Bu utançtan kurtulmalıyız

07 Nisan 2021 Çarşamba 09:41
Bu utançtan kurtulmalıyız

Bağımsız İletişim Ağı bianet'in Mart ayı erkek şiddeti çetelesine göre, erkekler Mart’ta en az 36 kadını öldürdü, 68 kadına şiddet uyguladı, 4 çocuğu öldürdü, 9 kadına tecavüz etti ve 24 çocuğa istismar uyguladığı. Rakamlar utanç verirken, Giresun ve Trabzon kadının öldürüldüğü ve şiddetin uygulandığı iller arasında yer aldı.

KADINLARIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İLLER

Kadınların öldürüldüğü iller şu şekilde: (Ankara (1), Antalya (2), Antep (1), Aydın (2), Bitlis (1), Bursa (1), Diyarbakır (1), Giresun (2), Isparta (1), İstanbul (5), Konya (2), Samsun (1), Trabzon (1), Yozgat (1), Zonguldak (1) ve biri de basına yansımayan ilde gerçekleşti. Kadınları öldüren fail erkeklerden sadece 25’i tutuklandı. İki fail gözaltından serbest bırakıldı. Sekiz fail gözaltına alındı. Beş fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına yansımazken, dört failin hukuki süreci "aranıyor" olarak yansıdı.

CİNSEL SALDIRI VE TECAVÜZ

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler Mart 2021’de en az dokuza kadına tecavüz etti. Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği iller Çorlu (1), Tunceli (1), İstanbul (3), Manisa (1), Mersin (1), Siirt (1) ve Trabzon (1) oldu. Kadınlara tecavüz eden en az dokuz fail vardı. Sadece altı fail tutuklandı. İki fail gözaltından serbest bırakıldı.  Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

ŞİDDET OLAYLARINDA KORKUTUCU TABLO

Erkekler 68 kadına şiddet uygularken, şiddet mağduru kadınlardan 8’i ağır hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller, Adana (3), Ankara (4), Antalya (3), Aydın (1), Bilecik (1), Bursa (2), Çorum (1), Düzce (3 ), Edirne (18), Erzurum (1), İstanbul (10), İzmir (2), Karabük (2), Kocaeli (2), Kütahya (1), Muğla (1), Niğde (1), Sakarya (1), Samsun (1), Sinop (1), Tekirdağ (2), Trabzon (1), Urfa (1) ve Zonguldak (1) oldu. Erkeklerin üç kadına hangi ilde şiddet uyguladığı basına yansımadı. En az 53 kadına koca, sevgili, nişanlısı şiddet uyguladı. Erkekler beş kadına “boşanmak istediği” için şiddet uyguladı. Erkekler, 56 kadını darp ederek, iki kadını yakarak, dört kadını kesici aletlerle, altı kadını da ateşli silahlarla yaraladı.  Faillerden sadece altısı tutuklandı.

HABER: Songül MAZLUM

Son Güncelleme: 07.04.2021 13:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.