BÜYÜKŞEHİRİN DEVİR KARARINI BAKALIM  MAHKEMEYE KİM GÖTÜRECEK?

14 Eylül 2021 Salı 10:21
BÜYÜKŞEHİRİN DEVİR KARARINI BAKALIM   MAHKEMEYE KİM GÖTÜRECEK?

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 4 turistik destinasyonun (Kızlar Manastırı, Atatürk Köşkü, Çal Mağarası ve Şehir Müzesi) işletmesini Trabzon Kent AŞ.’ye devretmesi yeni bir tartışma başlattı. Bugün itibariyle Trabzon’un en fazla gelir getiren Atatürk Köşkü ve Kent Müzesinin nereye, ne kadar ve niçin para harcadığı bilinmeyen Kent AŞ.’ye devredilmesi beraberinde soru işaretleri de getirdi. Karar her ne kadar Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçmiş olsa bile hukukçular işlemin yasaya aykırı olduğu fikrinde birleşti. Konuyla ilgili hukukçulardan aldığımız görüş şöyle. “Büyükşehir belediyesinin yaptığı işlemin 5216 Büyükşehir Belediyesi Kanunun 26. maddesine açıkça aykırı olmasıdır. Zira 5216 sayılı Kanunun "Şirket Kurulması" başlığını taşıyan 26. maddesi  “Büyükşehir belediyesi, mülkiyeti veya tasarrufundaki hafriyat sahalarını, toplu ulaşım hizmetlerini, sosyal tesisler, büfe, otopark ve çay bahçelerini işletebilir; ya da bu yerlerin belediye veya bağlı kuruluşlarının % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketlere, 8/9/1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın belediye meclisince belirlenecek süre ve bedelle işletilmesini devredebilir" hükmünü içermektedir. Kanun, ihalesiz olarak hangi iş ve faaliyetlerin belediyenin yüzde elliden fazla ortak olduğu işleri tadat etmiştir, yani tek saymıştır. Kanunda sayılan işler dışında belediye tarafından yerine getirilmekte olan hiçbir hizmet ve tesisin işletilmesi ihalesizi olarak belediye şirketine devredilemez.”

Ortadaki bu tablo akıllara ister istemez “gelir getiren mülkler, neden hesap vermeyen şirketlere devrediliyor?” sorusunu getirdi. Bu sorunun cevabını bakalım belediye meclisinden bir meclis üyesi veya bir STK veya bir siyasi parti hukuk nezdinde arayacak mı?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.