CHP’nin gündemi yoğun

Milletvekili Kaya, İl Başkanı ve Ortahisar İlçe Başkanı’yla çok konulu basın toplantısı düzenledi

18 Aralık 2020 Cuma 10:31
CHP’nin gündemi yoğun

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, demiryolu başta olmak üzere Trabzon’a yapılan yatırımlar ve partisinin HDP ile ilişkisini konu alan geniş çaplı basın toplantısı düzenledi. Trabzonspor konusunda ise İl Başkanı Hacısalihoğlu ile farklı düştü.

Trabzonspor’un sahasında 6-5 Adanademirspor’a yenilerek Ziraat Türkiye kupasından elenmesinin ardından Trabzonspor’da toplantıda gündeme geldi. Hazine eski Bakanı Berat Albayrak’ın babası Sadık Albayrak’ın Trabzonspor maçlarında Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yanında yer almasını eleştiren CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, “Trabzonspor’un yöneticisi mi? Her maçta Başkan’ın yanında duruyor. Böyle bir görüntü verilir mi?” ifadelerini kullandı. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ise Başkan Hacısalihoğlu’nun bu çıkışı üzerine “Sadık ağabey maçları iyi takip ediyor. Berat Bey Bakanlığı döneminde Trabzonspor’a ciddi destek vermeye çalıştı. Bu da yadsınamaz bir gerçek. Eğri oturup doğru konuşmak lazım.” şeklinde konuştu. Hacısalihoğlu’nun “Maden öyle kulübü onlar yönetsinler!” ifadeleri üzerine de Milletvekili Kaya, “Şurası eleştirilebilir. Kötü bir algı oluşturuldu Trabzonspor’a adına. Hakkımızla emeğimizle aldığımız saha sonuçları ve şampiyonluğa oynayan takım için ‘Hükümet destekliyor o yüzden buralarda.’ algısı oluştu. Geçen sezondan bahsediyorum. Bu boyutuyla da zarar verdi. Bütün başarılarımız sanki onların desteğine hapsoldu. Ama Başkanımın dediği gibi başarısızlığı kimse sahiplenmiyor.” değerlendirmelerinde bulundu. Trabzonspor’un siyaset üstü olduğunu kaydeden Başkan Hacısalihoğlu, “Tribüne gittiğin zaman her partiden insan vardır. Kulüp siyaseti lehine kullanırsa kazanır ama siyaset kulübü kullanırsa sonuçlar böyle oluyor.” dedi. Milletvekili Kaya ise, “Ne zaman Trabzonspor’a siyaset sirayet etti o günden bugüne Trabzonspor başarısız oluyor. O günden bugüne sıkıntı içinde.” yorumunda bulundu.

MECLİSTE YAPTIĞI EYLEMİ TRABZON’DA TEKRARLADI

Türkiye gündemine oturan rulo kağıt eylemi hakkında da açıklamalarda bulunan Kaya, “İki tane rulo hazırladım. AKP’nin sattıkları, CHP’nin yaptıkları. Neden bunu yaptım? Özellikle AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı. Televizyonlara çıkıyor, basının karşısına çıkıyor sıklıkla CHP’yi eleştirmek adına acımasız sözler söylüyor. ‘CHP’liler fabrikadan ne anlarlar’, ‘CHP’lilerin çakılı çivisi yoktur’, ‘CHP’liler bu ülkeye hiçbir şey yapmamıştır’ anlamında sözler söylüyor. En son bütçe konuşma hazırlıklarına başladığım zaman böyle bir şeyi bir miting meydanında söylediğini duydum.  El insaf dedim kendi kendime. Dedim ki ne yapabilirim. 2 günlük bir çalışma ile CHP’nin yaptıklarını rulo halinde meclis kürsüsünde nezaketsizlik yapmamak adına da özür dileyerek ki ben nezaket sahibi bir insanım. Amacım CHP’ye yapılan haksızlığı ortaya koymak, CHP’nin yaptıklarını meclis kürsüsünde özellikle AK Parti grubunun önüne doğru yuvarladım. Rulo çok güzel bir şekilde açıldı. Sonrasında, ‘Biz bu ülkeye çok şey yaptık’ diyen AK Parti iktidarının sattıklarını ortaya koyduk. CHP’nin yaptıkları listesi 15 metrelik liste, AK Parti’nin sattıkları listesi 13 metrelik bir listeye sığdı. Bunlar bu satılınlar, CHP’yi Fabrika Yapmamakla eleştiren AK Parti’nin sattıkları. Bu tesisler, bu limanlar, fabrikalar, kurum ve kuruluşlar Cumhuriyetin birikimleri. Bu ülkeye hizmet olarak yaptıkları, her biri CHP’nin diktiği ağaçlar. Bunlar, bugün ki rahat ortamda değil Kurtuluş Savaşından çıkmış, yoksul perişan bir halde ülke. CHP bir lira borç almadan, ki bugün yapılan yatırımlar borçla yapılıyor. CHP kadroları bir lira dış borç almadan bu fabrikaları yaptı.” şeklinde konuştu.

