Flaş Haber
Kapat

Tedbir yok böcek var

CHP Heyeti üreticiye korku yaşatan Drakula’nın peşine düştü ve hükümeti eleştirdi

06 Ocak 2021 Çarşamba 09:22
Tedbir yok böcek var

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu ve Maçka İlçe Başkanı Nihan Göktürk ile birlikte Maçka'nın Esiroğlu Mahallesi'nin Bahçecik ve Duralı mevkilerine giderek; önlem alınmadığı için felakete dönüşen Drakula böceğinin kuruttuğu fındık bahçelerini gezdi. İnceleme yapan Kaya, “üretici bizi gözyaşlarıyla karşıladı. Bu insanlar sahipsiz, yetkililer duyarsız.” dedi.

CHP HEYETİ OLAY YERİNDE İNCELEME YAPTI

Trabzon'un Maçka İlçesine bağlı Esiroğlu Mahallesinde ortaya çıkan Turunçgil uzun antenli böcekleri nedeniyle uygulanan karantina tedbirleri kapsamında fındık bahçeleri kesiliyor, fındık ocakları kepçelerle toprağın altına gömülüyor. Bu böcek yüzünden; elleriyle diktikleri, ekmeğimiz dedikleri fındık dallarını kesmek zorunda kalan fındık üreticileri CHP heyetini gözyaşlarıyla karşıladı.

Fındık üreticilerinin feryadına kulak veren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, daha önce yetkililere çağrıda bulunduğunu, fındık üreticilerinin mağdur edilmemesi ve Turunçgil uzun antenli böcekler etkin ve planlı bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini şu cümleleriyle dile getirdi: “2019 yılı Ağustos ayında Drakula böceği konusunda yetkilileri uyarmış, bu böcekle etkin mücadele edilmesinin çağrısını yapmıştık. Fakat biz dedik biz işittik! Uyarılarımız dikkate alınsaydı, bu böcekle zamanında ve kaynağında etkin mücadele edilseydi bugün bu sıkıntılar yaşanmayacaktı. Bu yapılmadığı için bölgedeki fındık üreticilerimiz büyük mağduriyetler yaşıyor. Kesilen fındık bahçelerine 4 yıllığına kilogram başı 15 lira destek verileceği söyleniyor. Bu destek en az 8 yıla çıkarılmalıdır. Yoksa üreticilerimiz çok mağdur olacaklar. Biz hakkın ve haklının yanındayız. Bu işin siyaseti olmaz, bu ekmek mücadelesidir. Fındık üreticilerimizin mağduriyetine izin verilmemesi için uğraşıyoruz. Bu böcekle çok daha etkin ve planlı mücadele edilmeli, Yoksa bu böcek tüm fındık bahçelerimizi kurutacak.”

GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMADILAR VE ALMIYORLAR

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya yurt dışından gelen bir fidanla yayıldığını ve daha önceki yıllarda tespit edildiğini hatırlattı. Kaya, “2015’te Trabzon Belediyesi, İstanbul’dan aldığı süs bitkisi fidanlarını Esiroğlu’ndaki Belediye fidanlığa getiriyor. Böcek yurtdışından gelen bu fidanlardan bölgeye yayılıyor. Bu böcek aslında 2015-2016 yıllarında tespit ediliyor ve İl Ziraat Müdürlüğü bu böceğin tanımlamasını yapıyor. Bu böcekle etkin bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini beyan ediyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin o günkü yöneticileri kaynağında yok edilmesi gereken bu böcekler için gerekli önlemleri almıyorlar.” ifadelerini belirtti.

