Kıyı tahribatını artık durdurun

14 Mart 2021 Pazar 10:34
Kıyı tahribatını artık durdurun

Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Coşkun Eruz, doğal kıyılarda dokunulmaması gereken sınırın dalga etkisinin ulaştığı en son nokta olarak ele alınması gerektiğini belirterek kıyı çizgisi ile deniz arasında kalan kumsala hiçbir müdahalenin yapılmaması gerektiğini söyledi. Bilgisayar başında üretilen projelerin doğal yapıya uymayacağını aktaran Eruz, bilimsel ölçüm, analiz ve modelleme yapılmadan mühendislik uygulamaların yapılmaması gerektiğini dile getirdi. 
“KUMSALA KESİNLİKLE HİÇBİR MÜDAHALE, YAPI YAPILMAMALIDIR”
Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Coşkun Eruz, doğal kıyılarda dokunulmaması gereken sınırın dalga etkisinin ulaştığı en son nokta olarak ele alınması gerektiğini söyleyerek kıyı çizgisi ile deniz arasında kumsala hiçbir müdahalenin yapılmaması gerektiğini vurguladı. Eruz,  “Akçaabat Söğütlü sahili, sahil düzenleme projesi, yürüyüş-bisiklet yolu inşa alanı. 1. fotoğraf 12 Mart 2021,  2. fotoğraf 12 Mart perşembe gece ve 13 Mart 2021 Cuma yaşanan fırtına ile oluşan 1-2 metre dalga sonrası aynı sahilin durumu.  Deniz kendine ait olanı alır ve düzenler, bunu da kıyılarda dalga aşındırması, akıntı taşıması ve biriktirmesi ile yapar.  Doğal kıyılarda, kıyı çizgisi dokunulmaması gereken sınır, dalga etkisinin ulaştığı en son nokta olarak alınmalıdır. (2 metre değil Trabzon da 5 metreye kadar extrem dalga oluşma riski mevcuttur.) 1990’da 4-5 metre yüksekliğe sahip dalga Trabzon kıyılarını, 10-20 tonluk blok ve kayalarla tahkim edilmiş liman mendireğinin bir kısmını dahi tahrip etmişti. Kıyı çizgisi ile deniz arasında, kumsala kesinlikle hiçbir müdahale, yapı yapılmamalıdır.” ifadelerinde bulundu.
“BİLGİSAYAR BAŞINDA GÖRSELLİĞİ ÖN PLANDA OLAN PROJELERLE MÜDAHALE EDİLMESİN”
Bilgisayar başında üretilen projelerin uygulamada doğal yapıya uymayacağını aktaran Eruz, kıyı düzenlemelerinin kıyı çizgisi ile deniz arasındaki doğal kıyıya ve kumsal formuna dokunulmadan yapılması gerektiğini belirtti. Eruz: “Fiziki coğrafyaya, ölçülmüş kıyı çizgisi sınırlarına, hidrodinamik etki analizine dayanmayan, bilgisayar başında üretilen çok güzel projeler, uygulamada doğal yapıya uymayacaktır. Deniz ilk fırsatta kıyıyı eski haline döndürmek için tahrip edecek, burun vb. çıkıntıları bozacak,  çekek, koy gibi oyuntu alanlarını dolduracak ve dengeyi kurarak olabildiğince düz bir kıyı oluşturmaya çalışacaktır. Lütfen kıyılara bilgisayar başında görselliği ön planda olan projelerle müdahale edilmeyip,  kıyının hidrodinamik yapısı (dalga, akıntı), jeolojik yapı, kıyı topografyası ve batimetrik yapıların yerinde ölçüme dayalı tespit ve modelleme çalışmaları yapılarak müdahale edilsin. Kıyı düzenlemeleri kıyı çizgisi ile deniz arasındaki doğal kıyı, kumsal formuna dokunmadan yapılmalıdır.”
“YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN, KEŞKE DEMEDEN”
Trabzon’un doğal kıyısının ve kumsallarının artık yanlış projelerle tahrip edilememesi gerektiğini söyleyen Eruz, “Kıyıları doldurup ilk fırtınada tahrip olmasına sebep olmak ve buna doğal afet demek, bilim ve teknoloji çağında, üniversite kentinde ne ahlaki, ne de insani olmaz.  Doğayı tahrip eden, milletin parasının heba olacağı, doğa şartlarında sürdürülebilir olmayan yatırımlardan kaçınmak gereklidir. Trabzon ili, 119 kilometre kıyıya sahip, 1960 öncesi yüzde 76’sı kumsallardan oluşan bir deniz şehri ve ili idi. 2021 yılına gelindiğinde Trabzon’un 10 sahil ilçesinin kıyılarında, bir kısmı yapay tahkimatlarda oluşmuş toplam 7500 metre, ilçe başına 750 metre, il nüfusuna köre kişi başı 10 santimetre kumsalı kalan bir il. Trabzon’un artık kaybedecek, müdahale edilecek 1santimetre dahi doğal kıyısı, kumsalı olmamalı. Bilimsel ölçüm, analiz ve modelleme yapılmadan mühendislik uygulamaları yapılmamalıdır. Yarın çok geç olmadan, keşke demeden.” açıklamalarında bulundu.

HABER:Kübra Nur KOTAMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.