Saray rejiminden kurtulma dışında seçenek yok

Sol Parti Trabzon İl Başkanı Bilal Akcelep, salgın sürecini değerlendirdi

13 Nisan 2021 Salı 13:32

Sol Parti Trabzon İl Başkanı Bilal Akcelep, salgından kurtulmak için 15 gün kapanma ve iflasın eşiğine gelmiş tüm kesimler için ekonomik destek verilmesini talep etti. Türkiye’nin aşılama hızında çok yavaş ilerlediğini savunan Akcelep, halkın sağlığını koruyarak ölümleri önlemenin mümkün olduğunu söyledi. Akcelep, saray rejiminden kurtulmak dışında başka seçeneğin olmadığını ileri sürerek ölüme, açlığa ve yoksulluğa karşı herkesi mücadeleye çağırdığını söyledi.

“AŞILAMA HIZI KAPLUMBAĞA YÜRÜYÜŞÜ GİBİ”

Sol Parti Trabzon İl Başkanı Bilal Akcelep, salgından kurtulmak için 15 gün tam kapanma ve ekonomik destek talep etti. Aşılama hızının çok yavaş olduğunu savunan Akcelep, “Covit-19 salgınından kurtulmak için 15 gün tam kapanma ve iflasın eşiğine gelmiş tüm kesimler için güçlü ekonomik destek talep ediyoruz. Son günlerde salgın döneminin en yüksek vaka sayısına erişildi. Her endekste sonuncu olan Türkiye konu hastalık olunca dünyada üçüncü, Avrupa da birinci oldu. Tüm bunlar yetmezmiş gibi saray çevresi vaka sayılarındaki patlamadan yurttaşları sorumlu tutuyor. Hal böyleyken aşılama kaplumbağa hızında, ülkedeki aşılama hızı kaplumbağa yürüyüşü gibi. Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından aşı üretim merkezlerini kapatan AK Parti, Türkiye’yi aşıda da dışarıya muhtaç bıraktı. Aşı için her gün yeni bir rakam ve tarih verilirken, bir türlü yeterli aşı gelmedi. 28 gün de bir yapılan (bir kişiye iki kez) aşı için nüfusun yüzde 70’inin iki kez aşılanacağı miktarda bir aşıya ihtiyaç vardır. Aşılama geciktikçe mutasyonun da hızı arttı.” dedi.

“AK PARTİ’NİN BÜRO ELAMANLARI HAYATIN KEYFİNİ ÇIKARIYOR”

Saray rejiminden kurtulmak dışında başka seçeneğin olmadığını öne süren Akcelep,

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca özellikle kongreler olmak üzere salgının yayılmasını hızlandıran uygulamalara yönelik eleştirileri gereksiz bulurken, her gün 200’ün üzerinde insanımız ölüyor. Sarayın desteklediği zengin çevreler mülklerine mülk katarken, halkımız yoklukla boğuşuyor. Ekonomiyi batırdıkları için esnafa ve halka ciddi anlamda destek sunulmuyor. Kepenkleri bir açılıp bir kapanan esnaf perişan.  Ölümle- iflas arasında tercihe zorlanan yurttaşlarımız ağır psikolojik sorunlar yaşıyor. Bu şartlarda dahi AK Parti’nin büro elamanları yatlarda katlarda hayatın keyfini çıkarıyor. Hepimiz bir araya gelerek saray rejiminden kurtulma dışında seçeneğimizin olmadığı açıktır. Halkımızın sağlığını korumak ve ölümleri önlememiz mümkündür. Bunun için yandaşa, patrona aktarılan kamu kaynakları mağdur kesimlere aktarılmalıdır.” diye konuştu.

“KOD- 29 UYGULAMASI DERHAL KALDIRILMALIDIR”

Pandemi döneminde yapılması gerekenlere değinen Akcelep, sözlerine şu şekilde devam etti: “En az iki hafta olmak üzere çalışanlara ücretli izin hakkı verilmelidir. İşsizlik sigortası fonundaki paralar sadece emekçiler ve yoksul halk için kullanılmalıdır. Esnafın, köylünün vergi borçları silinmeli karşılıksız olarak yeterli ekonomik destek verilmelidir. İşten çıkarmalar, ücretsiz izin uygulaması, ücretleri geç ve eksik ödenmesi gibi uygulamalar yasaklanmalıdır. Salgın fırsatçılığı ile Kod- 29’a dayanılarak yapılan işten çıkarmalar yasaklanmalı, işçiler açısından adeta soykırıma dönüşen Kod- 29 uygulaması derhal kaldırılmalıdır. Öğretmenleri ve öğrencileri aşılamadan başlatılan yüz yüze eğitim uygulaması salgının yayılmasını hızlandırmaktadır. Aşılama olmadan yüz yüze eğitim asla başlatılmamalıdır. Bu koşullarda yüz yüze tüm sınavlar iptal edilmelidir. Ölüme, açlığa ve yoksulluğa karşı tüm halkımızı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
TrabzonParti
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.