Büyükşehir 2020’de 143 milyon açık verdi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde 2020 yılı faaliyet raporu görüşüldü

12 Nisan 2021 Pazartesi 15:24
Büyükşehir 2020’de 143 milyon açık verdi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun yönettiği Mecliste Faaliyet Raporu görüşmeleri sırasında Zorluoğlu, Meclis yönetimini Başkanvekili Atilla Ataman’a devretti.
DESTEĞİN YETERSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM
İYİ Parti Grubu Başkanvekili Aslan Güner, “Belediyemizde kadın istihdam oranı yüzde 12.3. Kadınlarımızdan yana pozitif ayrımcılık yapılmalı.  Kadın istihdam oranımız az. Belediye personeli olarak ne kadar engelli personelimiz var? Trabzon’u kültür sanat yapma şehri yapma hedefi var. Şu an zaten bu özelliği taşımıyor mu? Otobüslerde yolcu sayısı hedefin çok altında kalmış. Korona dışında bir neden var mı? Amatör kulüplerin desteklenme hedefi %55’iken yüzde 26’da kalmış. Desteğin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Gelirin gideri karşılama oranı düşmüş. Bu düşüşle ilgili nasıl tedbirler alınmaktadır. Fen İşleri Başkanlığımızın otopark ve pazar kapasitesi az. Artırılması gerekiyor. Yol bakım ve onarımda nasıl bir yol izlenmiş? 3 ilçede yeni yol hiç yapılmamış. Bu ilçelerin hiç yeni yol ihtiyacı yok mu? Dolmuş modernizasyonunda Ortahisar’da sadece 60 dolmuş modernizasyonu tamamlandı. Maçka en çok yangın olan 3 ilçeden biri. Maçka’da itfaiye personeli yeterli değil. Buraya personel takviyesi yapmak mümkün mü? Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.
GİDERLER YÜKSEK TUTULDU 
CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, “Performans raporu ve bütçeye göre faaliyetler yerine getirildi mi getirilmedi mi önemli olan bu. Performans ölçütleri çok önemli. Biz onun karnesine not vereceğiz. Hazırlanan kitabın altlıkları yok. Ortahisar Belediyesinin faaliyet raporunu alsınlar kendilerine yol yapsınlar.   Bütçe burada görüşülürken dedik ki bu bütçeyi denk bütçe yapın. Sözlerimiz yapılmadı. Giderler yüksek tutuldu, açık verildi. Ne kadar açık verildi? 2020 yılında 143 milyon 524 bin lira açık verildi. Açıkçası vizyon proje de görmedim. Gelelim insan kaynaklarına.  Şirketlerin maaşlarını insan kaynakları öderse? 126 milyon kaç personele gidiyor? Şirketlerin mizanını da dökmüş Ortahisar Belediyesi. Bunu bir eleştiri değil uyarı babında söylüyorum. İştirakleri var. Ne kadar harcandığını bilmek isterim. Parasal gerçekleşme yüzde 83. Giderler yüksek tutuldu. 143 milyon açık verildi. Sonuçta borçlanmayı kapatmak için gayrimenkul satışları gündeme geliyor. Tanjanttaki otopark için onay verdik. Ondan sonra galericiler sitesi geldi. Geçen otogar geldi. Oy çokluğuyla geçti. Bizim niyetimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek.” ifadelerini kullandı. Atilla Ataman, “Faaliyet raporu olmaz. Faaliyet ansiklopedisi olurdu.”  şeklinde konuştu.
SOSYAL BELEDİYECİLİK YAPILDIĞINI SAVUNDU
Şahin’e cevap veren AK Parti Grubu Başkanı Erhan Nadir, “Genel konularla ilgili değerlendirme yaptı. Faaliyet raporunun okunmadığı fikrine katılmıyorum. Gelirlerin düşmesinde en büyük pay Koronavirüs. Belediyelerimiz sosyal belediyecilik yapıp faaliyette olmayanlardan kira almadı. Faaliyette olup geliri olanlardan da kirasının yüzde %50’sini aldı. Her güzellik bir arada olmaz.” diye konuştu.

Son Güncelleme: 12.04.2021 17:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.