AK PARTİ’DEN TEBRİK EDENLER OLMUŞ!

Eylem sonrasında AK Parti’den tebrik gelip gelmediği yönündeki soru üzerine Kaya, “AK Parti, Trabzon örgütünde görev yapan birkaç arkadaş isim vermem doğru olmaz. Onlarda aradı tebrik ettiler. Siyasetin bir nezaketi olduğundan, söylenmesi gereken onca şey varken, ‘Niye CHP fabrika yapmadı’ gibi bir şeyin söylediğinden şikayet ettiler. O yalanın çöktüğünü onlarda kabul ettiler. Erdemli insanlar aradı, farklı siyasi partilerden.” diye konuştu.

TRABZON’DA DA SATILAN TESİSLER

Eylemi yaptıktan sonra birçok kişinin kendisini arayarak tebrik ettiğini ifade eden Kaya, Trabzon’da satılan yatırımları da sıraladı. Kaya, “Ortada pırıl pırıl gerçek dururken ülkeyi yönetenler bu cennet ülkeyi mahvedişlerini gizleyebilmek adına örtebilmek adına çıkıp CHP’yi suçluyorlar. Ama bundan sonra emin olun ‘CHP parti yapmadı, çakılı çivisi yoktur’ yalanları tarih oldu çöktü. Bundan sonra bu lafı ağızlarına alabileceklerini düşünmüyorum. O efsaneyi yaptığımız bu eylemle çökertmiş olduk. Biz Trabzon’da yaşıyoruz. Sadece Trabzon’a bakmamız bile yeterli. Yanı başımızda Trabzon limanı var. Devletin malıydı, milletin malıydı, satıldı özelleştirildi. TEKEL vardı. Özelleştirildi elimizden gitti. Türk Telekom var. Özelleştirildi elimizden gitti. Bu milletin milyonlarca doları bir aile eliyle alındı kaçırıldı. Mal varlıkları ile beraber. Işıklarda HES vardı O da özelleştirildi. Sümerbank’ımız vardı. Giresun’da SEKA’nın tesisleri vardı. Et Balık Kurumu vardı. Yani say say bitmiyor. Bu ülkenin Cumhuriyetin, CHP’nin diktiği bütün o meyve veren ağaçlar hoyratça, satıldı. Bu gerçeği bütün milletimize anlatmış olduk. Ortaya çıkan sonuçlara baktığımda eylemin amacına ulaştığını görüyorum.” dedi.

