MARAŞ 1 AY KAPALI

Kahramanmaraş Caddesi bir ay boyunca trafiğe kapatılacağı açıklandı, esnaf tepkili

24 Şubat 2021 Çarşamba 09:27
MARAŞ 1 AY KAPALI

TİSKİ Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş Caddesi’nin bir ay süreyle trafiğe kapatılacağını duyurdu.  26 Şubat saat 21:00’de trafiğe kapatılacak olan caddenin tekrar trafiğe açılacağı tarih ise 28 Mart günü saat 21:00 olarak ilan edildi. Bir ay kapalı kalacak caddede bulunan dolmuşların trafik güzergahı hakkında ise bir açıklamada bulunulmadı. Esnaf satışların düştüğü bu pandemi döneminde yapılacak altyapı çalışmaları nedeniyle kazançlarına gölge düşeceğinden endişe ediyor.

“ZOR BİR SÜREÇ VE İNSANLARI NEGATİF BİR ŞEKİLDE DE ETKİLEYECEK”

Açıklanan tarihlerin çok uzun olduğunu dile getiren Kahramanmaraş Caddesi esnaflarından Adem Öztürk, ticaretin çok zor olacağını ve insanların acil ihtiyaçları dışında iş yerlerine uğramayacaklarını söyledi.  Öztürk, “Caddenin kapatılması esnafı kesinlikle büyük oranda etkileyecek. Araçların olmadığı bir yerde ticaretin biraz zor olacağını düşünüyorum. Zaten yayaların da çok fazla geleceğini zannetmiyorum. Sadece acil ihtiyaçlar dışında kimsenin uğrayacağını da tahmin etmiyorum. Bankalar, ödeme noktaları vs. Çükü dolmuşlar buradan geçmeyecek. Dolayısıyla insanlarda buraya gelmeyecek. Bunun bir örneğini postaneden kadınlar pazarına kadar olan kısmında yaşadık. Bir hayli uzun sürdü. Burada da muhtemelen aynı sıkıntıları yaşayacağız. Bir ay çok uzun süre bence. Bunu ivedilikle halletmeleri gerekmektedir. İnşallah halkımız için hayırlı olur. Zor bir süreç ve insanları negatif bir şekilde de etkileyeceğini düşünüyorum. İnşallah seçime yansımaz.” açıklamalarında bulundu.

“İŞLEYİŞ EKSİKLİĞİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Esnaf Sadettin Tuncer de, pandemiden dolayı çalışma günlerinin azlığından şikayetçi olarak, devletin dükkan sahiplerine bir katkısı olmadığını aktardı. Şehirde gerçekleştirilen çalışmaların plansız olduğunu vurgulayan Tuncer, “Zaten esnaf haftada beş günle beraber ayda yirmi gün çalışabiliyor. Beş günde ring kötülüğünden dolayı eksik çalışıyor. Ortalama 10 ile 15 gün fire veriyoruz. Kira olaylarında mal sahiplerine devletin katkısı sıfır oranda. Yani eksilerimizi tamamlayacak hiçbir çaba yok. TİSKİ’nin çalışmasına gelince TİSKİ’nin başındakiler tanıdıklarımız, dostlarımız. Fakat Ordu’da, Giresun’da ve Samsun’da şehircilik böyle işlemiyor. İşleyiş eksikliği olduğunu düşünüyorum. Bir caddenin bir kısmını tadilattan geçirip diğer kısmına geçmek varken bütün ara sokakları dağıtarak, bütün ana caddeleri dağıtarak şehre giriş çıkış engelleniyor. Bu plansız bir çalışma oldu. Üstüne cadde bir ay kapatılırsa plansızlık üstüne yapılmış bir çalışma olur. Esnaf olarak yanlış bir uygulama, yanlış bir düşünce olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“BİR AY ÇOK UZUN BİR ZAMAN”

Şahin Bekar, caddenin kapatılmasının esnafı zor duruma düşüreceğini ifade ederek, “Caddenin kapatılma durumu esnafı baya zor duruma düşürecektir. Bir ay çok uzun bir zaman. Buna ne kadar dayanılabilir bilmiyorum. O zaman hükümetten bir yardım olmalı. Başka türlü olmaz yani. Dükkanları kapatalım o zaman daha iyi. İnsanlar daha gelmez, trafik zaten kapalı oluyor. Gelen gidenin olacağını düşünmüyorum.” ifadelerinde bulundu

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Son Güncelleme: 24.02.2021 11:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.