Flaş Haber
Kapat

Eren, 2021’den umutlu

Dernek Başkanı Eren, TRABZONSİAD’ın 2020 yılını değerlendirdi

28 Aralık 2020 Pazartesi 13:58
Eren, 2021’den umutlu

Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Sırrı Eren 2020 yılı ve 2021 yılından beklentilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Eren, “2020 yılı Covid-19 salgını sebebiyle zor bir yıl oldu. Yaraların sarılacağı bir dönem olacağını umduğumuz 2021 yılının şehrimiz için çok önem arz eden Güney Çevre Yolu ve Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projeleri açısından da gelişme sağlayacağımız bir yıl olması en büyük temennimizdir.” dedi.

HABER:Gültekin SADIKOĞLU

2020 ZOR BİR YOL OLDU

2020 yılı Covid-19 salgını sebebiyle zor bir yıl olduğunu ifade eden Eren, “Mart ayından itibaren herkesin planlarını ve hedeflerini değiştirmek zorunda kaldığı, sağlık yönünden dikkatli olmaya çalışırken ekonomik yönden de mağduriyetlerin yaşandığı bir yıl geçirdik. Ülkemiz özellikle başlangıçtaki periyodu sağlık yönünden dünyanın pek çok ülkesine göre daha iyi istatistiklerle geçirse de sürecin uzaması hepimizin maddi ve manevi kayıplarına sebep oldu. Pandeminin başladığı mart ayından bugüne hiç durmadan çalışan ve çok yorulan tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu süreçte her ne kadar önceliğimiz sağlık olsa da salgının çok önemli bir ekonomik boyutu olduğu da gerçektir. 2020 yılı boyunca şehrimiz için çok değerli olan turizm gelirleri %85'lere varan oranda düşmüş, eğitim yuvaları kapanmıştır. Pek çok işletme geçen yılki cirolarının çok uzağındadır. Devletimiz bu süreçte kısa çalışma ödeneği, KGF destekli krediler, basit usul şirketlere kira desteği, çeşitli vergi ve cezaların yapılandırılması gibi destekler açıklamış olsa da salgının ve etkisinin büyüklüğü bugün hala pek çok işletmeyi zorlamaktadır. Normalleşmenin sağlanamaması sebebiyle devam eden kısıtlamalar iş insanları için yeni destek beklentileri yaratmaktadır. Umut ediyoruz ki aşılamanın başlaması ile birlikte Covid-19 ile mücadelede önemli bir safhaya geçilecek ve normalleşme yolunda çok sevindirici bir noktaya gelinecektir.” diye konuştu.

SEKTÖRLER ZOR DURUMDA

TrabzonSİAD olarak üyeleriyle irtibatlı olduklarını ifade eden Eren, “Tabanın sesinin tavanda duyulması adına üyelerimizden ve iş dünyasından gelen talepleri yetkililere ulaştırarak konuların takipçisi olduk. Başta şehrimizi çok ilgilendiren turizm sektörü, hizmet sektörü ve balıkçılık sektörü olmak üzere bizlere ulaşan tüm sektörlere ait talep ve önerileri çözüm mercilerine ilettik. SGK ve vergi borçlarının yapılandırılması gibi süreç içerisinde açıklanan pek çok desteğin de üyelerimizden gelen talepler içerisinde olduğu görülmektedir.” dedi.

İŞLETMELER YAŞAMALI

2021 yılında ekonomide toparlanma beklediklerini söyleyen Eren, “Ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklikler sonrası Merkez Bankası’nın attığı adımların ve 2021 yılı temel para politikası olarak enflasyon ile mücadelenin önümüzdeki dönemde ekonomik toparlanmaya katkı sağlayacağını umut ediyoruz. KDV alacakları, enerji maliyetlerinin düşürülmesi, kasa ve stok düzeltmeleri de iş dünyasının sorun ve talepleri arasındadır. Ayrıca basit usul işletmelere verilen kira desteğinin yanında sanayici ve tüccara da, masa hizmeti veren işletmeler başta olmak üzere, kiralarını ödeyebilmeleri noktasında destek sağlanması işletmelerin varlığını sürdürebilmesi adına gerekliliktir. Pek çok kişi istihdam eden bu tür işletmelerin elektrik ve doğalgaz faturalarının normalleşmeden üç ay sonra yapılandırılma ile tahsil edilmesi bu işletmeleri yaşatmak adına önemlidir. Kapanmaları yerine yaşamalarını sağlayacak destekler ile birlikte bu işletmelerin pandemi sonrası ciroları oldukça artacak, vergilerini ödemenin yanında şehre yeni istihdam fırsatları da yaratacaklardır. Salgının dünya üzerindeki genel tahribatına baktığımızda 2020’nin ilk çeyreğinden sonra finansal piyasalarda olumsuz hareketlilik hızla artmış, gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybederken hızla azalan genel taleple birlikte petrol fiyatları düşmüş, güvenli liman olarak görülen altın ve gümüş fiyatları yükselmiştir. Küresel ticaret zayıflamış, ekonomiler daralmıştır. Pek çok sektörde büyük bir hızla talep azalması yaşanmış ve arz tarafında ise maliyetlerin artması ile sıkıntılar büyümüştür. Her ne kadar salgın bakımından bir gereklilik olsa da seyahat kısıtlamaları ve temas durumunu azaltıcı önlemler sebebiyle turizm ve hizmet sektöründe büyük kayıplar yaşanmıştır. Şehrimiz de bu olumsuz durumdan maalesef oldukça fazla etkilenmiştir. Derneğimiz tarafından pandemi süreci içerisinde üyelerimizin görüşleri doğrultusunda yayınladığımız “Daha Yaşanabilir Turizm Şehri Trabzon” çalışması ile turizmde yapılması gerekenler ile ilgili önerilerde bulunurken sektörü ayakta tutacak destek beklentilerimize de yer vermiştik. Geldiğimiz noktada bir turizm şehrinden bahsedebilmek için öncelikle sektörün paydaşlarını salgın sonrasına kadar ayakta tutabilmek çok önem arz etmektedir. Ayrıca Güvenli Turizm sertifikası alan restoran ve otellerin farklı teşviklerle desteklenmesi gerekir.” biçiminde konuştu.

YENİ DÖNEME HAZIRLANALIM

Bu durgun dönemin şehri ilgilendiren konularda ve turizmin geleceği noktasında bir hazırlık süreci olarak değerlendirilmesi gerektiğine değinen TrabzonSİAD Başkanı Sırrı Eren, “Yaraların sarılacağı bir dönem olacağını umduğumuz 2021 yılının şehrimiz için çok önem arz eden Güney Çevre Yolu ve Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu projeleri açısından da gelişme sağlayacağımız bir yıl olması en büyük temennimizdir. Ayrıca salgın sürecinde 2020 yılı boyunca dijitalleşme açısından da yepyeni bir dönem başlamış, pek çok kurum ve işletme toplantı ve satışlarını elektronik ortama taşımıştır. Dijitalleşmenin normalleşme sonrası da önemini yitirmeyeceği, her kurumun ve firmanın bu konuya yatırım yapması gerektiği aşikârdır.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.