PARTİSİNİN HDPKK İLE BAĞDAŞTIRILMASINDAN RAHATSIZ

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun HDPKK ile iş birliği içibnde oldukları ve Meclis kürsüsünden hiçbir CHP’linin HDPKK’yı eleştiremediğini hatırlatmasından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Kaya, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “YPG terör örgüü değildir” açıklamasına rağmen YPG’ye de bakışlarının belli olduğunu söyledi. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kalktı işi, işte sıkışmışlık savunmasıyla haliyle HDP, PKK şu bu… Yani bizim parti olarak PKK’ya bakışımız belli, terör örgütlerine bakışımız belli, YPG’ye bakışımız belli. Tavrını tutumunu en net ortaya koyan siyasi partiyiz. Biz PKK’nın lanet bir terör örgütü olduğunu, Abdullah Öcalan’ın bebek katili olduğunu, bunlar müzakere ederken biz terörle mücadele edilmesi gerektiğini söylemiş bir partiyiz. Biz Öcalan’a bebek katili derken o bizi suçlayanlar Abdullah Öcalan’a övgü yağdırma yarışı içindeydiler.”  AK Partili isimlerin açılım sürecinde Abdullah Öcalan’la ilgili olumlu söylemlerini hatırlatan Kaya, sözü tekrar Ayvazoğlu’na getirdi ve Trabzon’dan hain çıkmayacağını ifade etti. Kaya, “Trabzon Milletvekili olarak kendi hemşerilerini, bölücülükle, terör örgütü yandaşlıkları ile suçlaması bu topraklara bu topraklarda yaşayan insanlara ayrım yapmaksızın her birimiz için söylüyorum atılabilecek en büyük iftiradır. Bunu asla kabul etmiyorum. Ne kendi adıma, ne de herhangi bir Karadenizli, Trabzonlu hemşerim adına. Bahar Hanım önce Karadeniz insanının vatan severliğini, duruşunu, terör örgütlerine bakışını öğrensin. Ondan sonra ben ya da diğer Trabzonlu hemşerilerimi bu sıfatlarla anmaya çalışsın. Bizim abdestimizden şüphemiz yok, biz kendimizi biliyoruz. Her sıkıştıklarında bu tür yalanlara başvurmalarını, Türk siyaseti adına bir utanç olarak görüyorum.” dedi.

“TRABZON’LA İLGİLİ HİÇBİR KELİME KONUŞTU MU?”

Milletvekili Ayvazoğlu’na yönelik eleştirilerini sürdüren Milletvekili Kaya, “Birçok insan Milletvekili Bahar Ayvazoğlu Hanımefendi’nin açıklamasının ardından mesaj gönderdi. ‘Bahar Ayvazoğlu diye bir milletvekilinin olduğunu bu sayede öğrenmiş olduk.’ dediler. Trabzon’un hiçbir sorununu şu güne kadar dile getirdiğini duymadım. Bahar Hanım siz milletvekili seçildiğiniz günden bugüne Trabzon’la ilgili Meclis’te bir kelime konuştunuz mu, ne konuştunuz? Desin ki Trabzon’un şu sorununu ben Meclis gündemine getirdim. Hadi bakalım. Mecliste nasıl polemik yaratırım diye gözlem yapıyor resmen, yazık!” ifadelerini kullandı.

TRABZONLU BAKANLARDAN UTANMIŞ

Trabzonlu Bakanlara yönelik de eleştirilerde bulunan Milletvekili Kaya, “Birçok Bakan çıktı bütçe görüşmelerinde sunum yaptı. Trabzonlu Bakan arkadaşlar çıktı. Ben gerçekten utandım arkadaşlar. Ben övünmek isterdim gurur duymak isterdim ama utandığım sahneler oldu. Bir Bakanımız çıktı polemik yaratmaya çalıştı. Bizim grubumuza satıştı. Hakaret etti, kürsüden indi. Bu mu yani! Millet bunun için mi size yetki verdi? Siyasetin bir nezaketi vardır. Siz bakan olarak çıkacaksınız yaptıklarınızı yapacaklarınızı yapmak istediklerinizi orada anlatacaksınız. Milletvekilleri seçilmiş insanlardır. Milletvekillerinden bütçenize destek isteyeceksiniz. Çıkıp orada milletvekillerine ayar vermeye kalkmayacaksınız. Ergen tavırları içerisinde o yüce Meclise hitap etmeyeceksiniz. Bunu yapan Bakanlar oldu.” şeklinde konuştu.

