35 yıldır asbestli borudan su içiyoruz

Trabzon’da değişen 565 KM’lik içme suyu hattının 121 KM’si asbestli...

15 Aralık 2020 Salı 10:17
35 yıldır asbestli borudan su içiyoruz

565 KM’LİK HATTIN 121 KM’Sİ ASBESTLİ

Ortahisar’ın 565 kilometrelik içme suyu şebekesini sil baştan yenileyecek ‘Trabzon Su Temini Projesi’ kapsamında yapılan çalışmalarda ortaya çıkan paslı boruların ardından bir süredir merak edilen ‘Asbestli boru var mı?’ sorusu yanıt buldu. TİSKİ verilerine göre 565 kilometrelik hattın 121 kilometresinin asbestli boru içerdiği ortaya çıktı.

BORULAR EN SON 30 YIL ÖNCE DEĞİŞTİ

Trabzon’da 20 yıldır meclis üyeliği yapan CHP’li Turgay Şahin, süreçle ilgili konuştu. Şahin, “Yasak değilken Karakullukçu ve Aktuğ asbestli boru döşedi. Trabzon’da sadece ana ishale hatlarında asbestli boru var. Bunların da 121 KM olması mümkün değildir. Gümrükçüoğlu da kimsenin altına girmek istemediği yenileme projesini benim ısrarlı itirazlarımla yapmıştır.” dedi.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yürütülen su borularını yenileme çalışmalarında ortaya çıkan paslı borularla ilgili bir süredir merak edilen şok bir gerçek gün yüzüne çıktı. Yaklaşık 30 yıldır Ortahisar’ın su ihtiyacının karşılandığı su borularının bir kısmında asbest ortaya çıkarken 121 KM’sinde asbestli boru bulunuyor.

ASBEST DIŞINDA DA MADDELER VAR

1984 – 1989 yılları arasında Trabzon Belediye Başkanlığı yapan Orhan Karakulluçu’dan sonra değişmeyen su borularıyla ilgili TİSKİ’den elde edilen verilere göre 565 KM’lik hatta 121 KM’lik asbest varlığının haricinde 58 KM PE, 208 KM PVC, 71 KM çelik, 2 KM de diğer maddeler yer alıyor.

TİSKİ BUNU NEREDEN ÖLÇMÜŞ?

TİSKİ’nin 121 KM’lik asbest hattını cihazla ölçemeyeceğini ifade eden Turgay Şahin, “TİSKİ bunu nereden ölçmüş? Cihazla bu bilinemez. Ben böyle bir teknoloji bilmiyorum. Ancak eski planlardan öğrenilir. Yapılan işlerin projeleri arşivlerde varsa bu belli olur. Onlar da belediyede yoksa muhtemelen İller Bankasındadır. Orhan Karakullukçu ve Atay Aktuğ dönemlerinde asbestli borular döşendi. O zaman yasak değildiler. Sonraki yıllarda bu borular dünyada yasaklandı ve hiç döşenmedi. Trabzon’daki asbestli borular ana ishale hatlarında vardır.” diye konuştu.

121 KM HAT MÜMKÜN DEĞİL

Ortahisar şebekesindeki abestli boruların 121 KM olmasının mümkün olmadığını söyleyen Şahin, “Bunlar sadece ana ishale hatlarında kullanıldı. En son da Erdoğdu’ya kadar yapıldı. Boztepe, Karşıyaka gibi mahalleler de var. 121 değil de 30-40 KM olabilir. Bunlar zararlı ama Türkiye’deki eski şebekelerin hepsinde var. Ben bunu bildiğim için 2009’da Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na Allah yalvarması yaptım ve ‘Trabzon’da Gülcemal, teleferikten önce bu boruları değişelim. Kimse bu boruların altına girmiyor’ dedim. İhale yapıldı. Kanalizasyon bu projede yok.” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 15.12.2020 12:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.