Güzel geçen turizm sezonunun ardından Trabzon'da işletmeciler sonraki yıl çalışmaların şimdiden yapılmasını istiyor.

Nurullah Cabri - Trabzon’da turizm sezonundaki yoğunluk yavaş yavaş azalıyor. İşletmeciler sezonun verimli olmasından dolayı çok memnun olduklarını ifade ediyorlar. Gelecek sezondan çok umutlu olduklarını belirtiyorlar. Fakat sezonda yaşanan olumsuzluk ve eksikleri de dile getiriyorlar ve bu sorunların çözülmesini istiyorlar. Trabzon Meydan’da işletme sahibi olan Selami Öztürk, sorunları dört başlık altında değerlendirdi. Ulaşım, personel, dilenciler, kış turizminin yeterli seviyede olması. Öztürk, Trabzon için güzel bir sezon geçirdiklerini söyleyerek,

turizm-1

“Geçtiğimiz sezona göre bu yıl baya hareketli geçti. Özellikle pandeminin kalkmasının bunda büyük etkisi var. Trabzon’da ağırlıklı olarak Orta Doğu’dan gelen misafirleri ağırlıyoruz. Çok yoğun bir şekilde bunu yaşadık. Tüm Trabzon için güzel bir sezon geçirdik diyebiliriz. Eğer ekstra bir olumsuzluk durumu yaşanmazsa seneye bundan daha iyi bir sezon bekliyoruz.

Selami Öztürk (2)

ULAŞIM YETERSİZ KALDI

Öncelikle ulaşım konusunda Trabzon çok yetersiz kaldı. Buna hiçbir önem gösterilmedi. Trabzon içerisindeki yenileşme ve yapılaşmanın sezon içerisinde değil sezon dışında yapılması gerekiyordu. Ulaşım konusunda çok büyük sıkıntılar yaşadık. Özellikle meydan bölgesinde.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trabzon'da! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trabzon'da!

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ UZUNGÖL’Ü ZİYARET ETTİ

DİLENCİLER ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Bunun dışında ciddi bir dilenci problemimiz var. İşletmeciler olarak bunun çok uğraşıyoruz. Gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz fakat buna bir çözüm bulunamadı. Müşterilere karşı çok zor durumda kalıyoruz.

TRABZON’UN İŞTE TURİZM RAKAMLARI

PERSONEL SIKINTISI YAŞIYORUZ

Çalışan bulma konusunda çok zorluk yaşıyoruz. Özellikle Orta Doğulu misafirlerimizle iletişim kurmakta zorlanıyoruz. Misafirlerimizin de birçoğu İngilizce bilmiyor. Bu konuda alternatifler bulmaya çalışıyoruz. Arapça bilen birini bulmak çok zor. Bu konuda Suriyeli mültecilere yöneliyoruz. O zamanda çalışma izni konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bu konu bir adım atılması gerekiyor. Orta Doğu turizminin önü çok açık. Zaten sektörde de büyük bir eksiklik var. Gençlerimiz bu alana yönelmeli. Bu açık bir kapı ve sezon çok verimli geçiyor. Büyük bir ihtiyaç var. Gençlerin bunu değerlendirmesi lazım.

Trabzon Uzungöl'de turizme yakışmayan görüntüler! (2)

KIŞ SEZONUNU HAREKETLENDİRMEK GEREKİYOR

Trabzon tamimiyle belli başlı noktalardan ibaret. Öncelikle bu noktaların genişletilmesi gerekiyor. Bunun için Yayla turizminin daha da geliştirilmesi gerekiyor. Sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de hareketli olması lazım. Yerli turist zaten yazın buraya gelmek istemiyor. Kış sezonunun da hareketlenmesi gerekiyor. Bunun dışlında deniz konusunda çok büyük eksikliğimiz var. Burada aktif olarak kullanacağımız plajlarımız yok. Bunun biran evvel çözülmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.