Maske üretim yerleri denetlenmeli

Ortahisar Meclisi CHP Grup Başkanvekili Şahin, kurtçuklu maske deneyine dikkat çekti

06 Nisan 2021 Salı 16:23
Maske üretim yerleri denetlenmeli

Ortahisar Meclisi CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, pandemi döneminde merdiven altı maske üretiminde atış olduğuna dikkat çekti. Şahin, merdiven altı maske üreten yerler ile birlikte üretim yapan yerlerinin gerekli birimler tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi.  Ayrıca sosyal medyada viral olan videoyu meclis gündemine taşıyan Şahin’e Ortahisar Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Göktaş’ın cevabı ise, “Bizim belediye de dağıttığımız maskelerde böyle bir durum söz konusu değil. Almış olduğumuz dezenfektanlar da aynı şekilde lisanslı ürünler.” dedi.

“MERDİVEN ALTI MASKE İMALATÇILARI ARTMAYA BAŞLADI”

Pandemi döneminde merdiven altı maske üretenlerin arttığını ve bu yerlerin denetlenmesi gerektiğini belirten Şahin, “Maskeler belli bir standartta sahip değil. Belediyede ki maskelerde de aynı şey görülüyor. Bazılarının üstünde demirleri bulunmuyor, bazıları da çabuk kopuyor. Pandemiyi fırsat bulup merdiven altı maske imalatçıları artmaya başladı. Yönetim olarak zabıta birimleri ile birlikte merdiven altı maske üretimi yapan yerin takibi yapılabilir mi? Şunda da sosyal medyada çok yaygın olan bir video kullandığı maskeyi pratisyen bir doktor içerisinde 100 santigrat su bulunan buharın üstünde bekletiyor. Ve su buharında bekletilince maskenin içerisinde mikroorganizmalar canlanmaya başlıyor maskeden kurtçuklar çıktığı görülüyor. Maske de elyaf kullanıldığı söyleniyor ve bu olayın kullanılan elyafın kalitesizliğinden olduğu söyleniyor. Bunlar marketlerde satılıyor. Bu konuda inceleme mi gerekiyor? Ya da sağlık müdürlüğü ile görüşmek mi gerekiyor? Çok hassas bir konu.” ifadelerine yer verdi.

“DAĞITTIĞIMIZ MASKELERDE BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Maskelerle ilgili açıklama yapan Ortahisar Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Göktaş, “Zabıta ekiplerimiz bununla ilgili denetim yapar fakat belediye dışında diğer kamu kurumları tarafından da denetlenmesi gerekiyor.  Ve sağlık bakanlığı boyutu var. Videoya baktığımızda, maske sıcak suya tutulduğunda sağlığa zararlı bazı şeylerin çıktığı görülüyor. Bizim belediye de dağıttığımız maskelerde böyle bir durum söz konusu değil. Almış olduğumuz dezenfektanlar da aynı şekilde lisanlı ürünler.  Biz malzemeyi kaymakamlık üzerinden halk eğitimimiz alıyor. Zaten maske yapacak makinalarımız alınmıştı. Onlarda herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorum. Fakat bazıları kutuların içinde geliyor ve bir ya da iki tanesinde imalat hatası olabiliyor.” açıklamalarında bulundu.

Anahtar Kelimeler:
MaskeTrabzonOrtahisar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.