Çömlekçi’nin ahı var!

CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Çömlekçi Projesinin zulüm projesine dönüştüğünü söyledi

15 Aralık 2020 Salı 13:00
Çömlekçi’nin ahı var!

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Trabzon Çömlekçi’deki kentsel dönüşümün zulme dönüştüğünü söyledi. CHP’li Söğüt, “3 seçim geçti prestij proje bitmedi. Mahalle sakinlerine 150 bin lira ödediler, yeni daireleri 1 milyon liraya satacaklar. Bu vicdansızlıktır. Vatandaşın sırtından para kazanıyorlar. Bu dünyada haklarını alırlar mı bilinmez ama unutulmasın ahları var…” dedi.

3 SEÇİM GEÇTİ BİTMEDİ

29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi Prestij Proje denilerek, Çömlekçi Mahallesi’nde yapılacak kentsel dönüşümle ultra lüks bir mahalle vaat edildiğini hatırlatan CHP’li Oktay Söğüt, “Fakat üzerinden 11 yılı aşkın bir süre ve üç yerel seçim geçtiği halde bu dönüşüm bitmedi. 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonucu Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı olan Murat Zorluoğlu, koltuğuna oturduktan kısa bir süre sonra ‘dönüşüm alanı büyük, ancak 9 hektarlık bir alanda dönüşüm yapabiliriz’ denilerek, kentsel dönüşüm alanı daraltıldı, sonra da Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle acele kamulaştırma kararı çıkartıldı. Bu karalardan sonra artık dönüşüm hızlı ilerler ve kısa bir sürede biter diye beklerken, başlaya başlaya ancak dönüşüm alanının dörtte birinde, birinci etap denilerek yeni konutların yapımına başlandı.” diye konuştu.

YÖNETİCİLER KEM KÜM DIŞINDA BİRŞEY SÖYLEMİYOR

Trabzon’da prestij denen projenin ne zaman biteceği konusunda ‘kem küm’ dışında bir şey söylenmediğini dile getiren Söğüt, “Anlaşılan 11 yılı aşkın bir süredir devam eden bu proje, epey bir süre daha bitmeyecek, bu proje üzerinden siyaset yapanların yüzlerini kızartacaktır. Kentsel dönüşümün bitmemesi bir yana, Çömlekçi Mahallesi sakinlerinin ve hak sahiplerinin uğradığı maddi zarar ve yerinden yurdundan sürülmüş olmaları ise prestij denen projenin, prestijini yerlere sermiştir. Yapılan açıklamalardan ve dönüşümün başladığı birinci etabın ihale bedelinden anlaşıldığı üzere yapılacak yeni dairelerin yaklaşık milyon lira olacağı anlaşılmaktadır. Bölgedeki hak sahiplerinin, arsa bedeli dâhil daireleri ortalama 100 - 150 bin liraya kamulaştırılırken, yerlerini yurdunu terk eden bu insanların arsaları üzerine milyon liralık daireler yapıp satmak kentsel dönüşümün ruhuna aykırıdır. En vicdansız müteahhittin bile yapmayacağı bu haksızlıkların düzeltilmesi, mahalle sakinleri ve hak sahiplerinin en büyük beklentisidir.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞI AHI VAR

Bitmeyen Çömlekçi Projesinde mağdur edilen insanların hakkını ne olursa olsun alacağını söyleyen Söğüt, “Yerlerinden yurtlarından oldukları yetmediği gibi kar amacı gütmemesi gerekenlerin, onların sırtlarından para kazanacak olması, ne hakka ne hukuka sığar. Bu dünyada haklarını alırlar mı bilinmez ama unutulmasın ahları var…” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.