Flaş Haber
Kapat

Kısa çalışma ödeneği uzatılmalı

CHP Trabzon Milletvekili Kaya, kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasını istedi

01 Nisan 2021 Perşembe 09:20
Kısa çalışma ödeneği uzatılmalı

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, kısa çalışma ödeneğinin hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması gerektiğini savunan Kaya, bütün çalışan ve işveren kesimin taleplerinin de bu yönde olduğunu söyledi. AK Parti’nin önceliklerinin kongreler ve kurultaylar olduğunu ileri süren Kaya, kongreler ve kurultayların yapılmasından sonra kapanmanın gelmesine de tepki gösterdi. Kaya, “Kim mağdur olmuş, kim sıkıntı yaşıyor maalesef bu konuda çok duyarsızlar.” eleştirilerinde bulundu.

“HER KESİMİN TALEBİ BU YÖNDE”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, bütün çalışan ve işveren kesimin talebinin kısa çalışma ödeneğinin uzatılması yönünde olduğunu söyledi. Fakat bu talebin iktidar tarafından görmezden ve duymazlıktan gelindiği savunan Kaya, “Bütün çalışan kesimin ve işveren kesimin talebi kısa çalışma ödeneği süresinin uzatılması yönünde. AK Parti’nin tek derdi kongrelerini ve kurultaylarını yapabilmekti. Onlar işini gördü, kongrelerini yaptı, kendilerince yapması gerekenleri yaptı. Sonrasın da pandeminin yayılması, insanların perişan olması çok umurlarında olmadığı için hemen akabinde kapanma tedbirlerine geri döndüler. Ama kapanma tedbirlerine geri dönerken asıl geri dönülmesi gereken nokta kısa çalışma ödeneği süresinin uzatılması noktasıydı. Bütün işveren temsilcilerinden, sendika temsilcilerine kadar, bütün çalışanlara kadar her kesimin talebi bu yöndeydi. Fakat maalesef bu talep görmezden ve duymazlıktan gelindi. Şu ana kadar da uzatılacağı yönünde bir açıklama duymadık.” dedi. 

“MİLLET ARTIK BURNUNDAN SOLUYOR”

Kısa çalışma ödeneği süresinin uzatılması gerektiğini aktaran Kaya, “Umut ediyorum aklıselim galip gelir, burada oluşacak mağduriyetler göz önünde bulundurup, değerlendirilir ve kısa çalışma ödeneği süresi uzatılır. Aksi takdirde çok büyük sıkıntılar ortaya çıkacakmış gibi görünüyor. İşverenler ve çalışanlar sıkıntı içinde. Bir de bu tür sıkıntılar artık toplumda istenmeyen tepkilerin ve olayların doğmasına neden oluyor. Millet artık burnundan soluyor. Esnafın dükkanlarını açması ve faaliyete geçmesi çok ayrı maliyet, sonra kapanması çok ayrı bir maliyet. Zaten para kazanamayan insanlar bu maliyetleri nasıl karşılayacaklar. Bunu düşünen yok. Hükümetin kendi önceliği kendi durumu, koltuklarını koruma kaygısı, iktidarlıklarını sürdürme düşüncesi. Kim mağdur olmuş, kim sıkıntı yaşıyor, maalesef bu konuda çok duyarsızlar.” ifadelerine yer verdi.

“ÜLKEYİ YÖNETENLERİN ÖZ ELEŞTİRİ VE EMPATİ YAPMASI GEREKİYOR”

Pandemi döneminde insanlara verilmesi gereken desteklerinden bahseden Kaya, sözlerine şu şekilde devam etti: “Özellikle çalışanlarda kısa çalışma ödeneği süresinin uzatılması gerekir. İşten çıkarılan insanlar ve işçiler var. Onların desteklenmesi çok önemli. Ramazan ayı geliyor. Yoksul kesimlere her birimiz duyarlı vatandaşlar olarak destek vereceğiz fakat bizim desteklerimiz çok sınırlı ve belli sayıda olur. Devlet eliyle bu desteklerin hızlandırılması ve yaygınlaştırılması gerekir. Milletimiz hiç olmadığı kadar desteğe ihtiyaçlı. Biz devlete baba diyen insanlarız. Hükümetinde bu anlamda babalığını gösterme zamanıdır. O şefkatli ellerini en azından yaza kadar bütün mağdur kesimleri, bütün yoksul insanlarımızı, emeğiyle geçinen, iş bulamayan bütün insanlarımızın çok özel desteklerle ayakta tutulması lazım. Aksi taktirde yaşanabilecekler hepimizi üzebilir ve korkutabilir. Bu insanların sesi çıkmıyor, bu insanlar biz ne dersek onu yapıyor anlayışıyla ülke yönetilmemesi lazım. O insanların ne sıkıntılar çektiği, nasıl yaşamaya çalıştıkları konusunda ülkeyi yönetenlerin ciddi biçimde öz eleştiri ve empati yapması gerekiyor. Alması gereken tedbirleri alması lazım.”

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.