26 Mayıs Trabzon Bunları Konuşuyor

26 Mayıs 2017 Cuma 09:43
26 Mayıs Trabzon Bunları Konuşuyor

ANKARA’DAKİ TRABZON GÜNLERİ’NE NASIL  HAZIRLANILDI?

Ankara’daki Trabzon Günleri ilk kez Bakan Süleyman Soylu’nun himayesinde gerçekleşti. Bakan Soylu, Ankara’da Trabzon Günleri ile ve kendi şehriyle nasıl bütünleştiğini gösterdi. Bakan Soylu, etkinlik öncesi süreci adım adım takip etti. Yetkiyi Trabzon Vakfının aksine Trabzon Valiliğine (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne) verdi. Hemen herkes bugüne kadar bu işi yürüten Trabzon Vakfından başka kimsenin bunu başaramayacağını zannetti. Lakin hiç de öyle olmadığı gözlendi. Hattâ ortak kanaat tarihinin en görkemli etkinliği düzenlendi.

Trabzon Günleri öncesi çok önemli bir gelişme daha yaşandı. Bakan Soylu, Müsteşar Yardımcıları Mazhar Yıldırımhan ile Çetin Oktay Kaldırım’a Ankara’daki hemşehri dernekleriyle görüşmelerini tavsiye etti. Bütün ilçe, il ve hattâ köy dernekleri İçişleri Bakanlığına davet edildi. Hemşehri dernekleri bu işe ziyadesiyle sevindi. Zira ilk kez bu kadar önemsendiklerini hissettiler. Kendilerine yalnızca bu etkinlik için değil, bundan sonra da mümkün olan her konuda birlikte hareket edileceği bildirildi.

Böyle bir tablo karşısında Ankara dernekleri büyük bir heyecanla olayı sahiplendi. Bu nedenledir ki Ankara’daki etkinlik görkemli geçti. Etkinlikte bir diğer önemli ayrıntı ise a’dan z’yle her şeyin Trabzon markasını taşıması oldu. Yiyecekten içeceğe tüm stantların Trabzon kokması.

***

KORAY AYDIN, 8 ŞEHİT’İN ARDINDAN KONUŞTU

Eski Milliyetçi Hareket Partisi Trabzon Milletvekili Koray Aydın, Ağrı’nın Doğubayazıt, Şırnak’ın Beytüşşebap, Van’ın Çaldıran ve Hakkâri’nin Şemdinli ilçelerinde şehit düşen emniyet güçlerinin ardından açıklama yaptı. Koray Aydın yaptığı açıklamada “Yüreğimize yine ateş düştü... Cenab-ı Allah kahraman evlatlarımızın şehadetlerini kabul eylesin, ruhları şâd olsun. Kavurmacının, bilmem necinin derdine düşenler biraz da şehitlerimizin derdine düşsünler. Terörle mücadele daha etkin yapılmalı” ifadelerini kullandı. Türk Silahlı Kuvvetleri dün resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada; Ağrı’da 2 asker, Şırnak’ta 1 özel harekât polisi, Van'da 3 asker ve 1 korucunun, Hakkari Şemdinli'de ise 1 askerin şehit olduğunu duyurmuştu.

***

MÜSTEŞAR YARDIMCISI YILDIRIMHAN, RİZE'YE GELECEK

Rize Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Hasan Kiraz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan’ın bazı ziyaret ve programlara katılmak üzere Rize'ye geleceğini söyledi. Rize Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Hasan Kiraz, Çalışma Hayatında Millî Seferberlik kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan başkanlığındaki heyetin 26 Mayıs Cuma günü Rize’ye gelerek bazı ziyaretlerde bulunup "İş Sağlığı ve Güvenliği Sektörel Toplantısı”na katılacağını ve söyledi. Kiraz, Yıldırımhan ve beraberindeki heyetin ilk olarak SGK ve İŞKUR il yöneticileriyle “İl Yöneticileri İstişare Toplantısı”nda bir araya geleceğini ifade ederek toplantı sonrasında ise SGK İl Müdürlüğü Binasında 10.30’da basın toplantısı düzenleneceğini kaydetti. Öğleden önce ve sonrasında inşaat işkolunda faaliyette bulunan meslek gruplarının şantiyelerine ziyaretlerde bulunacaklarını kaydeden Kiraz, şantiyede işçilerle öğlen yemeğinde bir araya geleceklerini ve saat: 14.30’da inşaat sektörü temsilcileriyle “İş Sağlığı ve Sektörel Toplantısı”nın yapılacağını ifade etti.

***

BİR BİLİM İNSANI HASSASİYETİ

Düzköy ilçesi Doğankaya köyünde kanser vakalarında artış olduğu yönündeki haberler, CHP Trabzon milletvekili Haluk Pekşen’in konuyu TBMM’sine taşıması. Ardından Sağlık Bakanlığının araştırma için talimat vermesi, şehir gündemindeki yerini koruyor. Dün, Valilik binasından yürüyerek Atapark’a giderken Sağlık İl Müdürlüğünün kapısında KTÜ den Fizik Profesörü Uğur Çevik’i gördük. Hayrola hocam dedik. Çevik, Doğankaya’da gündeme gelen konuyu mesleki açıdan incelemek için il sağlık müdürlüğüne başvurduğunu belitti. Çevik kimse elinde veri olmadan konuşmamalı dedi. Bizzat kendisi böyle bir araştırma yapmak için sağlık il müdürlüğüne başvurmuş. Öyle bilim insanları var ki ülkesinin ve şehrinin sorunlarına Fransız. Ama, Uğur Çevik gibi de duyarlı bilim insanlarımızın olması en büyük tesellimiz...

***

VATANDAŞLAR KTÜ TIP FAKÜLTESİ OTOPARKINA ÇARE İSTİYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin hemen yanında bulunan ve alan itibarıyla toprak zemine sahip olan araç otoparkı, araçlarını bu alana çekmek isteyen vatandaşlara büyük sıkıntı yaşatıyor. Hâlihazırda engebeli olan arazi, bölgede yaşanan yoğun yağışla birleşince çamur deryasına dönüyor. Çamur deryasına dönen otoparkın biran önce yapılmasını isteyen vatandaşlardan Hayri Gürbüz, “Bölgemizin güzide ve güvenilen hastanelerinden biri olan Tıp Fakültesine böylesine bir otopark yakışmıyor. Hastamız nedeniyle sürekli gelmek durumunda kalıyoruz, aracımızı da mecburen otoparka bırakıyoruz. Yağmur yağınca durum çok kötü bir hâl alıyor. Yetkililerden biran önce burayı düzeltmelerini istiyorum” dedi.

Son Güncelleme: 27.05.2017 09:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.