Flaş Haber
Kapat

Demiryolu büyük sevinç yarattı

18 Şubat 2021 Perşembe 09:25
Demiryolu büyük sevinç yarattı

Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Trabzon-Gümüşhane-Erzincan demir yollu güzergahının yıllardır devletin kalkınma planları arasında yer aldığını söyledi. Şen, demir yolu hattının geç kalınmış bir proje olduğunu ve başlanmasının Trabzon ve Trabzon’un etki alanında ki iller için sevindirici bir haber olduğunu söyledi.

“DEVLETİN KALKINMA PLANLARIN DA YILLARDIR VAR OLAN BİR PROJE”

Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Trabzon-Gümüşhane-Erzincan demir yollu güzergahının daha önceden düzenlenmiş olduğunu, belgelerinin daha önceki Ulaştırma Bakanlığında ve Türkiye Lojistik Master planında zaten yer aldığını söyledi. Devletin kalkınma planları içerisinde var olan bir proje olduğunu ifade eden Şen, “Daha önce güzergahla ilgili bir tespit yapılmıştı. Daha önceki Ulaştırma Bakanlığının demir yolları ile ilgili stratejik belgelerinde zaten güzergah tespiti vardı. Ayrıyeten Türkiye Lojistik Master planında da Erzincan Gümüşhane ve Trabzon’dan ana demir yolu hattı güzergahı ham madde, mamul madde transferi için düzenlenmişti. Ondan sonra Rize-İyidere ile ilgili konu gündeme gelince acaba Trabzon güzergahı oraya mı kaydı yoksa yapılmayacak mı diye bir gündem oldu. Şimdi Trabzon, Gümüşhane, Erzincan güzergahının etüt projelerinin tamamlandığı ve bir yıl sonra da inşaatı başlanacağı şeklinde teyit edildi. Resmi belgelerde de zaten böyleydi. Devletin kalkınma planları içerisinde yıllardır var olan bir proje. Trabzon ve Trabzon’un etki alanında ki Gümüşhane ve diğer iller için sevindirici bir haber. Umarım söylediği gibi en kısa sürede başlanır ve en kısa süre de tamamlanır.” dedi.

“GECİKMİŞ BİR KARARDI VE İYİ OLDU”

Başkan Şen, güzergahta hem hızlı trenin hem de yük taşımacılığının yer alacağından bahsedildiğini söyledi. Şen, ikisinin farklı sistemle çalışan hatlar olduğunu ve zor bir güzergahtan geçeceği için yapım aşamasının uzun süreceğini belirtti. Trabzon’un yatırım adasına ve sanayi alanlarına sahip olduğunu aktaran Şen, ayrıca ana istasyonu nerede olacağının belirlenip şehir planlamasının ona göre yapılmasını gerektiğini dile getirdi. Şen, “Burada hızlı trenden de bahsediliyor, yük taşımacılığından da bahsediliyor. Aynı raylar kullanılacak büyük ihtimalle. Ama ikisi farklı sistemle çalışan hatlar. Zor bir güzergahtan geçeceği için tamamlanma süresi biraz zaman alır. Sürekli üzerinde durduğumuz olmazsa olmaz dediğimiz bir yatırım. Trabzon bu bölgenin cazibe merkezi. Yatırım adası ve sanayi alanları var. Diğer illerle etkileşimi var. Gecikmiş bir karardı ve iyi oldu. Daha sonra bu güzergahın ana garını planlamak gerekiyor. Arsin yatırım adası var. Oraya da ulaşması gerekiyor. O kol sahilden Rize- İyidere’ye kadar da gidebilir çünkü orada da bir yatırım var. Belki Sarp’a kadar uzayabilir.  İlerisi için bunları da planlamak gerekiyor. Şu anda ana istasyonu nerede olacağını belirleyip şehrin düzenini ona göre planlamak gerekir. Bu güzergahın doğru güzergah olduğuna dair resmi belgelerde sunduk. Aksini söyleyenlerde var ama sonuçta devlet kayıtlarına girmiş resmi bir güzergah.” açıklamalarında bulundu

HABER: Kübra Nur KOTAMAN

Son Güncelleme: 18.02.2021 10:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.