KARADENİZ SAHİLİ İLE FINDIK VE MEYVE AĞAÇLARI DA TEHLİKE ALTINDA

Milletvekili Ahmet Kaya Turunçgil uzun antenli böceğin halka tanıtılmadığını ve işin kontrolden çıkması durumunda Karadeniz sahili ile fındık ve meyve ağalarının da tehlike altında olacağını iddia etti. Kaya, “O gün müdahale edilseydi bugün bu fındıklıklar sökülmeyecekti. Bütün fındıklıklar yakılıyor, kesiliyor, imha ediliyor. Üstelik bu böcekle mücadelede vatandaş yalnız bırakıldı. Bu böceği vatandaş bilmiyor, tanımıyor, mücadeleyi vatandaşa bırakmayın diye defalarca uyardık. Drakula böceği, fındıkların kök kısmından fındık dallarına giriyor, kök kısmına larvalarına bırakıyor ve o larvalar fındığın köklerini yiyip besleniyor,  fındık dalları ayakta ölüyor. Dalı tutuyorsun, yemyeşil dal elinde kalıyor. İş kontrolden çıkarsa endişemiz odur ki böcek bütün Karadeniz sahiline yayılacak. Armağan Mahallesi sınırlarına kadar yayılmış durumda. Sadece fındığa değil, kiraz, vişne ve turunçgil ağaçlarına da etki ediyor, tüm ağaçlara büyük zararı var.” açıklamasını yaptı.

“8 YIL DESTEK VERİLMEZSE BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞANACAK”

Devletin destek vermemesi durumunda üreticinin mağduriyet yaşayacağını ön gören Kaya, “Devlet, kesilen fındıklıklar karşılığında vatandaşa 4 yıl boyunca kg başına 15 TL destek veriyor. Fındığın kilosu şuanda 22 TL, 1 yıl sonra belki 30 TL olacak, 2 yıl, 5 yıl sonra kaç TL olacağı belli değil. 15 TL kg fiyatı 4 yıl sabitlenerek vatandaşa bir ödeme yapılacak. Ortada ciddi bir mağduriyet var. Fındığını kesen üretici 4 yıl boyunca bu bahçeden bu bahçelere fındık dikemeyecek. 4 yılın sonra diktiği fındık fideleri ancak 4,5 yılda ürün vermeye başlayacak. Üretici bugünden itibaren 8,9 yılını kaybetmiş olacak. Ama devlet 4 yıl destek veriyor. Bu desteğin en az 8 yıl olması lazım! Çünkü 4 yıl sonra dikilecek fındık fidanlarından ürün almak ancak 4 yıl sonra olacak, dolayısıyla fındık üreticileri 8 yıl kaybedilmiş olacak. O nedenle desteklemenin de 8 yıl verilmesi lazım. Yoksa Üreticilerimiz büyük mağduriyet yaşayacaklar. Bu bölgede fındıktan başka hiç bir ürün yetişmiyor. Buğday, şeker pancarı olmaz. Bu insanların Atadan dededen kalan topraklarında hayatlarını idame ettirebilmeleri için devletin desteğine ihtiyaçları var. Kesilen Fındıklıklara verilen Kilo başı 15 TL devlet desteği 4 yıl değil 8 yıl verilmezse üreticilerimiz büyük mağduriyetler yaşayacak" biçiminde konuştu.

EMEK ATEŞE VERİLDİ

Drakula böceğinin verdiği zararların üzüntüyle tecrübe edildiğini söyleyen Kaya, “ Drakula böceği istilasına uğrayan fındık ağaçları önce yerinden sökülmüş sonra fındık ocakları ateşe verilmişti. Sadece ağaçlar değil fındık üreticilerinin emeği ve kazancı da ateşe verildi. 24 Ekim 2019 tarihli ve 30928 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 1961 karar nolu Cumhurbaşkanı kararı ile 'Drakula' lakaplı fındık dallarını kurutan 'Turunçgil Uzun Antenli Böceği' ile mücadele çalışması başlatılmıştı. Gittik, gördük, yerinde tespit ettik. Ortada mücadele falan yok. Fındık üreticisi kaderine terk edilmiş, çaresizce ekmeğini yediği tarlaları için kan ter içinde, gözleri yaşlı mücadele ediyor. Buradan yetkililere sesleniyorum. Eğer bu mücadele planlı yapılmazsa, sonuç almak mümkün değil, işin ciddiyetini anlayın ve gereğini yapın.” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.