“Bu işte bir tezat var”

Sanayi Sitesi’ni boşaltırken terminali satıyor

26 Mart 2021 Cuma 09:43
“Bu işte bir tezat var”

Büyük Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Arpacı, Büyükşehir Belediyesinin Büyük Sanayi Sitesi’ni istimlak edecekken diğer yandan otogarı elden çıkarmaya çalışmasına ilişkin “Bu havzayı neden boşaltıyoruz? Değirmendere havzasında ne düşünüyorlar? ” diye sorarak akıllarda soru işareti olduğunu açıkladı.

4 sanayi sitesinin (Büyük Sanayi Sitesi, Fatih, Bağkur ve İpek Yolu Sanayi Sitesi) Akoluk Mahallesi’ne taşınacağı projenin olduğunu belirten Arpacı,  istimlak edilecek Büyük Sanayi Sitesi’nin karşısında yer alan otogarın satış kararının ise tezatlık oluşturduğunu açıkladı. Büyükşehir Belediyesinin bir yandan otogar arazisiyle ilgili satış kararı alıp elden çıkarırken diğer yandan Büyük Sanayi Sitesi’ni istimlak etmesinin akıllarda soru işareti bıraktığını söyledi.

PROJE ASKIYA ALINSIN

Sanayi sitelerinin taşınması sürecinin askıya alınmasını istediklerini kaydeden Arpacı, “Murat Başkanla sabah görüştük. 550 iş yerimizde 2 bin 400’e yakın çalışanımız var. Sanayi sitesinin taşınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunduk. Taşınacağımız yer çimento fabrikasının yanı olduğu için yine toz yutacağımızı belirttim. Ancak bunu gündeme bizim getirdiğimizi, sürecin devam ettiğini söyledi.

Bizde ‘Madem otogarın yeri satılacak bizim sanayi sitemizden ne istiyorlar?’  mantığı var. 550 iş yerimiz var. İstimlak bedeli 750 milyon eder. Çaykaralılar derneği ile 1 milyar eder. Bu parayı da hükümetimizin şuanda vermesi mümkün değil. Sürecin askıya alınmasını istedik. Otogarla ilgili kararı duyunca biz burada kalıyoruz diye sevindik. Bizim yerimiz altınsa, otogarın yeri gümüş değerinde.” diye konuştu.

OTOGARIN SATIŞI SANAYİ SİTESİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Arpacı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Değirmendere havzası tamamen temizlenecek. Eğer buralarda bir temizlik yapılıyorsa sanayi sitemizin de görselliği açısından temizliği düşünülüyorsa, terminal yeri neden satışa çıkıyor? Kime satılacak? Ne projesi yapılacak? Çimento Fabrikası’nın yanına bizi yerleştirecekler. Bireysel olarak ben istemiyorum. Kazancımız orada düşer. Kimse Akoluk’a gelmek istemez. Sanayi sitesi Trabzon’un merkez noktasında. Terminalin satış şartnamesine göre kendimiz bir strateji belirleyeceğiz.

DEĞİRMENDERE HAVZASINDA NE DÜŞÜNÜYORLAR?

Değirmendere havzasında ne düşünüyorlar? Terminal satılırken, sanayi sitelerini de çıkarmayı düşünüyorlar. Her hangi bir proje sunulmadı. Terminali alacak kişiye bir proje sunulacak mı? Bu havzayı neden boşaltıyoruz? Madem terminal satışa çıkarıldı, Sanayi Sitesi istimlak edilecek bu havzayı temizlerken belediye sattığı yeri bir daha mı satın alacak? O zaman TOKİ’ye satılsın otogar yeri. Hatta bizim yerlerimizi de alarak komple güzel bir proje yapsın.”

 HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.