BU AÇIKLAMALAR  SAFSATADAN İBARET

Başkan Beşel, Kadıralak Göletinin Mavi Yıldız Çiçeğine zarar vereceği yönündeki iddialara yanıt verdi

01 Mayıs 2021 Cumartesi 11:01
BU AÇIKLAMALAR  SAFSATADAN İBARET

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Kadıralak Yaylası’nın Yenimahalle, Çamlı ve Karaağaçlı Mahalleleri sınırları içinde yapılacak olan Hayvan İçme Suyu (HİS) Göletinin ‘Uluslararası Bern Sözleşmesi’ ile koruma altına alınan “Mavi Yıldız” çiçeğini olumsuz etkileyebileceği yönündeki söylemleri sert bir şekilde eleştirdi.
Açıklamaların bilimsel temelden uzak olduğunu ifade eden Başkan Beşel, “Bu ifadeler tamamen safsatadan ibarettir.” dedi.

Başkan Beşel şu açıklamalarda bulundu:

“Kadıralak Yaylası, mülkiyet ve arazi vasfı itibari ile mera statüsünde olan Tonya ilçemizin, Ortamahalle, Yenimahalle, Karaağaçlı, ve Karşular mahallesi halkı tarafından topoğrafik yapısı ve içinde bulundurduğu doğal doku itibari ile ender rastlanabilecek özelliklere sahiptir. Her yıl nisan ayı içerisinde yoğun popülasyonuyla yaylayı masmavi bir çiçek denizi haline getiren Mavi Yıldız çiçekleri de bu dokunun bir parçasıdır.
Düzgün topoğrafik yapısı, ormanları, çayır-çimen alanları, ortasından akan akarsuyu mavi yıldız çiçekleri ve özellikle sahile yakınlığı gibi özellikleriyle son zamanlarda rekreasyon değeri keşfedilmiş olan Kadıralak Yaylamız yerli ve yabancı misafirlerin ziyaret ettiği, gezip dinlemek için turizm destinasyonu olarak kabul ettiği bir yer haline gelmiştir.    
Bu değişim ve gelişmeler yayla mera alanlarında yapılaşmayı artırmış, hayvancılıkla uğraşan yerel halkın dışında hayvancılıkla ilgili olmayan yerel ve yabancı kişilerce iki katlı-üç katlı betonarme evler yapılarak yaylanın mera vasfı beton evlerden müteşekkil bir yerleşim alanına doğru evrilmiştir. Bugünle 15-20 yıl evvelki görüntüleri karşılaştırdığımızda Kadıralak Yaylasının ne kadar tahrip edildiğini ne kadar betonlaştığını ve yapılaştığını, doğallığının ne kadar kaybolduğunu açıkça görürsünüz. Zira bu gidiş ilgili kamu kurumlarınca da takip ve tespit edilerek sayısı onlarca olan usulsüz inşaat hakkında yıkım kararı verilmiştir.
Ancak görülmüştür ki yaylayı bu hale getirenler 2-3 katlı betonarme binalar kuranlar, gerektiğinde parselleyip satmaya kalkışanlar, mera ve mavi yıldız çiçeği alanlarında yol, bina vs gibi her türlü tahribatı yapanlar, öbür taraftan ‘Yaylama dokunma’ sloganı ile sanki yaylaya kendilerinden başka birileri dokunuyormuş gibi bir algı yaratmaya çalışmaktadırlar. 
Gerek belediyemizin gerekse de diğer kamu kurumlarımızın amacı Kadıralak Yaylamızın tabiatını korumak, tahribini önlemek, mevcut varlığına değer katmak ve neticede bu varlığı turizme kazandırarak yerel halka gelir kapısı yaratmaktır. 
Çalışmalar bugüne kadar bu yönde olmuştur. Bugünden sonra da bu yönde olacaktır. Kadıralak Yaylasına, Karşular mahallemizden çıkan yolun tamamının beton yapılmış olması, Yenimahalle’den çıkan yoldan yapılan 3 milyon tl tutarındaki yatırımla yolun turizme uygun standart yol haline getirilmiş olması, Türkiye’nin 223 tabiat parkının bu yayla sınırlarında ihdas edilmiş olması ve bu kapsamda ihdas edilmiş olması ve bu kapsamda yapılan ve halen devam etmekte olan yatırımlar, büyükşehir belediyemizce projelendirilen ve yakında inşa edilecek olan yol, park, çeşme, otopark, dinlenme alanları projesi, Tonya belediyemizce yürütülmekte olan “Kadıralak yaylası mavi yıldız çiçeği ile güzel” projesi ile mavi yıldız çiçeklerinin korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar, DSİ teşkilatımızca inşa edilecek olan gölet bunun açık delilleri olup bütün bu çalışmalar Kadıralak Yaylamızın değerine değer katan ve bu yaylayı önemli bir turizm destinasyonu haline getirmeye yönelik çok önemli ve takdire şayan çalışmalardır. 
Haber konusu gölet projesi bunlardan bir tanesidir ve yıllardır özlenen, beklenen, hayal edilen ancak bugün hayata geçirilmesi nasip olan bir projedir. Bu proje ile Kadıralak yaylamızın değerine çok büyük değer daha katılmış olacaktır. Gölet konuşlandığı yer ve büyüklüğü itibari ile Kadıralak yaylamıza ve mavi yıldız çiçeklerinin varlığına hiçbir zarar vermeyecek tam tersine fayda sağlayacaktır. Bu kadar güzel yaylanın güzelliğine bir de göletin katılmış olması ancak ve ancak bu yaylanın istikbalinde turizmi istemeyenleri rahatsız edebilir. Elbette her yöre turizm potansiyelini kendi bünyesinde toplamak ister. Tonya olarak turizmden hak ettiğimiz payı almak üzere yaylalarımızı da, şelalelerimizi de tarihi ve kültürel değerlerimizi de imar ihya ederek turizm kazandırma gayretimiz saygı ile karşılanmalıdır. Asılsız, bilimsellikten uzak, kişisel görüş mahiyetindeki söylemler ve haberlerle bu gidişin önünü kesmeye çalışmak doğru değildir.
Projelendirilen ve ihale edilen göletin Kadıralak’ın iklimini değiştireceği yönünde bulgu ve tespitin bilimsel izahı nedir? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır? Mavi yıldız çiçeklerinin nasıl bir doğal ortam istediği, nasıl çoğaldığı, neslinin nasıl tehlikeye girebileceği yönünde bir araştırma yapılmış mıdır? Eğer varsa paylaşmak isteriz. Yapılacak göletin büyüklüğü ve yeri itibari ile Kadıralak Yaylasına iklim etkisi sıfır mertebesinde olacaktır. Bir etkisi olsa dahi bu ancak nem yönüyle olur ki mavi yıldız çiçekleri vejetatif yolla çoğalan ve nemli ortamı seven bir özelliğe sahipti.
Aynı şekilde taş ocağı konusunda söylenenlerin de gerçekle bir ilişkisi yoktur. Zira gölet yapımı için yeni bir taş ocağı açılması söz konusu değildir. Gölet için gerekli malzeme şu anda Karaağaçlı Mahallemiz, Armutçuk Yaylası mevkiinde yıllardan beri yol sergi malzemesi alınan mevcut ocaktan alınacaktır. Bu ocak Kadıralak Yaylası sınırlarında olmayıp, Kadıralak Yaylası mavi yıldız çiçeği alanlarına 3-4 km mesafededir.
Gerek yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarımız gerek belediyemiz, projelerini ince eleyip sık dokuyarak sağlam temeller üzerine inşa etmektedir. Amaç Kadıralak Yaylamızın ve Tonya’mızın varlığına değer katmaktır. Katılan bu değer Tonya halkının olmaktadır ve olacaktır. Uzaktan gazel okumaya gerek yoktur. Yöremizin sorunlarını da, çözüm yollarını da, çözüm sürecinde gösterilmesi gereken hassasiyetleri de gayet iyi bilmekteyiz. Bilemediklerimizi de araştırmak, öğrenmek ve sonra uygulamak bilinç ve terbiyesindeyiz.
Yıllardır “Yaylama dokunma” sloganı ile önce çıkanlar bu yaylayı betonlaştırmıştır. Bu slogan sahiplerinin kendilerinden başka kimsenin veya herhangi bir kurumun Kadıralak yaylasına verdiği bir zararı göstermeleri mümkün değildir. 

