“Başkan bilimi dikkate almıyor”

03 Şubat 2021 Çarşamba 10:16
“Başkan bilimi dikkate almıyor”

JEOLOJİ Mühendisi Prof. Dr Osman Bektaş Doğu Karadeniz’de yaşanması olası deprem ile ilgili yapılan açıklama araştırmaların Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından dikkate alınmadığını söyledi. Trabzon’da yaşanabilecek depremin şehir için çok büyük kayıplar doğuracağını söyleyen Bektaş, “Trabzon’un deprem riskinin AFAD verilerine göre 2 kat arttığını depremin nerelerde daha fazla hasar yapabileceği konusunda çok detaylı bir yazı yazarak toplumu uyardım. Belediye başkanı zahmet edip bizi çağırıp hocam ne diyorsun diye herhangi bir şekilde görüşümüzü almadı.”dedi.

Pof. Bektaş, Doğu Karadeniz’de yaşanacak deprem riskinin Trabzon’da, Rize’de 3 kat arttığını ve bu konuda sürekli uyarılarda bulunduğunu kaydetti. Bektaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun yapılan tüm uyarılara rağmen konuya gerekli önemi vermediğini dile getirdi. Bilim insanlarının Trabzon’da dikkate alınmadığını söyleyen Bektaş,  “AFAD’ın deprem haritaları var. Bu haritalar konusunda epey yayın yaptık. Trabzon’un deprem durumu konusunda Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanına bu konuda bir internet sitesinden açık bir mektup yazdım. Trabzon’un deprem riskinin AFAD verilerine göre 2 kat arttığını depremin nerelerde daha fazla hasar yapabileceği konusunda çok detaylı bir yazı yazarak toplumu uyardım. Belediye başkanı zahmet edip bizi çağırıp hocam ne diyorsun diye herhangi bir şekilde görüşümüzü almadı. Ben bilim adamıyım siyasetçi değilim. Maalesef bilim insanlarına değer verilip görüşleri dikkate alınmıyor. Bu konuda gerekli yerlere uyarılar yaptım. Trabzon Büyükşehir Belediyesine Trabzon çevresinde aktif fayların nerede olduğunu, yenilenen deprem riski haritalarında ve yönetmeliklerde ne anlama geldiğini yazdım. Buna rağmen belediyeden herhangi bir teklif gelmedi. Yazdığımız yazılar, konferanslarımız dikkate alınmıyor. Bizim söylediklerimizle en azından toplum okusun bilinçlensin. Siyasi erk her ne kadar bilim adamlarını dikkate almıyorsa da topluma seslenelim dedik. Trabzon Büyükşehir Belediyesine açık mektup şeklinde internet haber sitesinden yaptığımız açıklamada Trabzon’da 10 kilometre açığımızdan geçen Karadeniz fayından bahsettik. AFAD’ın deprem yönetmeliğine karşı Trabzon’un deprem riskinin 2 kat arttığını söyledik. Trabzon’daki yapı stokunun tehlikeli olduğunu, eski ve zayıf olduğunu vurguladık. Bazı yerlerde olabilecek orta büyüklükte bir depremde heyelanların olabileceğini, sıvılaşmanın ve deprem büyütmenin olabileceğini söyledik. Ama maalesef dikkate alınmadı.” şeklinde konuştu.

TOPRAK KAYMASI DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ ARTTIRACAK

Bektaş, Trabzon ve Rize’de yaşanabilecek depremin heyelan etkisiyle deprem büyüklüğünü artıracağı söyledi. Depremin Trabzon’da nereleri etkileyeceğini anlatan Bektaş, toprak yakması riski olan yerler ve sahil kesinine dikkat çekti. Bektaş, “ Deprem yönetmeliği zemini dikkate almaz. Bugün ki deprem yönetmeliğine göre Trabzon’da olabilecek olan en büyük deprem 6,6 büyüklüğündedir. Önümüzdeki 50 yıl içinde olması mümkün en büyük deprem yüzde 90 olasılıkla 6.6’dır. Ama bu daha da büyüyebilir çünkü AFAD diyor ki ben zemin koşullarını dikkate almıyorum. İzmir’de gördük. Depremin büyüklüğünü etkileyen en önemli faktörlerden biri de zemin. Bizim sahil kesimimiz oldukça gevşek bir yapıda. Akyazı olsun, Beşirli olsun, Yomra sahil kesimlerimiz olsun buralarda zemin oldukça gevşek. Kum ve plaj. Buralarda deprem büyümesi olabilir. Dolayısıyla zemin koşullarını dikkate alırsak olabilecek olan depremin en az iki üç kat fazla olması gerekir. 2012’de Batum’dan Trabzon’a doğru uzanan 5,6 büyüklüğünde bir deprem oldu. Bu tür bir deprem Trabzon’a biraz daha yakın olsa bu bölgedeki heyelanları tetikleyebilir. Boztepe’nin denize bakan yamaçların hepsi heyelan riski taşıyan bölgelerdir. Deprem sırasında bir sarsıntı olsa bu bölgedeki heyelanların hepsi aktif hale gelir. Çok katlı binalar burada büyük bir risk taşır. Elazığ’da ki depremi Yomra’dan hissedebiliyoruz.  Trabzon2un jeolojik özelliğinden olayı olabilecek olan deprem büyütme özelliği var.” İfadelerini kullandı.

BİLİM İNSANLARI DİKKATE ALINMIYOR

Deprem gerçeğinin sık yaşanmadığı için unutulduğunu, Trabzon’da bilim insanlarının hiçbirinin yetkili kişiler tarafından dikkate alınmadığını söyleyen Bektaş, “Maalesef sık deprem olmağı için insanlar bu gerçeği unutuyor. Dikkate almıyor. Ne zaman yakın bir yerde deprem olsa o zaman bunlar gündeme geliyor. Hâlbuki biz depreme karşı önlem alsak bu konuda insanların endişe etmesi gerekmiyor. Trabzon sürekli şehirleşme açısından büyüyor. Önce batıya sonra güneye ve daha sonra doğu’ya Yomra tarafına doğru büyüdü.  Bu büyüme asla şehir planlaması dikkate alınarak yapılmış bir büyüme değil. Yani bilim burada kullanılmıyor.  En son Yomra’da gördüğümüz gibi şehir planlamasının yanlış yapıldığı bir uygulama vardır.  Bunu yöneticilerde itiraf ediyor. Şehirleşme Trabzon’da yoktur. Şehirleşme derken neresinin yerleşim alanı olacağı, hangi yerde deprem olur, hangi yerde olmaz, deprem riski olan yerler park, yeşil alan gibi bırakılmış mı buna bakılır. Şehirleşme bir bütündür. Araziyi gelişigüzel kullanamayız. Neresi park olacak, neresi dolgu alanı olacak, neresi çok katlı olacak, nerde deprem tehlikesi var ona göre binalar yapılacak. Bunlar hep şehir planlamasına girer.  Bunlar Trabzon’da dikkate alınmadı ve yapılmadı. STK’ları, Şehir planlamacılarını, mimarların, harita mühendislerinin, jeofizikçilerin bilim insanlarının hiç birinin söyledikleri dikkate alınmıyor. Bilim insanlar için vardır. Üretilen bilim insanlar için kullanılmıyorsa bunun bir önemi yok.  Bilgiyi ve bilimi kullanmak için üretiyoruz.” dedi.

HABER: FATOŞ BATMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.