Flaş Haber
Kapat

İlk Roma rıhtımı Trabzon’da

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Asan, bir ilke imza atacaklarını açıkladı

05 Nisan 2021 Pazartesi 12:47
İlk Roma rıhtımı Trabzon’da

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Asan, Trabzon’da roma antik rıhtım ve anıtsal kapı arkeopark alanı yapılacağını açıkladı. Tabakhane Vadisi’nde kadınlar pazarı yenileme çalışmalarında ortaya çıkan tarihi kalıntıların korunma altına alındığını söyleyen Asan, “Rıhtım alanı, ön kısmına temsili bir Roma ya da tarihi Karadeniz teknesi konulmak,  rıhtım arkası sur ve içindeki anıtsal kapı restore edilmek sureti ile cam altı arkeopark park olarak hizmete sunulacak.” dedi.  

“İLK ROMA RIHTIMI TRABZON’DA”

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Asan, Tabakhane Vadisi’nde kadınları pazarı yenileme çalışmalarında ortaya çıkan tarihi kalıntıların korunma altına alındığını söyleyerek roma antik rıhtım ve anıtsal kapı arkeopark alanı yapacaklarını söyledi. Asan, “Anadolu ve dünyada açığa çıkarılarak, cam altı arkeopark olarak düzenlenecek, ilk Roma Rıhtımı Trabzon’da. Trabzon Tabakhane Vadisi’nde, kadınlar pazarı yenileme inşaatının kazı alanında, Roma dönemine ait bozulmadan günümüze ulaşmış olan anıtsal Roma gemi yanaşma rıhtımı, anıtsal kapı yeri, ticari yapı kalıntıları ve hendek duvarı ortaya çıkarak koruma altına alındı.  Savunma ve suyolu hendeği boyunca devam eden Roma Rıhtımı ve bağlantılı blok taş yapı ve anıtsal kapı uzmanlar tarafından antik çağ Helen ya da Roma (MÖ 30-MS 395) dönemine tarihlendirilmektedir.”  ifadelerine yer verdi.

“BİR UCU ORTAHİSAR SUR DİBİNDE, DİĞER UCU KARADENİZ’E AÇIKTIR”

Rıhtım hakkında bilgi veren Asan, “Roma rıhtım yapısı ön kısmı, gemilerin yanaşmasına ve yük boşaltmasına uygun dik ve eğimli rampa şeklinde, üst kısmı ise düz yüzeyli taş plakalardan oluşmaktadır. Rıhtımın ön kısmı, hendek boyunca, rıhtıma bitişik duvarda olduğu gibi 50x(50)100cm x 150cm boyutlarda nitelikli blok taş duvar şeklindedir. Ortaya çıkan 170m uzunluk 25m genişlikte ve içinde Roma rıhtımı bulunan hendeğin bir ucu Ortahisar sur dibinde, diğer ucu Karadeniz’e açıktır. Kaleyi koruma ve gemi taşımacılığında su yolu olarak kullanılmış tarihi hendek duvarları 5-7 metre derinliğe 0.5-1.5 metre genişliğe sahip harçlı moloz yığma taş yapıdadır. Rıhtım alanı, ön kısmına temsili bir Roma ya da tarihi Karadeniz teknesi (Çapar) konulmak,  rıhtım arkası sur ve içindeki anıtsal kapı restore edilmek sureti ile, cam altı arkeopark park olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenerek Trabzon kültürü ve dünya kültür turizminin hizmetine sunulacak.” diye konuştu.

Son Güncelleme: 05.04.2021 15:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.