HES’e sert tepki

15 Ekim 2021 Cuma 12:27
HES’e sert tepki

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Trabzon’da yapılması planlanan Ayvadere HES Projesini, Meclis’te eleştirdi. Hamzaçebi, “Bu proje önce 10.5 megavat olarak planlanmış. 10 megavatın üstü ÇED raporuna tabii olduğu için bu zorunluluktan kurtulmak için projeyi 8.7 megavata düşürmüşler. ÇED gerekli değildir statüsüne sokmuşlar. Proje Değirmencik ve Yoncalı köylerini ilgilendirmesine rağmen bu projeyi gidip Ayvadere’de anlatmışlar.” dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Trabzon’da yapılması planlanan Ayvadere-Değirmencik HES Projesine, Meclis kürsüsünden tepki gösterdi. HES’in heyelan tehdidi altındaki Değirmencik’i olumsuz etkileyeceğini kaydeden Milletvekili Hamzaçebi, “Bölge halkı HES’e proje sürecini öğrendiklerinden beri karşı çıkıyorlar. Köylerin tepkisini sosyal medyadan takip ediyordum. 29 Eylül’de köyde bu projeyi konu alan bir toplantı düzenlendi. Ben de o köyün komşu köyü olan Pervane köyündenim. Çok yakından takip ettim. Bu köye gittim. Bütün köylüleri dinledim. ‘Bu proje iyidir’ diyen tek bir kişi çıkmadı. Köy sakinlerinin tepkisi bilinçli bir tepki, gelişigüzel tepkiler değil. ‘Bu HES projesi bizim köyümüzü olağanüstü şekilde etkileyecek. Nasıl etkileyecek diye sorarsınız zaten Değirmencik köyü heyelan tehlikesi yaşayan bir köydür. Yapılmak istenen Ayvadere HES Projesi’nin iletim tünelinin 4.6 kilometrelik kısmı Değirmencik köyünün altından geçecektir. Gerek bu tünelin yapılması, gerek tünelin yapılması sırasında yapılacak olan patlatmalar var olan heyelan tehlikesini tetikleyecek.’ diyorlar Ben bu köyü bilirim. Bu köy benim daha önce gittiğim bir köydür. Köyü tekrar gezdim. Cami duvarında Kuran kursu duvarında çatlaklar var. Bu çatlaklar eskiden de vardı ama çatlaklar sondaj faaliyetiyle birlikte büyümüş durumda. Yolda yarıklar var ama asfalt tamiri ile birlikte çatlaklar gideriliyor ama bir süre sonra tekrar ortaya çıkıyor. Bu projeye köylüye anlatılmamış. ‘Olur mu?’ diye soranlarınız olabilir. ÇED sürecinde durumun anlatılması lazım. Bu proje önce 10.5 megavat olarak planlanmış. 10 megavatın üstü ÇED raporuna tabii olduğu için bu zorunluluktan kurtulmak için projeyi 8.7 megavata düşürmüşler. ÇED gerekli değildir statüsüne sokmuşlar. Projenin adı Ayvadere HES Projesi. Araştırdım baktım Bu projenin Ayvadere ile hiç alakası yok. DSİ’nin raporunda bu yazıyor. Proje Değirmencik ve Yoncalı köylerini ilgilendirmektedir. Bu projeyi gidip Ayvadere’de anlatmışlar. Değirmencik köyünün bundan hiçbir haberi yok.” ifadelerini kullandı.

HUKUK MÜCADELESİNİ ANLATTI

Bölge sakinlerinin hukuk mücadelesi başlattığını da kaydeden Hamzaçebi, “Köylüler bunu öğrenince yargıya götürmüşler, dava açmışlar. İdare Mahkemesi reddetmiş. Sonra Danıştay davasını kazanmışlar. Danıştay kararında da deniliyor ki bu köyün Ayvadere ile hiçbir ilgisi yok. Neden peki Ayvadere deniliyor? Çünkü Değirmencik köylüleri bunu duymasın. 18 Haziran 2019 tarihinde bu köyün biraz yukarısında Çamlıktepe köyünde bir heyelan meydana geldi. İstanbul’da seçim çalışmaları vardı. Benim ilçem olduğu için kalkıp köye gittim. Çamlıktepe köyünde de bir HES vardı. O heyelan o HES’i de almış götürmüş. Bir dereye onun kaldırabileceğinin üzerinde bu kadar yüklenilmez.” eleştirilerinde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.