Bu da Rize Özel İdare raporu

24 Aralık 2020 Perşembe 09:54
Bu da Rize Özel İdare raporu

Rize İl Özel İdaresine ait 2019 yılı Sayıştay raporunda dikkat çeken tespitler yer aldı. Rapora göre, 2012 – 2018 dönemini kapsayan ve icra takibi yapılan toplam 778.069,01 TL kira alacağı mali tablolarda gösterilmedi. Gelir tahakkuk ve takip kayıtlarında da eksiklikler tespit edildi.

TAKİPLİ ALACAKLAR HESABI 778.069,01TL EKSİK GÖSTERİLMİŞ

Doğal su kaynakları için yapılması gereken yeni ihalenin yapılmadığı Sayıştay raporunda yer aldı. Raporda, “Rize İl Özel İdaresi tarafından 2009 yılında ihale edilerek kiraya verilen doğal su kaynakları için sözleşme süresi sonunda yeni ihaleye çıkılmamış, kira yükümlülüğü yerine getirilmemesine rağmen sözleşmede öngörülen fesih süreci işletilmemiş ve kira alacakları mali tablolarda gösterilmemiştir. 2012 – 2018 dönemini kapsayan ve icra takibi yapılan toplam 778.069,01 TL kira alacağı mali tablolarda gösterilmemiştir. Hata 2020 yılı içinde gerçekleştirilen muhasebe işlemleri ile düzeltilmiş olsa da, 2019 yılı bilançosunda 121-Gelirlerden Takipli Alacaklar hesabı 778.069,01TL eksik gösterilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

MUHASEBEYE BİLDİRİLMEYEN HARÇ, ÜCRET VE İDARİ PARA CEZALARI

Taşınır ve taşınmaz kira ve satış gelirleri, jeotermal kaynakları kullanan işletmelerden alınan pay ve ücretler, maden işletmelerinden alınan paylar, işyeri açma ve çalışma ruhsat harçları, imar ve iskan ruhsatları ile izinlerinden alınan harç ve ücretler ile idari para cezaları işlemlerinden bazılarının da  ilgili servislerce muhasebe birimine bildirilmediğini belirleyen Sayıştay, “Muhasebe birimince gelir tahakkuk ve takip kayıtlarının yapılmadığı görülmüştür.” tespitinde bulundu.

3 ADET İÇ DENETÇİ KADROLARINA ATAMA YAPILMAMIŞ

Raporda Rize İl Özel İdaresinin iç kontrol sistemine yönelik de eleştiriler yer aldı. Raporda, “Rize İl Özel İdaresinin 2019 yılı denetimi çerçevesinde kurum iç kontrol sistemine ilişkin aşağıdaki belirleme ve değerlendirmeler yapılmıştır. Rize İl Özel İdaresinde iç kontrol sisteminin gerektirdiği yasal yükümlülükler kısmen yerine getirilmiştir. Özel İdarede yürütülen faaliyetlere ilişkin iş akış şemaları oluşturulmamıştır. Kurumun hedeflerinin gerçekleşmesini engelleyecek riskler ve bu risklere karşı geliştirilen önlemleri içeren güncel bir risk değerlendirme çalışması yapılmamıştır. İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı hazırlanmış olmakla birlikte güncellenmemektedir. İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planında yer alan eylemlerin gerçekleşme sonuçları T.C. Sayıştay Başkanlığı Rize İl Özel İdaresi 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 8 izlenmemektedir. Rize İl Özel İdaresinde 3 adet iç denetçi kadrosu bulunmasına rağmen bu kadrolara atama yapılmamış ve iç denetim birimi oluşturulmamıştır. İç denetim planı, programı, raporları hazırlanmamıştır.”  denildi.

HABER: Songül MAZLUM

Anahtar Kelimeler:
Rize
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.