Betonlaşan Meydan’da anıt ağaçlar da tehlikede

ŞPO Başkanı Şen, betonlaşan kent merkezinde yeşile dönmek için alternatif öneri sundu

07 Nisan 2021 Çarşamba 09:55
Betonlaşan Meydan’da anıt ağaçlar da tehlikede

Trabzon kent meydanının yukarıdan çekilen görüntülerinde betonlaşması dikkat çekti. Kent merkezinde yeşil alanların azalması nedeniyle Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, alternatif önerilerde bulundu. Şen, “Meydanı odak simgesel bir alan olarak belirleyip örneğin Aşıklar Parkını, Uzun Sokak ve Tanjant koridor olarak kullanılarak eski Cudibey İlkokulu ile Öğretmen Evi’nin olduğu bölge, Çömlekçi’nin bir kısmı park olarak sadece yeşil dokunun hakim olduğu şekilde düzenlenebilir.” dedi.

“BİRKAÇ ANIT AĞACI KAYBETME NOKTASINA GELDİK”

ŞPO Başkanı Şen, Atatürk Meydan’ında yeşilin gittikçe azaldığına hatta anıt ağaçları kaybetme noktasına gelindiğine dikkat çekerek “Atatürk Meydanı, geçmişten günümüze kadar bir kent meydanı olarak kullanılmakta. Bakıldığında şehircilik ilkelerini doğru olarak uygulayan kentlerde meydan gibi toplanma alanları ağırlıklı olarak açık alan ve sert zemin olarak tasarlanmış ve uygulanmıştır. Trabzon Meydanı’nda bu kapsamda bir açık alan kentsel imge olduğunu bilerek ama alanın eski haline göre daha az yeşil kullanımına sahip olduğu gerçeğini de söylemek gerekir. Meydan bölgesinde Trabzon belediyesi zamanında hazırlanan projelerde birçok yapıyla çevrili olan bu alanın bilinenden farklı olarak daha fazla yeşil peyzaj elemanlarının olduğu bir meydan olarak düzenlemesi gerektiğini zamanın yöneticilerine ve proje yapımcılarına söylenmiştik. Ancak gelinen süreçte Atatürk alanında bırakın yeşil öğeleri artırmayı üzülerek belirteyim ki koruma altında olan birkaç anıt ağacı da kaybetme noktasına geldik.” şeklinde konuştu.

“YEŞİL ALANLAR OLUŞTURMAK MÜMKÜN”

Kent merkezinde yeşile ağırlık verilmesi için bazı önerilerde bulunan Şen, “Meydanı yeşile dönüştürmemiz zor ve pek anlamlı olmayacaktır. Ancak meydanın komşuluğunda bulunan gerek ticaret gerekse konut kullanımlı alanlar içinde meydanla ilişkili ve bütünlük oluşturacak şekilde yeşil alanlar, kent parkları oluşturmak mümkün gözüküyor. Meydanı odak simgesel bir alan olarak belirleyip örneğin Aşıklar Parkını, Uzun Sokak ve Tanjant koridor olarak kullanılarak eski Cudibey İlkokulu ile Öğretmen Evi’nin olduğu bölge, Çömlekçi’nin bir kısmı park olarak sadece yeşil dokunun hakim olduğu şekilde düzenlenebilir. Buna benzer kent boşlukları yaratılarak meydan etki alanında yeşil alanlar oluşturmak mümkün olacaktır. Bakıldığında var olan imar planları ve kullanım kararlarını revize edecek şekilde ancak bu imar planlarının ana kararlarına uygun ve bu planların uygulanmasını destekleyecek şekilde kent merkezinde özellikle meydan bölgesinde açık ve yeşil alan planlaması üzerinde çalışılması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Son Güncelleme: 07.04.2021 12:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.