ama hala yapılmadı.” açıklamalarından bulundu.

AŞIRI DERECEDE SIKINTIMIZ VAR

Tepecik Mahallesi Muhtarı Lütfullah Tirgil de suların yağmur yağdığında bulanık ve çamurlu aktığını ileri sürdü. Tirgil, TİSKİ Genel Müdürlüğüne bu konuda talepte bulunduklarını ve yeni depo ile arıtma sistemi yapacaklarını söyledi. Fakat ne zaman yapılacağı belli olmadığını ve 2 yıldır beklediklerini dile getiren Tirgil, “Sularımızın bulanık aktığı, çamurlu aktığı doğru. Yağmur yağdığı zaman sularımız bulanıyor. TİSKİ Genel Müdürlüğüne daha önce başvurularımız oldu. Yeni depolar ve arıtma sistemleri yapılacak diyorlar. Ne zaman yapılır belli değil. 2 senedir yapılacak. Bu konuda aşırı derecede sıkıntılarımız var.” dedi.

ÇEŞMELERDEN SU İÇİLEMİYOR

Yerlice Mahallesi Cevat Karbuz, evdeki sulardan içemediklerini söyleyerek çeşmelerden çamurlu su aktığını belirtti. Yağmur yağdığında suların çamurlu aktığını ve daha önce yetkililere söylediklerini aktaran Karbuz,  “Biz şuan evdeki sulardan içemiyoruz. Çeşmelerden çamurlu su akıyor. Çeşmelerimize dere suyu bağladılar. Yetkililere çok söyledik ama bakan yok. TİSKİ’nin şefini aradım birkaç defa söyledim. ‘Bizim elimizde bir şey yok, dere suyuna bağlamadık’ diyor fakat su genel olarak pis akıyor. Yağmur suyu da karışınca bulanıklaşıyor. Yağmur yağınca bulanan sular su değildir.” ifadelerinde bulundu.

2 SENEDİR YAPILMADI

Orta Mahalle Muhtarı Olcay Akdeniz de aynı konudan şikayet ederek TİSKİ tarafından artıma tesisi yapılacağı sözünün hala gerçekleşmediğini söyledi. Akdeniz, “Yağmur yağdığında sularımızda bulanıklaşma oluyor doğru fakat dere suyuna bağlanma gibi bir durum yok. TİSKİ Genel Müdürüne ulaştığımız da arıtma tesisi yapılacağını söylediler. Fakat iki senedir buradayım ve hala bir şey yapılmadı.” eleştirilerinde bulundu.

ŞİKAYETÇİ OLMAYAN MUHTARLAR DA VAR

Gürgendağ Mahallesi Muhtarı Yüksel Gülle ise, “Sularımız temiz akıyor ve tahliller yapılıyor. Bir sıkıntımız yok.” dedi. Aykut Mahallesi Muhtarı Muhammet Topaloğlu, “Yağmur yağdığında bazen bu sorunu yaşıyoruz fakat genel bir sıkıntımız yok.” ifadelerini kullandı. Cevizlik Mahallesi Muhtarı Ali Osman Yıldız, “Benim mahallemde öyle bir sorun yok. Sularımız normal akıyor.” şeklinde konuştu.

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.