“Yaylama dokunma” sloganıyla “yaylama karışma ben bildiğimi yaparım” kastedilmektedir. Yapılmak istenen budur.
Kadıralak Yaylası mavi yıldız çiçeklerin yetiştiği alanlara ve çiçeklere bugüne kadar yegane zararı veren buradaki usulsüz yapılaşma, betonlaşma, mavi yıldız çiçeği ve mera alanlarının beton yapılara çevrilmesidir. 
Hiçbir kamu yatırımı fizibilitesiz olmaz ve bugüne kadar hiçbir kamu yatırımının Kadıralak Yaylasına zararı söz konusu olmamıştır ve olmayacaktır.
“Ya gölet ya çiçek” başlığını da “Ya betonlar ya da Kadıralak Yaylası ve çiçek” olarak değiştirmek gerekir.
Kadıralak yaylasının ve mavi yıldız çiçeklerinin geleceğini düşünen gelsin beraberce günden güne artan betonlaşma ve yapılaşma ve apartmanlaşma ile birlikte mücadele edelim. Yıkım kararı olan onlarca bina yıkılacağı zaman alkış tutsun, yanımızda yer alsınlar.
Sorun ne kamu yatırımları ne de sit alanı veya nitelikli koruma alanı sorunudur. Sorun yayla bizimdir sloganıyla kanun ve nizam dinlemeyenlerin Kadıralak Yaylamızın doğasını bozacak şekilde yapılaşmaya gitme sorunudur.”

Son Güncelleme: 01.05.2021 11:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.