Koku tartışması

İYİ PARTİ Araklı İlçe Başkanı Halit Baycan, Araklı Taşönü’ndeki Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisinde vahşi depolama yapıldığını ileri sürdü. Araklı’da Sürmene Çamburnu’nda olduğu gibi vahşi depolama olmayacağı şeklinde söz verildiğini ancak Araklı halkının kandırıldığını iddia eden İlçe Başkanı Baycan, “Araklı olarak yine kandırıldık… Yine kandırdınız!” dedi. 

01 Haziran 2021 Salı 09:23
Koku tartışması

Muhtar İddiaları Reddetti

ARAKLI Taşönü Mahallesi’ndeki Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi, etrafa yaydığı kötü koku yüzünden vatandaşların tepkisini çekti. Mahalle muhtarı İbrahim Yakupçebioğlu, yanmayan atığın döküleceği havuza ayrıştırılan çöpün dökülmesinin kötü kokuya yol açtığını ancak sorunun çözüldüğünü kaydetti. Yakupçebioğlu Büyükşehir Belediyesinin depolama alanına giden ağır tonajlı araçların mahalle yolları bozmasından dert yandı.   

Trabzon’un Araklı ilçesine bağlı Taşönü Mahallesi’ndeki Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi, kötü koku yüzünden tepki çekerken, mahalle muhtarı İbrahim Yakupçebioğlu sorunun giderildiğini savundu.  Mahallede insanların kötü koku yüzünden bahçelerine gidemediklerini ileri süren mahalle sakinlerinden Emre Çebi, “Sorsanız modern çöp tesisi! Çöp suyunun güya arıtıldığını iddia edenler şu rezilliğe iyi baksın... Çöp suyunu vermiş yolun yanındaki kanala üzerine bir çalışma bile yapmamış. Koku ve pislikten geçilmiyor. Millet fındık bahçelerinde çalışamıyor. Yazıklar olsun size ve hizmetinize... Tesis sahibi şirket öyle youtube de biz şöyle böyle modern tesis yaptık videolarını atıp milletin gözünü boyamayın. Gerçekler ortada.” eleştirilerinde bulundu.

MUHTAR TESİSİ İNCELEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Tesiste gerekli önlemlerin alındığını yerinde gözlemlediğini kaydeden muhtar İbrahim Yakupçebioğlu ise, mahallenin esas sorununun bozulan yollar olduğunu savundu. Muhtar Yakupçebioğlu, “Yanmayan atığın döküleceği bir havuz var. Bu havuza ayrıştırma yapılan çöpü serdiler. Bu orada süzgeç vazifesi yapacak. Üzerine yanmayan toprak dökülecek. Bunun etkisi burada bir gün oldu.  Mesele bu. Koku devam etmiyor. Yanmayan çöp, taş, toprak dökecekleri alana daha öncesinde ayrıştırılmış çöpleri dökünce koku verdi.” dedi.

“HEPTEN SIFIR KOKU OLACAK DİYE BİR KAİDE YOK”

Tesiste incelemede bulunduğunu söyleyen Yakupçebioğlu, “Meseleyi gittim yerinde gördüm. Bana anlattılar. Bu çöp tesisidir. Hepten sıfır koku olacak diye bir kaide yok. Etrafındaki evleri, arazileri zaten kamulaştırıyor. Bunun bir etkisi olmazsa zaten bu yerleri kamulaştırmazlar. Hiçbir şey olmayacak diye kimse garanti veremez.” şeklinde konuştu. Mahalle yollarının bozuk olmasından dem vuran muhtar Yakupçebioğlu, “Toprak yollarımız var. Betona da ihtiyacımız var. Araklı’da TOKİ’nin malzeme getirdiği kamyonlar yollarımızı tahrip etti. Onun sıkıntısını yaşıyoruz. Burada Büyükşehir Belediyesinin depolama sahası vardı ağır tonajlı arabalar buraya gelirken yolların yıkılmasına neden oldu.” diyerek yollarının yapılmasını istedi.

Tesisimiz yeterli vahşi depolamaya asla izin vermeyiz

ARAKLI Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi Müdürü Safiye Demirbaş, Katı Atık Tesisinde vahşi depolama yapıldığına ilişkin sosyal medyada yer alan görüntüler hakkında açıklama yaptı. Demirbaş, tesisin kapasitesinin Rize ve Trabzon’daki çöp kapasitesini kaldıracak düzeyde olduğunu vahşi depolamanın söz konusu olmadığını kaydetti.  

Araklı Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi Müdürü Safiye Demirbaş, Katı Atık Tesisinde vahşi depolama yapıldığına ilişkin sosyal medyada yer alan görüntüler hakkında açıklama yaptı. Demirbaş, tesisin kapasitesinin Rize ve Trabzon’daki çöp kapasitesini kaldıracak düzeyde olduğunu vahşi depolamanın söz konusu olmadığını kaydetti.  Demirbaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Vahşi depolama gibi bir şey mümkün değil. Ona müsaade etmeyiz. Her çöpün bir artığı vardır. O tesis bütün bir komplekstir. O kompleksin içindeki yürüteni de çalışması gerekiyor. Oraya gidecek atıklar da vardır. Taş, toprak vs. gibi.. İlk etapta sahaya girişte koyulması gereken malzemeler vardır. Onlar koyulmuştur ki altta ki mebranlar yıkılmasın, zarar görmesin.. Halkımız gerçeğine bakmadan böyle bir yorum getiriyor. Teknik olarak kontrol ediliyor.”

HENÜZ KİRLİ SU HAVUZLARDA OLUŞMADI

Doğaya çöp suyu bırakıldığına ilişkin yapılan paylaşımlara ise Demirbaş, “Öyle bir şey yok. Zaten tesisde su oluşmaya başlamadı. Tesis yapılırken yerin altından giden  yüzey sularıdır. Bunları kanala aldık. Kirlilik oluşturan bir su yok. Kaldı ki kirlilik oluşması için 375 metreküplük arıtma tesisi yapılmış. Tesise lazım o su. Arıtıldıktan sonra da o su kullanılacak” açıklamalarına yer verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.