İBB BAŞKANI’NA SALDIRARAK PRİM YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR

İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu da, “Ben şunu beklerdim AK Parti Milletvekillerinden, Bakanlarımız var. Trabzon için Güney Çevre Yolu, demiryolu gündeme gelmeliydi.  Ulaştırma Bakanlığının bütçesi görüşülürken nerede bizim demir yolumuz, nerede bizim Güney Çevre Yolumuz diyebilmeliydiler. Trabzon’un hakkı böyle savunulur ancak. Benim anladığım AK Partili Vekil arkadaşlar Trabzon’un sorunlarıyla pek ilgilenmedikleri için ya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı’na saldırarak prim yapmaya çalışıyorlar. Siyasette yeni bir jargon var. ‘Ben buradayım’ diyebilmek için ‘Ekrem Bey bunu yaptı niye yaptı?’ Sen önce Trabzon’u bitir de ondan sonra Ekrem Başkana bak ya da Mansur bak. Sanki Trabzon’un sorunları bitmiş, biz uçmuşuz Trabzon’da her şey günlük gülistanlık. Arkadaşlar Beşirli b.. kokuyor. Onları yapın da sonra bakın bu işlere!.. Bu kafayla gidersek 15 sene sonra Trabzon köy olur. Gümüşhane bile bizi geçti. Gümüşhane’ye gittim şaşırdım, Bayburt’a gittim şaşırdım. Samsun almış başını gidiyor. Cumhurbaşkanı Trabzon’a 33 katrilyon para göndermiş. 33 katrilyonla 3 tane Trabzon yapardık. Kimin parası bu? Bizim paramız. Biz istiyoruz ki paramız iyi kullanılsın. Yaptık orada Reşadiye Kavşağını kaç lira? 13 trilyon yıkacağız 7 trilyon gitti 20 trilyon. Kimin parası bu? Bir şey yaparken doğru yapalım. Sıkıştık 3. Tüneli yapalım. 5 sene sonra 4. Tüneli mi yapacağız? Kimse  Ulaştırma Bakanlığının bütçesinde nerede Trabzon demiryolu diyemedi. Nerede Güney Çevre Yolu diyemedi. Bu vatandaş sana yüzde 60-65’le oy vermiş.” eleştirilerinde bulundu.

DEMİRYOLU İÇİN 2023’TE 1 METRE BİLE YOK

Hacısalihoğlu’nun açıklamalarının üzerine Milletvekili Kaya, “Ulaştırma Bakanlığının bütçe görüşmeleri yapılıyordu. Bakan Bey de oradaydı. Ben gittim demiryolunu, Güney Çevre Yolunu ve tünelleri sordum Bakan Bey’e. Anlattım bunlarla ilgili cevap istedim ama Bakan Bey cevap vermedi. 15 gün bir cevap verme süresi var. Orada cevap vermese bile yazılı cevap verebilirdi. 15 günün dolmasını bekliyorum. Kitapçığı aldım. Bütçe görüşmeleri başlamasaydı ben bu konuda toplantı yapacaktım. Araya bütçe görüşmeleri girdi.  Size demiryolu gerçeğini anlatacaktım. Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı kitapçığıyla insanlarla nasıl kafa yaptıklarını, bizleri nasıl aldattıklarını kendi hazırladıkları o belgelerle beraber milletimizle paylaşacağım. Araya bütçe görüşmeleri girdi. Basın toplantısında bunu anlatacağım. Demiryolu hayal şu anda ve öyle bir şey yaptılar ki sanki bizim demiryolumuz Rize’ye gidiyor. Ne Rize ne biz! Ulaştırma Bakanlığının hazırladığı kitapçığı göstereceğim. Demiryolu hazırlandı, proje hazırlanıyor, şuradan gidiyor, o il mi bu il mi tartışmalarını hep donduracağız. Ortaya bu insanlarla nasıl dalga geçtiklerini, Trabzon’u nasıl oyaladıklarını Trabzon’a nasıl yalanlar konuşulduğunu belgelerle ortaya koyacağım. Verdikleri sözleri hatırlatacağım ve hazırladıkları kitapçıktaki rezaleti göstereceğim. Demiryolu şu an hayal. 2023 yılı için bir metre bir şey gözükmüyor. 2029’da projesi düşünülen hatlar olarak gözüküyor. Düşünebiliyor musunuz? Kendi bastırdıkları kitapçıkta var.” iddialarında bulundu.

Son Güncelleme: 18.12.2020 12:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.