Tarihi eserler Gülcemal’e mi dökülüyor?

CHP Büyükşehir Meclis üyesi Şahin’den ürperten çarpıcı iddia

02 Şubat 2021 Salı 09:56
Tarihi eserler Gülcemal’e mi dökülüyor?

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, Trabzon’da bulunan tarihi eserler ve pandemi döneminde yapılan uygulamalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Trabzon tarihinin korunmadığını savunan Şahin, ayrıca pandemi döneminde insanlara ekonomik yönden yüklenilmemesi gerektiğini söyledi.

“TRABZON SAHİPSİZ BİR KENT”

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, Trabzon tarihinin korunmadığını vurgulayarak, mevcut ve gün ışığına çıkan eserlerinde Gülcemal’e atıldığını iddia etti. Balıkhane de ve kadınlar pazarının kazı yerlerinde çıkan eserlerin toplumdan saklandığını ifade eden Şahin, bunun doğru olmadığını savundu. Trabzon’un sahipsiz olduğunu söyleyen Şahin, “Her sözümüzün başında Trabzon tarihi kadim bir kent diyoruz. Fakat tarihimize sahip çıkmıyoruz. Mevcut olan veya gün ışığına çıkanları da kamyona kepçeyle koyup Gülcemal’e atıyoruz. Balıkhane yerinde tarihi eserler çıktı. Kadınlar pazarının yeni yapılan yerinde de bu eserlerden çıktı. Bunlar toplumdan ve bizden gizleniyor. Dolgu alanına dökülüyor. Bu doğru değil. Trabzon’un 8 aydan beri bir kültür müdürü yok. Trabzon’un kültür varlıklarını koruma kurulu müdürü de yok. Trabzon sahipsiz bir kent. Mesela hemen sol tarafımızda Mehmet Akif’te tarihi çeşme var. Onun önünde kitabe vardı. O kitabe çalındı gitti. İçme suyu borusu geçerken Çeşme’nin oradaki duvarı da yıktılar. Orası yıllardan beri kaderine terk edildi. Orası konutlar konağıydı. Varisler il dışına gittiği için öylece duruyor. Anıtlar kuruluna gittik sonuç alamadık diyorlar. O duvar örülmeli.” ifadelerinde bulundu.

“DEVLET ŞEFKATLİ OLMALI”

Şahin, pandemi sürecinde yardım edilen ailelere yanlış uygulamalar yapıldığını savundu. Devletin daha şefkatli olması gerektiğini dile getiren Şahin “İkinci husus bizden yetki istediniz verdik. Fakir fukaraya yardım yapılıyorken yanlış uygulamalar var. Dokuz aydır pandemi sürecindeyiz ve insanlar mağdur. Esnaf dükkan kapatmış. İnsanlar kiralarını veremiyorlar. Kira sahipleri de kiralarını alamıyorlar. Böyle bir kaos içindeyiz. Fakat siz emlak vergisinin ikinci taksitini ödemedi diye insanların kapısına adam yolluyorsunuz, tebligat gönderiyorsunuz. Bu hiç doğru değil. Devlet şefkatli olmalı. Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere ceza kesilmiş. Buradan Sayın Valimize sesleniyorum. Devlet bu zor zamanda böyle bir uygulama yapar mı? En azından uyarıda bulunun. Vatandaş kirasını bile ödeyemezken sokağa çıktı diye ceza kesmek çok yanlış davranış. Bu işin yumuşatılması lazım. İnsanlar moral ve motivasyon konusunda kötü durumda. İnsanlarla güvenlik güçleri bir araya getirilmemesi gerekir.” açıklamalarında bulundu.

SAYIŞTAY DENETÇİLERİNİN UYARDIĞINI SÖYLEDİ

Şahin’in eleştirileri üzerine açıklamalarda bulunan Ortahisar Meclis Başkanı Ahmet Metin Genç, “Emlak vergisinin tebligatları gönderilmediği zaman Sayıştay Denetçileri bunun raporlarını yazıyor. Yoksa biz de bu süreçte gidip tahsil edelim anlayışında değiliz. Bir taraftan bu hizmetleri yürüteceğiz. Sokağa çıkma yasaklarında kesilen cezalar için olan itirazınıza kesinlikle katılmıyorum. Bu konu toplum sağlığını ilgilendiren bir konudur. O yüzden vatandaşlarımız bu kurala uyacak. Bu uyarılarla aşacağımız bir konu değil.” ifadelerinde bulundu.

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.