7 Mayıs Trabzon Bunları Konuşuyor

07 Mayıs 2017 Pazar 09:44
7 Mayıs Trabzon Bunları Konuşuyor

TURİZM SEZONU AÇILIŞINA SURİYELİ YORUMU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı Turizm Sezonu açılışı Araklı’nın Pazarcık mevkiisinde yapılan törenle gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarının ardından Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün organize ettiği yemek ikramı bölümüne geçildi. Konuşmaların ardından geçilen yemek alanına vatandaşların yoğun ilgisi vardı. Bakan Süleyman Soylu’nun konuşması bitmeden ilgili yere yönelen vatandaşların hızları nedeniyle yere düşen Suriyeli Aiman Asaf Misbah, “Ben Trabzonluları anlamıyorum, 2 yıldır bu şehirde yaşıyorum ama neden bu kadar aceleciler bilmiyorum. Şoför aceleci, insanlar aceleci… Ya bir araç ezecek ya insanlar, anlamıyorum bu neden böyle. Herkes beklese yemek yiyecek ama Türklerin kültüründe beklemek yok sanırım. 

TIRCILAR, SOYLU’NUN YOLUNU KESTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki gün yaşamını yitiren 4 vatandaşın cenaze törenine katılmak üzere Ortahisar’dan Araklı’ya hareket etti. Yomra’nın Şana mevkiisinde toplanan Türk Uluslararası Nakliye Sektörü temsilcileri, Soylu’nun yolu üzerine park ettikleri tıra, “Sayın Bakanımız Süleyman Soylu, memleketinize hoş geldiniz. Verdiğiniz ve vereceğiniz destekten ötürü teşekkür ediyoruz” pankartını astı. Pankartı gören Soylu, aracını durdurtarak kısa sürelide olsa tır şoförleriyle sohbet edip, onların sorunlarını dinledi.

PAZARKAPI’DA VATANDAŞLAR SİMİT İÇİN TARTIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılımıyla Pazarkapı’da düzenlenen kahvaltıda vatandaşlar, simit için tartışmaya girdi. Kahvaltı tabağındaki simit ve ekmek bitince masaları dolaşmaya başlayan bir kişi, bir başka vatandaşın önünde duran simit için hamle yaptığı sırada, “Ne yapıyorsun kardeşim” tepkisiyle karşılaştı. Tepkide bulunan İsmail Ali Çimen’e ağır küfürler eden şahıs, çevredekilerin olaya müdahil olmasıyla birlikte olay yerinden hızlıca uzaklaşarak gözden kayboldu. Olay sonrası konuşan İsmail Ali Çimen, “Bir simit için yediğim küfürleri hak edecek ne yaptım. İstese verirdim, zaten önümde duruyordu. Biranda arkamdan önüme doğru elin uzandığını görünce tedirgin oldum ve ‘Ne yapıyorsun kardeşim’ diye çıkıştım. İstese verirdik, insanlık öldü mü? Arkadaş durumu anlatmayınca, bizde ters anlayınca ağır küfürler işittim. Bir simit için değer miydi? Oğlumda yanımdaydı, düşünün ne duruma düştüm. Yazıklar olsun böyle insanlara.” dedi. Olaya karışan şahsın kim olduğu bilinmiyor.

BAKAN SOYLU’YA “DEVLET SIRRI” SÖYLEDİ

Araklı’da önceki gün hayatını kaybeden 4 vatandaş için öğle namazına müteakip düzenlenen cenaze töreni sonrası bir vatandaş İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kulağına bir şeyler fısıldadı. Cenaze sonrası oluşan kalabalıkta bir yolunu bulup Soylu’ya bir şeyler söyleyen vatandaş ne dediğiyle ilgili soruya ‘Devlet sırrı’ yanıtını verdi. İsmi öğrenilemeyen vatandaş sözlerine şöyle devam etti: “Ne söylediğimi asla söylemem, ben Sayın Bakanımıza çok önemli bir şey söyledim. Bu devlet sırrıdır, Türkiye’nin meselesidir. Bunu sadece o bilmeli.”

CEVAP VE DÜZELTME METNİ

30 Nisan günü yayınlanan gazetemizde “Tabip Odası hastaneye itirazını sürdürüyor” başlıklı haberimizde bir hata olmuş,  Bilkent Şehir Hastanesi için verilen sayısal rakamlar, Trabzon Şehir Hastaneleri için kullanılmıştır. Bu konuyla ilgili cevap ve düzeltme metni aşağıdadır.

Kayıhan Pala, “Sağlık Bakanlığı Bilkent Şehir Hastanesi Paranın Değeri Analizi Yaklaşımı başlıklı belgesinde, hastanenin yatırım bedelinin 2 Milyar TL olduğunu ve devletin şirketlere 25 yıl için yapacağı toplam kira ödemesinin 23,4 Milyar TL olacağını söylüyor” demiştir. Trabzon Şehir Hastanesi için henüz ihale ilanı çıkmadığı da göz nüne alındığında, şehir hastanesinin bina kirası ve hizmet satın alma bedellerinin açıklanması mümkün değildir. Haberde “Pala’nın açıklaması İlhan’ın açıklamasıyla çelişti.18 hastanenin belirlenen kirası 25 Milyarken Pala’nın yalnızca Trabzon için 23.4 milyar kira biçmesi manipülasyonun boyutunu gösterdi” ifadelerine yer verilmiştir. Dr.Bayazıt İlhan, Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan rapordaki bilgiyi aktarmış. “18 Şehir Hastanesi için toplam 10 Milyar dolar yatırım bedeli koyulduğunu ve 25 yılda devletin 18 hastane için 30 milyar dolar kira ödeyeceğini” söylemiştir. Görüldüğü üzere Dr.Bayazıt İlhan, 18 hastane için şirketlere yapılacak kira ödemesinin 30 Milyar ABD Doları olacağını söylemiştir. Prof.Dr.Kayıhan Pala da Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, Bilkent Şehir Hastanesi için 25 yılda yapılacak kira ödemesinin 23,4 Milyar Türk Lirası Olacağını söylemişti.

PEKŞEN: “TOPLUMLAR PARÇALANIYOR”

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen,  Anayasa Mahkemesinin OHAL döneminde aldığı kararları eleştirmeye devam ediyor. Vekil Pekşen, bu konu hakkında alınan kararların bedelinin çok ağır bir şekilde ödendiğini belirtirken şöyle bir paylaşım yaptı. “AYM'nin OHAL döneminde çıkarılan KHK'ları yargılamama kararının bedelini Türkiye çok ağır ödüyor. Türkiye karanlıklarda savruluyor.”  Demokrasinin yok olduğunu belirten Pekşen, sözlerine şu şekilde devam etti. “Tarih bize gösteriyor ki toplumlar parçalanıyor demokrasiler düşüyor, sıradan insanlar hayal edemeyecekleri yerleri ele geçirebiliyor. 20.yy da Avrupa Demokrasileri de birer birer faşizme yenik düşmüşlerdi. Partiler "halkın sesi" olduklarını söyleyip oy alıyorlardı.” 

Son Güncelleme: 07.05.2017 12:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.