21 Mayıs Trabzon Bunları Konuşuyor

21 Mayıs 2017 Pazar 09:47
21 Mayıs Trabzon Bunları Konuşuyor

TRABZONSPOR DİVAN KURULU’NDAN NABIZA YANSIYANLAR

Trabzonspor’un dün gerçekleştirilen 39. Divan Genel Kurulu’nu baştan sona kadar izledik ve izlenimlerimizi bu sütunda paylaşmak istedik.

Bugüne kadar gerçekleştirilen Divan Kurulu Toplantılarına benzer bir atmosferde geçeceğini tahmin ettiğimiz dünkü toplantı yine beklediğimiz ölçülerde gerçekleşti diyebiliriz. Zira Divan Başkanı Av. Ali Sürmen Başkan Usta’ya, 50. Yıl Şampiyonluk sözünü hatırlatırcasına, ’50. Yılda şampiyonluk söylemi ile seçim kazanan yönetimin bu söyleminden uzaklaşması düşünülemez’ şeklindeki ifadeleri bir hatırlatma yada ince bir dokunuş niteliğindeydi. Sürmen’in, ‘Futbol kulüplerinin yeni bir futbol yasası ile yeniden yönetilmesi gerektiği’ yönündeki söylemleri aslında Başkan Usta’nın geçtiğimiz aylarda ulusal televizyon programlarında dile getirdiği Futbol Federasyonu’na yönelik yeni yapılanma gerekliliği’ şeklindeki sözleriyle de benzerlik arz ediyordu.  Trabzonspor eski asbaşkanlarından Hayrettin Hacısalihoğlu ise hemen her divan toplantısında olduğu gibi bu toplantıda da eleştirel bir yaklaşım gösterdi. Konuşmasının başında katılımın azlığını eleştiren Hacısalihoğlu, tüzüğün yasal olmadığını ileri sürerek 1461’in küme düşmesini eleştirdi. Üye kayıtları konusunu da eleştiren Hacısalihoğlu sanırız eleştirilecek başka bir konu kalmayınca, salonda bordo-mavi bayrağın arkasındaki duvarın eskimiş olmasını gündeme getirdi. Bayrağın, duvarın dökük-eskimiş halinin saklanmak için asıldığını ifade ederken belki haklıydı ancak bunun da Trabzonspor Başkanı yada yönetim kurulunun bir eksiği olmadığı kanaatindeyiz. Başkan Muharrem Usta’nın toplantıdaki performansı bize göre toplantının sonunda efsane futbolculardan Ali Kemal Denizci’nin yaptığı değerlendirmede saklıydı. Denizci toplantı sonunda, ‘Muharrem Bey CHP’ye genel başkan olsun, Başbakan seçilir’ sözleriyle yaptığı konuşmanın ve eleştirilere verdiği cevapların ikna edici yönünün ne kadar etkili olduğunu özetledi bir bakıma. Muharrem Usta, toplantıda her zaman olduğu gibi yine kendinden emin, ılımlı ve de yaklaşımcı bir tavırla yaptığı konuşmasında üslubunu da aynı paralelde devam ettirdi. Önce biraz da gönderme şeklinde yapılan eleştirilere cevap veren Başkan Muharrem Usta, ’50. Yıl’ hedefinden hiçbir sapma yada vazgeçme gibi düşüncelerinin olmadığını üzerine basa basa vurguladı. Şike konusunda hemen her platformda yinelediği gibi, ‘Şike yapıldığı tescil edilmiştir, biz de FİFA’ya gereğini yap’ diyoruz’ diyerek bir kez daha tekrarladı.  Ve 1461 konusundaki eleştirileri de net bir dille cevaplayan Usta, ‘Artık kimse 1461’i seçim malzemesi yapmasın’ dedi. Sonuç mu? Başkan Usta’nın konuşması zaman zaman kuvvetlice alkışlarla kesilerek desteklendi...

BEKAROĞLU: “HUKUKÇU MU MASALCI MI?”

16 Nisan’da gerçekleşen referandumda Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kanunun uygun gördüğü usulün aksine mühürsüz zarfları da geçerli sayılması yönündeki kararı tartışılmaya devam ederken, YSK Başkanı Sadi Güven geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin yeni bir açıklama yapmıştı. Güven,  konuya ilişkin açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti: "Sandık kurullarında biz yokuz. Seçimi yapan da seçimde yarışan da siyasi partilerdir. Yüksek Seçim Kurulu çok şeffaf bir kurum, kendi içinde birçok denetimi var. Kimse getirip ikinci bir mükerrer kayıt gösteremez. Türk mühendislerin yaptığı ciddi anlamda güvenli bir yazılımımız var." CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Güven’in yaptığı açıklamaları sert şekilde eleştirdi. Bekaroğlu, Güven’in açıklamalarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu adam hukukçu mu masalcı baba mı? Kanunu yok saymanın gerekçesi olabilir mi?” dedi.

TRABZONLULARDAN MİNİBÜS ŞİKÂYETİ

Trabzon’daki bazı minibüsçülerin tavırları artık vatandaşları isyan ettirecek boyutlara ulaşmaya başladı. Minibüsçülerin kendi aralarında yaptıkları konuşmalar hem vatandaşları bekletiyor hem de rahatsız ediyor. Konu hakkındaki şikâyetini dile getiren emekli öğretmen Özcan Yılmaz, “Şoför arkadaşlar aracı sıraya bırakıyor ortadan kayboluyor. Boşuna zaman kaybı yaşıyoruz. Sağa sola bakıyoruz şoför arkadaşlarıyla dedikodu yapıyor. Düşünmüyor ki bu araç doldu mu? Dolmadı mı? Şoförler beklesinler kardeşim niyetindeler. Şoför arkadaşlar sonrasında bir şekilde kafalarına dank edip araca biniyor sonra başlıyor yolcuları çekiştirmeye. Vay efendim neden sessiz söylemişsin, vay efendim neden parayı eksik verdin diyor. Araçtan inen insanlarında arkalarından konuşmaya bayılıyorlar. Bunu da özellikle hanım kardeşlerimize yapıyorlar. Tepki gösterince de ‘Beğenmiyorsan araçtan in’ diyorlar. Bu kafa yapısıyla bir yerlere gidemeyiz” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞIN KOKU İSYANI

Uzunsokak, Trabzon’da yaşayan insanların önemli yaşam alanlarından biri… Gün boyunca tıklım tıklım olan Uzunsokak’ın yoğunluğu belli bir düzeyde kabul edilebilir. Ancak Uzunsokak’a giren araçlar vatandaşları çileden çıkarıyor. Dün Uzunsokak’a giren Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kanal temizleme aracını vatandaşlar duruma sessizde olsa tepki gösterdi. Kokudan rahatsız olduğunu söyleyen Cemil Sağlam ismindeki vatandaş “Bu aracın bu saatte buraya gelmesi kadar saçma ne olabilir ki? Bakın burada yemek yiyen, gezen, çalışan binlerce insan var. Düşünsenize ağzınıza lokmanızı atıyorsunuz ardından kadayıfın o leziz kokusunu duyacakken kanal aracından çıkan kokuyu duyuyorsunuz. Olacak şey değil. Belediyemizden daha duyarlı olmalarını bekliyorum, bu işlemler böylesine kalabalık alanlarda sabahın erken saatlerinde ya da gece geç saatlerde yapılmalı” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.