23 Mayıs Trabzon Bunları Konuşuyor

23 Mayıs 2017 Salı 09:46
23 Mayıs Trabzon Bunları Konuşuyor

TRABZON CEZAEVİNDE YATAN AK PARTİ ESKİ YÖNETİCİSİ VE ARSİN GAZETESİ SAHİBİ HAYDAR GÜRSOY’UN MEKTUBUNDAN BİR KESİT

Cezaevinden bir mektup aldık. FETÖ’den tutuklu Arsin Gazetesi sahibi Haydar Gürsoy haksızlığına uğradığı belirterek bir mektup yazmış. Mektubu neden bize yazdığı konusunu şu ifadelerle cevaplandırmış “Yerelde neden size yazdığıma gelince. Trabzon’a benim baktığım yerden bakıldığında herkesin taraf gibi gözüktüğü bir ortamda siz en iyisi ve objektifi gözükmektesiniz.” Gürsoy Bank Asya’ya 3 ay vadeli 14 Bin TL para yatırdığını ve vade sonunda hesabı kapattığını belirterek suçlu bulunduğunu yazmış. En ilginci ise pişmanlık yasasından faydalanabileceğini söylemişler. Faydalanmak istemiş. Gürsoy, 10 yıl siyaset yaptığı AK Parti’de FETÖ’yle ilişkisi olan ve ön saflarda bulunan 4 kişinin adını vermiş. Kayıtlara da geçirmiş. Ama bu kişilere hiçbir işlem yapılmamış. “Aksine benim iddianamemin hazırlanmamasına sebebiyet verdi” diyor. Gürsoy’un mektubu çok uzun kendi iddiasına göre neden alındığının ayrıntılarına girmiş.

Biz mektuptaki AK Parti teşkilat mensubu 4 ismi merak ettiğimiz için yazdık. Hani “FETÖ hadisesi henüz AK Parti teşkilatlarına dokunmadı” deniyor ya. Buna bir örnek olsun diye yazdık.

****

MİLLETVEKİLİ AYŞE SULA KÖSEOĞLU MKYK’YA NEDEN GİREMEDİ?

Trabzon’da günün konusu Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’nun AK Parti MKYK’sına ikinci dönem giremeyişi oldu. Dün sabah Ayşe Hanımla konuştuk. Kendisine MKYK olayını sorduk. “Doğrusu giremeyeceğimi biliyordum. Bakanımız Sayın Süleyman Soylu alınınca ikinci bir kişi alınamazdı. Aynı ilden iki MKYK üyesi yok. Sadece İstanbul, Ankara ve Konya’da var. Ama Konya’da da AK Parti’nin 12 milletvekili var. Ben yeni dönemde çok iyi MKYK listesi yapıldığına inanıyorum. Sayın Bakanımızın orada olması gerçekten önemli. Benim üzüldüğüm şey yalnızca bayan kontenjanlarının ayrı düşmüş olması.” dedi.

****

KTÜ’DEN YÜKSEK YARGIYA BİR İSİM DAHA GİTTİ

KTÜ AYM üyeliğine verdiği Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez’den sonra bu kez Doç. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu’nu HSK üyeliğine gönderdi. Köseoğlu KTÜ Hukuk Fakültesi’nde Prof. Dr. Osman Pehlivan’ın Dekan Yardımcısı olarak görev yapmıştı. 

Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez’in Cumhurbaşkanı tarafından 25 Ağustos 2016’da Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanmasının ardından, akademik kariyerine 1994 yılında KTÜ Maliye Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlayan ve Hukuk Fakültesinin kurulduktan sonra bu fakülteye geçerek Dekan Yardımcısı olarak atanan Doç. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, 16 Mayıs 2017 tarihinde TBMM’de yapılan seçimde 330 oyla üniversite öğretim üyesi kontenjanından Hâkimler ve Savcılar Kurulu Üyeliğine seçildi. Doç. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu, 2012’de KTÜ Hukuk Fakültesinden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesine Geçiş yaptı.

12 Eylül 2010 referandumu ile değiştirilen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, 16 Nisan referandumu ile yeniden değiştirildi. Bu kurul, Anayasa’nın 159. Maddesinde yapılan değişiklikle Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) adı altında yeniden düzenlendi ve kurulun daha önce 23 olan üye sayısı 13’e düşürüldü. Üyelerden 7’sinin TBMM tarafından seçilmesi, 4’ünün Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atanması öngörüldü. Adalet Bakanı Kurulu Başkanı, Adalet Bakanlığı Müsteşarı ise, kurulun tabii üyesidir.

TBMM tarafından 7 üyenin seçilmesi ile birlikte HSK’nın 9 üyesi 16 Mayıs 2017 tarihi itibariyle belirlenmiş oldu. Geriye kalan 4 üyenin Cumhurbaşkanı tarafından kısa süre içinde atanması gerekiyor. Çünkü 16 Nisan tarihli referandumla değiştirilen Anayasa’nın HSK ile ilgili 159. Maddesi hemen yürürlüğe girdi ve bu maddeye göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun referandumdan 40 gün sonra göreve başlaması gerekiyor.

****

PEKŞEN: “YASALAR İŞLERSE ERDOĞAN

GENEL BAŞKAN OLAMAZ”

CHP Trabzon Milletvekili Av.Haluk Pekşen her gün yeni açıklamalar yapmaya ve ortaya yeni iddialar atmaya devam ediyor. Milletvekili Pekşen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar Genel Başkan olarak AK Parti’nin başına geçmesinin bazı şartlar gerçekleşmesi durumunda mümkün olamayacağını ifade etti. Sosyal medya hesabından Recep Tayyip Erdoğan’ın Genel Bakanlığı ile ilgili değerlendirmede bulunan Pekşen, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi. Pekşen “Anayasa’nın 101. ve 103. Maddeleri gereği ve yasalar (C. K m4/5) işlerse, Recep Tayyip Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisine Genel Başkan olamaz.” dedi.

****

YAZLIK CAMİ İMAMINDAN AÇIKLAMA:

Of Yazlık Cami İmamı A.G. kendisine iftira atıldığını söyledi. Dün gazetemizde yer alan 4 imam sela okumadı başlıklı haberin ardından gazetemizi arayan Of İlçesi Yazlık Cami İmamı A.G. “Benim ikinci bir devletim yok. Ben Iraklı ve Suriyeli değilim. Beni vatan haini ilan etiler. Bana iftira attılar. Vatansız devletsiz milletsiz değilim. Benim meclisim var. Bağlı olduğum kurum var. Fetvayı oradan alırım. İftira atanlar var. İnsanların onuruyla oynayanlar var. Hukuk din bilmeyen ahlaktan yoksunlar iftira atıyor. Ben 15 Temmuz gecesi talimatları yerine getirdim” dedi.

****

BÜYÜKŞEHİR KURSLARINDAN 6 BİN 240

VATANDAŞ YARARLANDI

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde her yaş ve eğitim düzeyindeki bireylere yönelik düzenlediği eğitim, sanat, spor ve meslek edindirmeye yönelik kurslar büyük ilgi görüyor. Büyükşehir Belediyesinin 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı için düzenlemiş olduğu dil kurslarından bin, eğitim kurslarından bin 165, spor kurslarından 740, sanat kursların 909, mesleki eğitim kurslarından bin 110 kursiyer, kadınlara yönelik mesleki eğitim kurslarından bin 310 olmak üzere toplam 6 bin 240 vatandaş yararlandı.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.