Flaş Haber
Kapat

154 bin 437 KİŞİYE YARDIM

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Trabzon’u ziyaret etti

06 Ocak 2021 Çarşamba 08:45
154 bin 437 KİŞİYE YARDIM

212 MİLYON KORONA YARDIMI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bölgesel 4. Kadın Kooperatifleri Doğu Karadeniz Buluşmaları kapsamında Trabzon’a ziyaret gerçekleştirdi. Karadeniz’de 4 bine yakın kadına ulaşıldığını söyleyen Selçuk, 24 kadın kooperatifinin kurulmasına destek verildiğini açıkladı. Öte yandan Trabzon’da  154 bin 437 kişiye 212 milyon 870 bin 788 TL yardım yapıldığı öğrenildi.

EREN’İN MEZARINI ZİYARET ETTİ

Trabzon’da gerçekleştirilen programa Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun, Amasya, Tokat ve Ordu illerinden Vali ve kadın kooperatif girişimcileri çevrimiçi bağlanarak çalışmalarını anlattı.  Bakan Selçuk, yakın zamanda doğum günü olan Şehit Eren Bülbül’ün kabri ve ailesini ziyaret etti. Ziyaretle ilgili, “Vatan sevgisiyle kalbi çarpan bütün evlatlarımızın ailelerine sahip çıkıyoruz. Onları hiçbir zaman unutmuyoruz.” diyerek İzmir’de şehit olan Fethi Sekin’i de şehadetinin yıl dönümünde andı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bölgesel 4. Kadın Kooperatifleri Doğu Karadeniz Buluşmaları kapsamında Trabzon’a ziyaret gerçekleştirdi. Karadeniz’de 4 bine yakın kadına ulaşıldığını söyleyen Selçuk, 24 kadın kooperatifinin kurulmasına destek verildiğini açıkladı. Öte yandan Trabzon’da Koronavirüsle mücadele dönemimde bin TL sosyal yardım desteği kapsamında il genelinde 154 bin 437 kişiye 212 milyon 870 bin 788 TL yardım yapıldığı öğrenildi. Selçuk, “Trabzon ilinde de sosyal yardımlarımızı ve hizmetlerimizi devam ettiriyoruz.” dedi.

Trabzon’da gerçekleştirilen programa Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun, Amasya, Tokat ve Ordu illerinden Vali ve kadın kooperatif girişimcileri çevrimiçi bağlanarak çalışmalarını anlattı. Trabzon’da bir dizi ziyaret gerçekleştiren Bakan Selçuk, yakın zamanda doğum günü olan Şehit Eren Bülbül’ün kabri ve ailesini ziyareti ile ilgili “Vatan sevgisiyle kalbi çarpan bütün evlatlarımızın ailelerine sahip çıkıyoruz. Onları hiçbir zaman unutmuyoruz.” diyerek İzmir’de şehit olan Fethi Sekin’i de şehadetinin yıl dönümünde andı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE BAKANLIKLARIMIZLA UYUM  İÇERİSİNDEYİZ

Selçuk, Kovid-19 döneminde Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 9 şehre 1 milyarlık kaynak aktarıldığını söyledi. Kadın istihdamın öneminden bahseden Bakan Selçuk, kadına yönelik şiddeti ele alarak “Kadına yönelik şiddeti gündemimizden tamamıyla çıkarabilmek, şiddet meselesini çözebilmek için de en önemli çalışma alanlarımızdan birisi kadına şiddetle mücadele.” şeklinde belirterek mücadelenin tek bir kurumun değil tüm kurumlarla birlikte verildiğini aktardı. İçişleri ve Adalet Bakanlığıyla uyum içerisinde çalışıldığını ifade eden Selçuk, “Bakanlıklarımızla çok iyi bir uyum yakaladık. 2020 yılı bitmeden birçok eylemi hayata geçirdik. 2021 yılında da bu faaliyetlerimizi daha da artırarak yeni bir eylem planıyla mücadele kapsamımızı daha da genişleteceğiz.” dedi. Kadınların işgücüne katılım oranında hedefini açıklayan Bakan Selçuk, “Yüzde 38,5 gibi hedefimiz var.” diye konuştu.

TRABZON’DA 1 TÜRKİYE’DE YÜZDE 44 ORANINDA KADIN MİLLETVEKİLİ VAR

Kadın milletvekili oranına dikkat çeken Selçuk, “Burada da bir kadın milletvekilimiz var. Kadın milletvekili oranımız yüzde 4,4’lerden yüzde 45’lere ulaştı.” dedi. Selçuk, 216 bin kadının girişimcilik eğitimi aldığını belirterek kadın girişimci oranının yüzde 19’a ulaştığını aktardı. Orman Bakanlığıyla yeni bir projeye başlanacağı müjdesini veren kadın ve kadın kooperatiflerine yönelik eğitim ve danışma hizmetleri sunulacağı ifade edildi. Karadeniz’de 4 bine yakın kadına ulaşıldığını söyleyen Selçuk, 24 kadın kooperatifinin kurulmasına destek verildiğini açıkladı.

