En kirli 10 il arasındayız

Yanlış şehir planlaması havayı kirletiyor

18 Mart 2021 Perşembe 09:38
En kirli 10 il arasındayız

İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQ Air tarafından yayımlanan raporda metreküp başına düşen ince parçacıklı madde yoğunluğu ölçümlerine göre Türkiye’de en kirli on şehri açıkladı. Trabzon’un hava kirliliğinin en yoğun olduğu 10 il içinde olması şaşkınlık yarattı. Trabzon Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasin Taflan, Trabzon’un hava kirliliğinde artış yaşanmasının nedeninin şehir planlamasında yapılan yanlışlıklar olduğunu söyleyerek Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu konu üzerinde büyük eksiklikleri olduğunu kaydetti.

SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇIYOR

Yayınlanan raporda ölçümü yapılan PM 2,5 değerindeki yüksekliğin sağlık sorunlarına yol açtığını kaydeden Taflan, Trabzon’da yanlış yapılaşmanın, eksik şehir planlaması yapılmasının, trafik sorununun giderek büyümesinin etkili olduğunu söyleyerek, “Yapılan araştırmaya göre ele alınan 2,5 değeri insanda hastalık yapan bir değerdir. Trabzon’a dikkat ettiğimiz zaman çok fazla tozumuz var, araçlarımız var, çok yoğun bir şekilde trafik sorunumuz var. Özellikle son dönmede yapılan çalışmalarda kalkan tozlar var. Bunlar bu değerlerin ortaya çıkmasında etkili. Doğalgaza geçiş sürecimiz hala sürüyor. Geçilmeyen yerler var. Buralarda kullanılan yakıtlar hava kalitesini ciddi bir biçimde düşürüyor. Ölçümü yapılan partikül madde insan sağlığını doğrudan etkileyen bir maddedir. Bu maddenin Trabzon’da ölçümü yapılıp, araştırmalar yapılması gerekir.  Sağlık İl Müdürlüğünün bu konu üzerinde çalışmalar yapması gerekir. Pm2,5 solunum yolu hastalıklarına etki eden bir madde. Bu tür etkilere karşı araştırma yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

ŞEHİRDE YEŞİL ALAN KALMADI

Taflan, şehrin hava kalitesini artırmak için neler yapılması gerektiğini anlatarak, “Hava kalitesini artırmak için şehir için iyi imar planları yapılması gerekiyor. Vadilerde nefes alan yerler oluşturup buralarda yapılaşma yapmamamız gerekiyor. Fosil yakıtlardan daha çok doğalgaz gibi yakıtlara geçmemiz gerekiyor. Trafik düzenlemelerinin bir an önce yapılması gerekiyor. Taşıtlarımız hava kirliliği konusunda büyük sıkıntılar oluşturuyor. Avrupa’daki gibi elektrikli araçlara geçilmesi gerekiyor.  Dünyada örneklerine baktığımız zaman dizel arabalara bile yasaklar getiriliyor. Ancak bize batlığımız zaman hala benzinli arabalarla sıkıntılar yaşıyoruz. Yeşil alanların şehir içinde yok denecek kadar az olması hava kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında. Kontrolsüz şehirleşme bu konu üzerinde etken olan maddelerden biri. Trabzon örneğinde olduğu gibi bir şehrin kontrollü şehirleşme planı yoksa imar planları doğru düzgün uygulanmıyorsa, hava koridorları yoksa kaliteli yakıt sistemine geçilmemişse, araçlarına yönelik bir düzenleme yoksa yeşil alanlar çoğalmamışsa bunlar hava kirliliğinin artmasında önemli sorunları ortaya çıkaracaktır.” şeklinde konuştu.

BELEDİYENİN CİDDİ EKSİKLERİ VAR

Trabzon’da yeşil alan olarak kullanılması gereken pek çok alanın yanlış şekilde değerlendirildiğini, Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda ciddi derecede eksikleri olduğunu kaydeden Taflan, “Trabzon’da en kalabalık yer Meydan civarı ve alt tarafta kalan Moloz ve Özel Hastanenin bulunduğu sahildeki yer. Buralarda park yapan araçlar, karşıdaki otoparklarımız, belediyenin kurmuş olduğu büyük otobüs alanı hastalık üreten bir yer. Emisyon konusunda bu alanda ölçüm yapılması gerekir.  Burada ölçüm cihazı koyarak partikül madde burada kaçtır, SO2 burada kaçtır. Bunlara bakılması gerekir. Burada öyle bir yoğunluk oldu. Uzunsokak’tan sahile kadar olan alan hava kirliliğinin en yoğun olduğu yer. Trabzon’un en çok yeşil alan olarak kullanılması gereken yere otobüs durağı kuruluyor.  Yeşil alan olması gereken her yere yapılmaması gereken ne kadar şey varsa onu yapmışız.  İnsanların deniz kenarına inip hava alması gereken yerler de otoparktan, araç yoğunluğundan, gürültüsüne kadar her şey var. Transit yollar bile buralardan geçiyor. Dolmuşlar, otobüsler buralarda birikiyor. Feci bir emisyon kaynağı ortaya çıkıyor.  Bu tür yerlerde büyük sıkıntılar var. Buralarda maalesef ölçüm cihazları yok. Bu bilgileri iyi kullanarak buradan bilgi edinmek gerekir. Buna göre de programlar yapılması gerekir. Trabzon’un havası bunlardan dolayı kirli. Trabzon Belediyesi araçlarda dönüşüme gitti. Hiç düşündü mü biz taşıtlarımızın motorlarını tamamen çevreci motorlar yapalım? Belediye ve kamu kurumları çevreci araçlar alsın. Özle sektörlere teşvikler verilsin elektrikli motorlara dönülsün. Hala yakıtı fazla içen araçlarla ilgili konuşuyoruz. Bu tür çalışmalar yapılırken konularında yetkin insanları çağırıp bu kişilerin görüşlerine yer vereceksin.  Trabzon’da hava neden kirli diye sorulduğu zaman bunları önünüze koyarlar.” diyerek Belediyeye tavsiyede bulundu.

Haber: Fatoş BATMAN

Son Güncelleme: 18.03.2021 09:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.