Karadeniz’in derinlikleri araştırılacak

KTÜ’nün ortak olduğu Avrupa Birliği Projesine 690 bin Euro destek verilecek

16 Aralık 2020 Çarşamba 13:44
Karadeniz’in derinlikleri araştırılacak

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyelerinin AB Horizon 2020 Programı kapsamında dâhil olduğu DOORS projesi 690 bin Euro destek almaya hak kazandı. Karadeniz’deki olumlu ve olumsuz gelişmelerin tespiti için ortak gözlem sistemleri geliştirilmesini ve derin denize odaklanılmasını amaçlayan projede KTÜ’lü 4 akademisyen yer alıyor.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

KTÜ DESTEK ALMAYA HAK KAZANDI

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye’de TÜBİTAK'ın Ulusal Otorite olduğu Ufuk2020 Programının; "H2020-BG-2020-2 Gıda-Tarım-Denizcilik Alanı 2020 Çağrısı" kapsamında proje ortağı olarak yer alan KTÜ, "Developing Optimal and Open Research Support for the Black Sea (DOORS)" isimli proje destek almaya hak kazandı. 4 yıl sürecek olan DOOR projesinde KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Seyhan'ın başkanlığında, Dr. Öğretim Üyesi Koray Özşeker, Dr. Öğretim Üyesi Şebnem Atasaral ve Araş. Gör. Dr. Yahya Terzi yer alacak.

PROJEDE 16 ÜLKEDEN 37 ORTAK BULUNUYOR

Romanya'dan "Institute Of National De Cercetare-Dezvoltare Pentru Geologie Sigeologie Marina-Geoecomar"ın proje yürütücüsü olduğu projede toplamda 16 ülkeden 37 ortak bulunuyor. Türkiye’den KTÜ’nün yanı sıra ODTÜ ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ortak olarak yer aldığı DOORS projesi kapsamında, Türk kuruluşlarının aldığı hibe 690 bin Euro olmakla birlikte projenin toplam bütçesi ise 9 milyon Euro tutarında.

DOORS PROJESİ NEDİR?

DOORS Projesi; Karadeniz’de mavi büyümeyi sağlayacak ya da inkıtaya uğratacak olumlu ve olumsuz gelişmelerin tespiti için ortak gözlem sistemleri geliştirmeye, kara-deniz etkileşimlerine ve derin denize odaklanmaktadır. Proje ile Karadeniz balıkçılığında önemli yere sahip ve toplam avın yüzde 40’ının karaya çıkarıldığı Doğu Karadeniz Bölgesindeki Balıkçı Barınaklarının (Yoroz, Fındıklı ve Hopa limanları) İklim değişikliğine bağlı olarak artan ani ve yoğun yağış ve deniz seviyesi yükselmelerine karşı oluşacak potansiyel etkilerin önceden tespit edilmesine yönelik matematiksel modellemelerle erken uyarı sisteminin hazırlanması gerçekleştirilecek. KTÜ ayrıca, Karadeniz’deki toplam 60’ın üzerindeki yerli yabancı paydaşlarla ilgili çalışmalarda koordinatörlük yürütecek.

Son Güncelleme: 16.12.2020 16:35
Anahtar Kelimeler:
KtüDOORS
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.