AYVAZOĞLU, “KADINLAR BÖLGEMİZİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK”

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, yoğun bütçe maratonu ve Asgari Ücret belirleme maratonunun hemen akabinde yeni yılımızın ilk ziyaretini bizleri kırmayarak şehrimiz Trabzon’umuza gerçekleştiren Bakanımıza teşekkür ediyorum. "Düzköy’lü Güner Küçükaslan’ın hikayesi gibi yüzlerce ve hatta binlerce Karadeniz kadınının hikayeleri vardır kimimizin bizzat hikayenin kahramanı olduğu, kimimizin de şahit olduğu! İşte! Kadınlarımızın emeğini ve alın terini maddi açıdan kıymetlendiren Kooperatifler ve kooperatifçilik bu sebeple çok özel ve çok anlamlıdır. Kadınlarımız; İşsizliği önleme, yoksullukla mücadele ve sürdürülebilir kalkınmaya kurdukları 441 Kadın Kooperatifi ve bu kooperatiflere yaptıkları 9 binden fazla üye ile destek olmaktadırlar.  Hepimizin market, AVM ve Sanal Marketlerde ürünlerine rastladığımız bir çok kooperatiflerin başarılarına tanıklık ediyoruz. Neden Trabzon’dan, Giresun’dan, Ordu’dan, Bayburt’dan, Gümüşhane’den, Rize’den Kadınlarımız kurdukları kooperatif ve oluşturacakları markaları ile şehirlerinin ve bölgelerinin kaderini değiştiremesin. Dünya çapında markalarla rekabet edebilecek kadar büyük bir Marka’nın sahibi olamasın.” diye konuştu.

Ayvazoğlu, sözlerinin devamında ise şunları kaydetti: “Kooperatifler en yalın şekli ile belirli bir amaca ulaşabilmek için birbirine güvenen insanların tek başlarına yapamayacakları veya birlikte yapılması daha yararlı olacak işleri maliyet fiyatına yapmak üzere dayanışma ile ekonomik güçlerini bir araya getirmeleri olarak tanımlanabilir. Bu tanımlama, bu coğrafyanın çok ta yabancı olmadığı bir tanımlamadır. Zira; İş yükünün büyüklüğü, zorluğu ve üretim maliyeti açısından bakıldığında tıpkı Kooperatiflerde olduğu gibi Karadeniz insanımızda yardımlaşma duygusu bir diğer deyişle imece alışkanlığı zaten hat safhadadır. Ancak; üretilen ürünün ve hizmetin hak ettiği maddi değeri bulması ve pazara erişim kolaylığı açısından kooperatifler olmadan bu boşluğu doldurabilmek pek mümkün değildir. Bu nedenledir ki; hem sosyal hem de ekonomik açıdan yerel kalkınmaya katkıda bulunan kadın kooperatifleri, kadınların sosyal ve ekonomik yaşamda daha fazla yer almasına imkan tanıyan ve sayıları günden güne artan önemli bir kitle hareketi olmuştur.

Bu nedenledir ki; Kooperatifçilik fikri işbirliği düşüncesiyle ortaya çıkmış toplum temelli, demokratik özelliklere sahip olan, değişen koşullara çabucak uyum gösterebilen, katılımcı ilişki ağına sahip yerel ihtiyaçlara önem veren bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kooperatifçilik: Kendi kapalı çevrelerinde yaşayan kadınların dış kurumlara aşina olmalarına olanak sağlar. Kooperatife üye kadınlar, kolektif olmanın verdiği güçle özgüven kazanırlar. Kooperatife üye kadınlar, özellikle kooperatif faaliyetleri başladıktan sonra aldıkları eğitimlerle yeni rol ve ben imajlarını geliştirebilirler.

Yaşadığımız dijital çağ; kurulabilecek bir internet sitesi ve Sosyal medya hesapları üzerinden bulunduğumuz her alanı kolaylıkla bir ticari işletmeye çevirebilme olanağını bize sunmaktadır. Yeni Dünya düzeninde özgün ve çok miktarda üretim kabiliyetine sahip tüm oluşumlar mutlaka ama mutlaka başarıya ulaşabilmektedir. Çünkü; çağımız dünyanın her köşesinden insanlara pazara kolay erişim olanakları tanımaktadır.

Bu çağda tüketici; satın alacağı üründe: doğallık, özgünlük, ihtiyaç, süreklilik, olmak üzere dört unsuru aramaktadır. Bu toplantı bizlere gösteriyor ki! Devletimiz Milletvekilleri ile, Bakanı ile, Cumhurbaşkanı ile ve elbette tüm kurum ve kuruluşları ile sizlerin arkasındadır. ‘Engelleri avantaja çevirin.’ ‘İnandığınız şeyi yapmanız için süper güçlere sahip olmanız gerekmiyor.’”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise, “İlimizde kadınlarımızın üretim mekanizmasında en aktif şekilde yer alması ve kadın istihdamının daha da artırılması için, valiliğimiz bünyesinde faaliyet gösteren yerel eşitlik birimi” koordinesinde, her iki yılda bir, eylem planları hazırlanmaktadır. İnanıyorum ki; ilimizde kadın kooperatiflerinin sayısının artması anlamında, bu kooperatifimiz öncülük edecek 2019 yılının sonlarında yaptığımız ‘kadın kooperatifleri çalıştayı’ kapsamında, 7 ayrı kooperatif kurulması kararının hayata geçirilmesine vesile olacaktır.” dedi.

HABER: Rabia Mollaoğlu

Son Güncelleme: 06.01.2021 09:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.