27 Mayıs Trabzon Bunları konuşuyor

27 Mayıs 2017 Cumartesi 09:33
27 Mayıs Trabzon Bunları konuşuyor

HAMZAÇEBİ’NİN TRABZON GÜNLERİ YORUMU

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi Ankara’daki Trabzon Günleri ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Hamzaçebi’nin yorumu şöyle: “Etkinlik gerçekten etkileyici ve güzeldi. Her şeyden önce geleneksel hale gelmesi ve Trabzon’un birlik ve bütünlüğünü sergilemesi çok güzel. Etkinliğin en önemli ayrıntılarından biri de Trabzon’un yaratıcı gücünü göstermesiydi.

Küresel ekonominin bütün toplumları dönüştürdüğü bir dönemde Trabzon eski gelenekleriyle hala varım diyorsa bu bir kentin dinamizmini gösterir. Küreselleşme kentlerin gücünü etkilese de yarış gücünü etkileyemiyor. Hele hele Trabzon gibi dünya kenti bir şehrin dinamizmi hala dip diri devam ediyor. Etkinlikte bunu hissettik. 20. yüzyıla kadar bir dünya kenti olan Trabzon bu noktaya yeniden ulaşacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum. Etkinliği organize eden ve devamını sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Öte yandan bu güne kadarki etkinlikler de CHP adına söz hakkı verilen ve görüşleri alınan Hamzaçebi’ye bu kez konuşma hakkı verilmemesi Akif Bey’i üzmüş. Akif Hamzaçebi‘de TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın konuşması bitince etkinliklerden ayrılmış. Hamzaçebi darılmamış ama doğrusu kırılmış.

***

THY TRABZON’UN YURT DIŞI SEFERLERİNİ ARTTIRIYOR

THY Trabzon’a olan Arap turizminin ilgisi karşısında uçak seferlerini yeniden düzenledi. Antalya ve izmir’den sonra Trabzon’da da yeni düzenlemeye gidildi. Karadeniz Bölgesi’ne de yoğun ilgi gösteren Orta Doğulu turistlere yönelik Trabzon’dan karşılıklı seferler gerçekleştirilecek. Suudi Arabistan’ın çeşitli kentlerine haftada 8 sefer düzenlenecek. Ayrıca Kuveyt’e de 5 sef. Bu kapsamda, Trabzon-Dammam arasında haftada 1, Trabzon-El Kasım arasında haftada 2, Trabzon-Yanbu arasında haftada 1, Trabzon-Kuveyt arasında haftada 5, Trabzon-Riyad arasında haftada 3 ve Trabzon-Medine arasında da haftada 1 frekans olmak üzere Trabzon’a da toplam 13 sefer düzenlenecek.

TRABZON GÜNLERİNDE ŞEHİTLERE SAYGI İÇİN MÜZİK ÇALINMADI

Bu yıl Ankara’da 10.su Trabzon Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü eliyle düzenlenen Trabzon Günleri’ne ilgi bir hayli fazla. Etkinliklerin ikinci gününde ülke genelinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak müzik ve oyun oynanması yasaklandı. Önceki gün terörist saldırılar sonucu verilen şehitlere saygı amacıyla fuar alanında kemençe, horon ve diğer müzikli eğlenceler yasaklandı. Sadece Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin mehteran takımının dinletisi yapıldı.

***

TÜRKMEN: TURİZM HASSASİYETİ OLMALI

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, bu yıl düzenlenen Trabzon Günleri'nde turizmin daha öncelendiğini ancak daha da özen gösterilebileceğini söyledi. günebakış gazetesi ve 61Medya'nın fuardaki bölümünü ziyaret eden Türkmen, "Bu yılki Trabzon Güzel Günleri'ni çok beğendim. Her şey önceki yıllara göre daha düzenli. Burada önemli olan bir şey satmak değil. Biz Akçaabat Belediyesi olarak bir şey satmıyoruz. Tanıtım için buradayız. Hemşehrilerimizle kucaklaşıyoruz." dedi. "Turizm bizim önceliğimizdir. Tanıtımlar turizme yönelik olmalı." diyen Başkan Türkmen, "Bu yılki Trabzon Günleri'nde turizm temasının öne çıkıp çıkmadığı" yönündeki soruya şöyle yanıt etti: "Turizm daha öne çıkmış gibi görünüyor ama bu konu daha da öne çıkarılabilir. Trabzon çok zengin bir şehir."

***

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ramazan etkinlikleri dün akşam saat 21’de başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi görmesi beklenen etkinlikler Yenimahalle İpekyolu Fuar alanında gerçekleştirildi. Etkinlikler Kur’an tilavetinin ardından Kürşat Biçici’nin verdiği ilahi konser ile başlarken, bu etkinlikleri Dini sohbet programları, Hacivat-Karagöz, skeçler, Meddah gösterileri, ney dinletileri, yarışmalar, tiyatro oyunları takip etti. Trabzon Büyükşehir Belediyesi bu Ramazan’da da ilçelerde iftar programları düzenleyecek. Geçen yıllarda yapılan ve büyük ilgi gören iftar programları ile ilçelerdeki vatandaşları bir araya getirecek olan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da tüm ilçelerde iftar verecek.

***

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN STANDI İLGİ ODAĞI OLUYOR

Ankara’da düzenlenen Trabzon Günleri olanca hızıyla devam ederken etkinliklerde Trabzon Büyükşehir Belediyesinin standı göze çarpıyor. Trabzon’daki tarihi ve doğal mirasının çini işlemeli olarak sergilendiği stantta, Trabzon’u tanıtıcı materyaller katılımcılara ücretsiz olarak dağıtılıyor. Özellikle Trabzon’un gezilebilecek turisttik yerlerinin yer aldığı ‘turizm haritası’ Büyükşehir Belediyesinin tanıtıcı materyalleri arasında öne çıkıyor. 

Son Güncelleme: 27.05.2017 09:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.