ADALET 8 YIL SONRA GELDi

Araklı’da 8 yıl önce sokak ortasında yaşanan çatışmanın davasından karar çıktı

09 Aralık 2020 Çarşamba 11:13
ADALET 8 YIL SONRA GELDi

MAHKEME SANIKLARA SON SÖZLERİNİ SORDU

Trabzon’un Araklı İlçesi’nde 16 Temmuz 2012 tarihinde Hasan Demir ve Emine Demir adlı iki kişinin ölümü ve iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan aile içi cinayet davasında yargılanan sanıklara mahkemeden ceza yağdı. 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanıklar Ergün D., Seyfettin D., Kemal D., Şahin D. ve Yusuf D. ile tutuksuz yargılanan Murat D. ve  Mehmet D.’ye son sözleri soruldu.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER BERAAT İSTEDİLER

Sanıklar suçlamaları reddetti ve beratlerini talep etti. Mahkeme heyeti, sanıklardan Yusuf D.’ye 28 yıl 9 ay, Ergün D.’ye 24 yıl 7 ay, Kemal D.’ye 24 yıl 7 ay, Mehmet D.’ye 6 yıl 3 ay, Murat D.’ye 10 ay hapis 132 gün adli para cezası, Şahin D.’ye 6 ay 20 gün hapis ve 225 gün adli para cezası, Seyfettin D.’ye 350 gün adli para cezası verdi. Mahkeme heyeti, Seyfettin D., Şahin D. ve Murat D.’nın cezasını 5 yıl erteledi.  

Trabzon’un Araklı İlçesi’nde 16 Temmuz 2012 tarihinde Hasan Demir ve Emine Demir adlı iki kişinin ölümü ve iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan aile içi cinayet davasında yargılanan sanıklara ceza yağdı.

ARAKLI’DA KİM KİME NEDEN ATEŞ ETTİ?

Trabzon’un Araklı İlçesi’nde meydana gelen cinayetin davası 8 yıl sonra sonuçlandı. Filmleri aratmayan çatışmanın yaşandığı ilçede meydana gelen olayda Seyfettin D.’nin kızı Şadıman D. ile 9 yıllık evliliği olan Ergün D. evliliğini bitirmek istediğini belirterek, eşini baba evine gönderdi. Bu sırada kayınbiraderi Yusuf D. ile karşılaşan Ergün D., kavgaya tutuştu. Ergün D., Yusuf D.'yi bıçakla hafif şekilde yaraladı. Araya girenler kavgayı bitirse de aile arasında husumet başladı. Yaşanan bu olaydan bir süre sonra taraflar tekrar karşılaştı. Kavga sırasında taraflardan biri bıçak çekince, damat Ergün D. ve yeğeni M., belindeki silahı çıkararak karşı tarafa ateş açtı. Açılan ateş sonunda kayınpeder Seyfettin D.'nin kardeşi Hasan Demir, başından vurularak öldü. Yusuf T. ise damat Ergün D.’ye ateş etti. Damadın annesi Emine Demir öldü, damat ise yaraladığı iddia edildi.

SANIKLAR SON SAVUNMALARINI YAPTI

Yaşanan olayın ardından savcılık tarafından hazırlanan dosya Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gönderildi. 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 5’i tutuklu 7 sanık savunma yaptı. Haklarındaki iddiaları reddeden sanıklar son duruşmada beraatlerini istedi. Mahkeme sanıklardan Ergün D.’ye Hasan D.’ye yönelik eyleminden ötürü önce müebbet hapis cezası verdi. Bu cezayı 15 yıla indiren mahkeme, Ergün D.’nin Yusuf D.’ye yönelik ikinci eyleminden ötürü ise 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme Ergün D.’ye ayrıca yasak silahtan ötürü 2 yıl 1 ay hapis ve 66 gün adli para cezası verdi.  Mahkeme Kemal D.’nin maktul Hasan Demir’e yönelik eyleminden ötürü verdiği müebbet hapis cezasını 15 yıla indirdi. Kemal D.’ye sanık Yusuf D.’ye yönelik eyleminden ötürü 7 yıl 6 ay hapis cezasını veren mahkeme heyeti, Kemal D.’yi ayrıca yasak silahtan 2 yıl 1 ay hapse ve 66 gün adli para cezasına çarptırdı.

BAZI SANIKLARIN CEZASI ERTELENDİ

Mahkeme Mehmet D.’yi üç ayrı suçtan hapse mahkum etti. Sanık Mehmet D., sanık Yusuf D.’ye yönelik eyleminden ötürü önce müebbet hapis cezası verdi. Bu cezayı çeşitli sebeplerden ötürü 6 yıl 3 aya indiren mahkeme, ruhsatsız silah bulundurmaktan Mehmet D.’yi 10 ay hapis 20 gün adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme Murat D.’yi Şahin D.’ye yönelik eyleminden ötürü 112 gün adli para cezası ile cezalandırdı. Şahin D.’nin maktul Emine Demir’e yönelik eyleminden ötürü beraatine karar veren mahkeme, sanığı Murat D.’ye yönelik eyleminden ötürü 225 gün adli para cezasına çarpıtırdı ve 5 yıl süreyle erteledi. Şahin D.’inn ayrıca yasak silahtan 6 ay 20 gün hapis ve 33 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar veren mahkeme bu cezayı da 5 yıl erteledi. Mahkeme Seyfettin D.’ye maktul Emine Demir’e yönelik eyleminden ötürü beraatine, Murat D.’ye yönelik eyleminden ötürü verdiği 125 gün adli para cezasını erteledi. Mahkeme ayrıca Seyfettin D.’nin Abbas Çavuşoğlu’na yönelik eyleminden ötürü verdiği 225 gün adli para cezasını da erteledi.

EN BÜYÜK CEZAYI O YEDİ

Sanıklardan Yusuf D., maktul Emine Demir’e yönelik eyleminden ötürü önce müebbet hapse mahkum edildi. Mahkeme daha sonra sanığın cezasını 20 yıl 10 aya indirdi. Yusuf D.’nin sanık Ergün D.’ye yönelik eyleminden ötürü ikinci kez verdiği müebbet hapsi çeşitli nedenlerden ötürü 6 yıl 3 aya indirdi. Yusuf D.’ye ruhsatsız silahtan 1 yıl 8 ay hapis cezası ve 44 gün adli para cezası verdi.

Son Güncelleme: 09.12.2020 13:44
Anahtar Kelimeler:
TrabzonARAKLI
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.