Örs fındıkta alan bazlı gelir destek ödemelerine dikkat çekti “Üretici soruyor: Ödemeler ne zaman yapılacak?

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs fındıkta alan bazlı gelir destek ödemelerine dikkat çekti “Üretici soruyor: Ödemeler ne zaman yapılacak?” dedi. 

04 Mayıs 2021 Salı 13:59
Örs fındıkta alan bazlı gelir destek ödemelerine dikkat çekti “Üretici soruyor: Ödemeler ne zaman yapılacak?

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Örs, yaklaşan fındık sezonu öncesi üreticilerin yaşadığı sorunlar ve talepleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında 2020 yılı alan bazlı destek ödemelerinin hala daha yapılmadığını belirten Örs “Artvin’den Sakarya’ya yaklaşık 400 bin aileyi yakından ilgilendiren, binlerce insanımıza istihdam imkanı sağlayan, yaklaşık 3 milyar dolar ihracat geliri ile ülke ekonomisi için çok önemli bir tarımsal ürün olan fındıkta geri sayım başladı. Bahçedeki budama ve gübrelemeden, ilaçlamaya; hasattan depolama ve pazarlamaya fındık üretim sürecinin her bir adımı ayrı bir öneme sahiptir. Bu süreçte yapılacak işlerin doğru zamanda ve doğru miktarda uygulanması fındığın sosyal, ekonomik ve ekolojik sürdürülebilirliği için oldukça önemlidir. 2021 yılı fındık hasat sezonuna yaklaşık 3-3,5 aylık bir süre var. Üreticilerimiz hem gübreleme, hem de bakım işleri için bahçelerine girdiler. Bir yandan fındıkta hastalıklarla mücadele ederlerken diğer taraftan da zararlılarla mücadele ediyorlar. Gelin görün ki; üretici bahçeye indi ama 2020 yılı alan bazlı gelir destek ödemeleri Mayıs ayına girdik, hala yapılmadı.” ifadelerini kullandı. 

Açıklamasında, pandemi sürecinde toplumun birçok kesimi gibi üreticilerin de mağdur olduğunu kaydeden Örs “Üretici bahçesine bakım yapacak, gübre alacak, ilaçlama yapacak. Tüm bunların bir maliyeti var. Girdi fiyatlarından yükseliş herkesin malumu. Zaten ekonomik olarak sıkıntıda olan fındık üreticisi, pandemi sürecinde daha da dara düştü. Üreticinin gözü kulağı alan bazlı gelir destek ödemesinde, ‘2020 yılı gelir destek ödemeleri ne zaman yapılacak?’ diye soruyor.  Bu ödemeler bir an önce yapılmalı. Üreticinin gübresini, ilacını alabileceği, bahçesinin bakımını yapabileceği şekilde eli rahatlatılmalı.” dedi. 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.