Flaş Haber
Kapat

Soylu, T.C.’yi Gabar’a yazdı

05 Ocak 2021 Salı 09:17
Soylu, T.C.’yi Gabar’a yazdı

Ortahisar Belediye Meclisinde T.C. ibaresi CHP‘li Cüneyt Zorlu tarafından gündeme getirildi. Zorlu, Belediye girişinde T.C. ibaresi olmasına rağmen Başkan Ahmet Metin Genç’e eleştiri getirdi. Bunun üzerine konuşan Başkan Genç, “T.C.’yi tartışmak züldür. TC’yi küçültücü kullananların başına da Trabzon’un evladı olan Süleyman Soylu gerektiği gibi cevap vermiştir.” dedi.

AHMET METİN GENÇ’E HATIRLATMA İSTEYİNCE…

CHP Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Başkan Ahmet Metin Genç’e TC ibaresiyle ilgili sözlerini hatırlattı. Zorlu, “Daha önce burada gündeme geldi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde bazı tartışmalar oldu ve size bir sözünüzü hatırlatmak istiyorum. Konu TC yazısı. Özelikle yılbaşını bekledim bu konuda görüş beyan etmek için çünkü sizden bir atılım bekledik ama olmadı. Trabzon’da ki milliyetçilik duygularımızın zirvede olduğu ve cumhuriyete bağlı bir şehirde belediyemiz de TC yazımızın olmaması bizleri derinden üzmektedir. Sayın başkanım size şu konuşmanızı hatırlatmak isterim. ‘TC konusu bizim belediye meclisi gündemine Davut Bey aracılığıyla geldiğinde bunu belediye meclisi gündeminde konuşup müzakere edilmeyecek kadar ortak bir değer olması hasebiyle bir müzakere daha etmenin zül etmenin hesabıyla gündeme almadık. Ama bunun idari olarak saygıyla karşıladığımı ve gereğini de yapmamız gerektiğini buradan söyledim, söylüyorum. Cevabını verdim ve gereğini yapacağım.’ sözlerini hatırlattı. Ayrıca CHP Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu diğer belediyelerin TC yazısını astıklarına dikkat çekti. Zorlu, “Üsküdar Belediyesi AK Parti Belediyesi İYİ Parti’nin verdiği önergeyi bir yıl beklettikten sonra kimseye sormadan kendisi TC yazısını astı. Sakarya Karasu Belediyesi’ne CHP teklif etti fakat Ak Parti reddetti, bir müddet sonra kendiliğinden TC’yi astı. AK Parti Selçuklu Konya Belediye’si meclis üyeleri talebi doğrultusunda Konya Belediye binasına TC ibaresini ekledi.”açıklamasında bulundu.

TC’Yİ KÜÇÜLTÜCÜ KULLANANLARA SOYLU BAKANIMIZ CEVABINI VERİYOR

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, CHP Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu’ya Türkiye Cumhuriyeti yazısı hakkında dikkat çeken sözlerle cevap verdi. Trabzon’da Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin tartışılmasının bile rahatsız edici olduğunu dile getiren Başkan Genç, “TC olarak anılması bile rahatsız ediyor. Çünkü TC kelimesini başka kesimler kullanıyor. Bölücü amaçla TC diye küçültücü olarak kullanıyor. O nedenle bunun doğru ismiyle yani Türkiye Cumhuriyeti olarak söylemeyi daha doğru bulurum. TC’yi küçültücü kullananların başına da Trabzon’un evladı olan Süleyman Soylu gerektiği gibi cevap vermiştir. Artık İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu bu konuda son derecede proaktif bir politikayla birlikte haklarından geliyor. Sizin söylediğiniz TC konusu, yani Türkiye Cumhuriyeti konusunda ki Süleyman beyin söylediğin yasal boyutu bu şekilde olmakla beraber bizim belediyemizin bir tane ismi var. Ama hem kamu kurumlarında ki geleneğin devamı hem de Trabzon’da bu konuda bir Trabzonlu zerre şüphe etmez.” ifadelerini kulandı.

TC’Yİ TARTIŞMAK ZULDÜR

Başkan Ahmet Metin Genç belediyesi binasında Türkiye Cumhuriyeti belirten TC harflerine yer verildiğini belirterek, “Biz belediye binamıza Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeleyen harfleri koyduk. Yalnız onun alt tarafındaki Ortahisar Belediyesi ile simetrik olarak örtüşmemesi nedeni ile ben şimdi başkan yardımcımıza talimat verdim. Ya Ortahisar Belediyesi yazısını ya da Türkiye Cumhuriyetimizi simgeleyen TC harflerini onları eşitleyen şekilde yapacağız. Bizim böyle bir derdimiz yok, mecliste konuşulması bile bir züldür.” ifadelerinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.