Mühendisler eğitime giriyor

KTÜ- Teknokent el ele Trabzon’u merkez yapacak

05 Ocak 2021 Salı 13:11
Mühendisler eğitime giriyor

Trabzon Teknokent ve KTÜ Mühendislik Fakültesi tarafından akademisyenlere yönelik Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde şirketleşme faaliyetleri, Teknoloji Transferi, Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Girişimcilik konularında 11 Ocak’ta seminer düzenlenecek. Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gençağa Pürçek’de Teknokent’in tanıtımında bu seminerlerin önemine vurgu yaptı.

TEKNOKENT EĞİTİMLERE BAŞLADI

KTÜ Mühendislik Fakültesi ile Trabzon Teknokent tarafından akademisyenlere yönelik seminer verilecek. Bölgenin tek teknokenti konumunda bulunan Trabzon Teknokent ve KTÜ öncülüğünde 11 Ocak’ta online olarak gerçekleştirilecek olan seminerde teknoloji geliştirme bölgelerinde şirketleşme faaliyetleri, teknoloji transferi, üniversite-sanayi işbirliği ve girişimcilik konularında bilgi verilecek. Teknokent bünyesinde uzman olarak görev yapan Emre Çolak’ın konuşmacı olarak katılacağı seminer 11 Ocak 14-16 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

İLK ADIMI ATTI!

Teknokent’i önce KTÜ’ye ardından da OSB’lere tanıtma amaçlarının olduğundan söz eden Trabzon Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gençağa Pürçek, “KTÜ’de yetişmiş insanların bölgede kalması için bilişim vadisi ve bilişim kökenli firmaların bu bölgeye yatırım yapması gerekiyor. Bu tarz yetişmiş insanlar bu bölgede kalacaktır. Bu aynı zamanda bir iklim de oluşturacaktır. Yazılımcı olduğu zaman otomasyoncu da olacaktır. Mühendislik firmaları da onlardan beslenecektir. Bu bölge çok önemlidir. Avrasya’ya açılan kapıdayız. Önümüzde Rusya, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkistan’a açılıyoruz. KTÜ ve TEKNOKENT bu anlamda bizim için önemli değerlendir. KTÜ’nün şimdiye kadar bölgeye çok fazla katkı sunmadığı tartışılır ama yeterli değil. Üniversite, TEKNOKENT ve özel sektör bir araya geldiğinde çok daha ileri teknoloji bölgede ortaya çıkartılmış olacak. Çünkü bunlar yükte hafif pahada ağır şeyler. Burada ağır sanayinin en büyük handikabı nakliye ücretlerinin çok fazla olmasıdır. Yazılım ve bilişim dünyanın en ücra köşelerinde bile yapılıyor. Trabzon TEKNOKENT Türkiye’de kurulan 17. sırada kurulan bir bölge. Bu bölgeyi önce KTÜ’ye daha sonra OSB’lere tanıtacağız.” ifadelerini kullandı.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.