Taş ocağı Tepkisi

25 Nisan 2021 Pazar 09:58
Taş ocağı  Tepkisi

İyidere Lojistik Merkezi için İkizdere’de taş ocağı kurulacak olması İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz’ün tepkisine yol açtı. Başkan Karagöz, İkizdere’de yapılacak taş ocağı için eleştirilerde bulundu. Taş ocağı yapılacak bölgenin yanlış olduğunu savunan Karagöz, taş ocağının doğaya vereceği zararla birlikte insanların geçim kaynaklarının da kalitesini düşüreceğini belirtti.  Taş ocağı fikrinin tekrar gözden geçirilmesini isteyen Karagöz, insanların haklı isyanına sessiz kalmayacaklarını söyledi.

“ZARARI DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ?”

İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, için seçilen yerin yanlış olduğunu savundu. Karagöz, “Neyi neye feda ediyoruz? İkizdere'ye yapılan yatırımı tabi ki destekliyor ve başımızın üstüne tutuyoruz. Mesela yatırım olarak bir çay fabrikası, kenevir fabrikası, bir üniversite fakültesi, bir hastane, bir turizm yatırımını (turizm lisesi, jeotermal sağlık tesisleri, sürdürülebilir yayla modelleri) mutlaka destekliyoruz. Bu gibi yatırımlar istihdama, göçün geri dönüşümüne, bölgenin gelişimine katkı sağlayacağı gibi ülke ekonomisine de ciddi gelir sağlar. Ancak 75 yıl işletilecek yılda 31 milyon ton taş alınacak olan ve 92,4 hektarlık bir ormanlık alanın yok edilmesinden bahsediyoruz. Çevreye ve İkizdere'ye vereceği tahribatı, zararı düşünebiliyor musunuz? İkizdere turizm bölgesi ilan edildi. Kim gelecek tozun dumanın gürültünün içerisine? Taş ocağı yapılmak istenen bölge ham ormanlık, bitki örtüsü ve yaban hayatı bakımından zengin bir vadi.” diye konuştu.

“REKOLTE VE KALİTE ZAFİYETİNE UĞRAYACAK”

Taş ocağının insanların geçim kaynaklarını etkilerken, doğayı da yok edeceğini belirten Karagöz, “Gürdere köyü sakinleri İşkencedere Vadisinden yılda 100 tonu geçen organik yaş çay alıyor (ton 6.200 TL) ve şu an köyde neredeyse tüm evler dolu, insanlar geçimlerini bu çaydan sağlıyor, sadece çay mı? Vadi ve çevresindeki bitki çeşitliliği sayesinde arıcılık bölgede çok yoğun bal kalitesi çok yüksek köy muhtarının, köylünün ve bölgede arıcılık yapan insanların söylediğine göre yılda sadece o vadiden alınan balın miktarı yaklaşık 8-10 ton. Söylenecek çok şey var. Bu taş ocağının İkizdere’mize zarardan başka vereceği hiç bir şey yoktur. Rize İyidere’de yapımına başlanan liman ve lojistik ilimiz için bölgemiz için, ülkemiz için çok önemli bir yatırım, ancak sahada gerçek bir araştırma yapılmadan ham ve verimli bir vadiyi liman dolgusunu yapmak için taş ocağı alanı olarak seçmek doğa katliamıdır kanımca. Kaldı ki eğer bu taş ocağı bu bölgede hayata geçirilirse Gürdere köyü, Cevizlik köyü, Ihlamurlu köyü, Şimşirli köyü direkt etkilenecek, yanında İkizdere Belediyesi mücavir sınırları içinde kalan iki mahallemiz de zaman içinde bu etkileşimden zarar görecek, bölgede insanların geçim kaynakları olan organik çay ve kalitesi çok yüksek bal (arıcılık) kesinlikle rekolte ve kalite zafiyetine uğrayacak. Bu durum kaçınılmaz.” dedi.

“BU HAKLI FERYADA SESİZ KALMAMIZ BEKLENEMEZ”

Taş ocağı fikrinin tekrar gözden geçirilmesini söyleyen Karagöz, “Yetkililerin bu durumu tekrar gözden geçirmesi, neyi neye feda ediyoruz hesabının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu insanların, köylülerin tek dertleri yukarıda sıraladığımız değerlerini korumak, geçim kaynakları olan alanlarını toz, toprak, altında kalmaması, içme sularının kaybolmaması. Tamamıyla insani bir durum ve bizlerden de bu haklı feryada sesiz kalmamız beklenemez. Verilen mücadele ideolojik, parti karşıtlığı, yatırım düşmanlığı, kesinlikle değil. Verilen mücadele bir hak arama, insanların yaşam alanlarına sahip çıkma, atalarından miras alınan topraklarını çocuklarına aldıkları gibi bırakma, ekmeklerini koruma mücadelesi. İkizdere 1960’dan bu yana nüfusunun 10/9’nu büyük şehirlere göç veren bir memleket. Verilen mücadele bu insanların ellerinde, hayallerinde olan, bir gün dönüp gelebilecekleri köylerini koruma mücadelesidir.” açıklamalarında bulundu.

Anahtar Kelimeler:
Taş Ocağı Tepkisi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.