İMO’nun kaza raporu

TRABZON İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muzaffer Aydın,  Karadeniz sahil yolunda can kaybı ve maddi hasarlı meydana gelen kazaların son bulması için ya Güney Çevre Yolu’nun ya da Değirmendere Tüneli’nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini açıkladı  

19 Nisan 2021 Pazartesi 11:07
İMO’nun  kaza raporu

Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muzaffer Aydın,  Karadeniz sahil yolunda can kaybı ve maddi hasarlı meydana gelen kazaların son bulması için ya Güney Çevre Yolu’nun ya da Değirmendere Tüneli’nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini açıkladı. Değirmendere dalçık yolunda ise Karayollarının belirttiği hız sınırının ise yanlış belirlendiğini kaydetti.

O YOL İÇİN 82 KM HIZ ÇOK FAZLA

Değirmendere dalçıkta çok fazla kazanın meydana gelmesinin sebebinin şoförlerin uygunsuz hız yapması olduğunu belirten Aydın, “Dalçıka giriş ve çıkışda görüş mesafesi kısalıyor. Usule uyulmadığından dolayı kazalar meydana geliyor. Sahil yolunu üst seviyede bir yol olarak görüyoruz. Ancak bazı geçişlerde düşük kalıyor. Sahilde 110 km hızla gidebiliyorsun. Ama şehir içine girdiğimiz bölümlerde 50 km hız seviyesini geçmememiz lazım. Dalçık yolunda hız 82 km yazıyor ancak bu hız o yol için çok fazla.” diye konuştu.

SAHİL YOLUNUN ŞEHİRİÇİ BAĞLANTILARI HATALI

Sahil yolunun şehir içi bağlantılarının hatalı olduğunu dile getiren Aydın, “Sahil yolunun şehir içi bağlantılarının hemen hemen tamamı hatalı yapılmış. Kurallara uygun yapılmamış. Hepsinin düzeltilmesi lazım. Giriş, çıkışlarımız trafik kurallarına uygun değil. Bu tür hatalar olunca hız problemi de ortaya çıkınca kazalar da kaçınılmaz oluyor.” şeklinde açıkladı.

ÇÖMLEKÇİ’DEKİ TRAFİK IŞIKLARI HATALI

Tünellerin çıkışında trafik ışıklarının koyulmaması gerektiğini anlatan Aydın, “Trafik kurallarına bakıldığında Çömlekçi tünelinin çıkışında hemen trafik ışıklarının olmaması gerekir.” dedi.

ÇÖZÜM YA ÇEVRE YOLU YA DA TÜNELLER

Çevre yolu ya da Değirmendere Tüneli’nin mutlaka yapılması gerektiğine vurgu yapan Aydın, “Trabzon’un ana yolu sahil yoludur. Sahil yolu aynı zamanda şehir içi yol gibi de kullanılıyor. Şehir içi yol olunca giriş, çıkışlar, kavşaklar çok fazla. Şehirlerarası yol standartlarında olsaydı bir şehrin girişinde bir de çıkışında olurdu ve problem de olmazdı. Trabzon çevre yolunun mutlaka yapılması gerekir. O yapılmadığı sürece biz mevcut yol ağımızla bu tür problemleri sürekli yaşayacağız. Çevre yolunu yapamıyorsanız Değirmendere’deki çift tüplü tünelleri mutlaka yapmak zorundasınız. Tünellerin yapılması zaruri ihtiyaçtır Trabzon için..” ifadelerine yer verdi.

HABER:Rabia MOLLAOĞLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.