Türkiye'nin bir süredir devreye aldığı diplomasi atağı turizmde de etkisini hissettirdi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile başlayan normalleşme çalışmalarının ardından Körfez Bölgesi'nin en kalabalık ülkesi Suudi Arabistan ile gelişen sıcak ilişkiler turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her iki ülkeyi ziyaretinin turizme önemli katkı sağladığını belirten sektör temsilcileri, bu ülkelerden gelen rezervasyonların yeniden canlandığını söyledi.

Buna göre, özellikle lüks segmentteki otellerin doluluk oranının Mayıs ayında yüzde 90'a ulaşması bekleniyor. Körfez pazarının gözdesi olan Karadeniz'de Suudi ve BAE turistlerinin rezervasyonlarının arttığına işaret eden sektör oyuncuları, özellikle Haziran-Eylül ayları arasında doluluk oranının yüzde 90'ı geçeceğini vurguluyor.

2018'E YAKLAŞIYORUZ

Sabah'ın haberine göre Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, son diplomatik saldırının turizmi çok ciddi şekilde etkilediğini belirterek, "Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden çok yoğun talep var. Arap Emirlikleri şu anda İstanbul ve Karadeniz'de ortalama 20 gün kalan bu turist grubu pandemi sonrası sektöre can verecek. Bu bölgeden gelen turist profili iyi yemeği sever ve iyi para harcar.

Bu nedenle sadece otellere değil, taksicilerden restoranlara, tatlılardan hediyelik eşya satıcılarına kadar herkese katkı sağlayacak” dedi. Çorabatır, 2018'de Suudi Arabistan'dan 750 bine yakın turist geldiğine dikkat çekerek, "O yıl rekor kırdık. Sonra pandemi ile gerileme oldu. Bu yıl 2018'e 650-700 bin kişi ile gireceğiz" dedi.

İSTANBUL'DA KRAL DAİRELERİNİ DOLDURDULAR

Hyatt Centric Levent İstanbul Genel Müdürü Ahmet Arslan, hem BAE pazarından hem de Suudi Arabistan'dan yoğun bir turist trafiği olduğunu belirterek, "Özellikle İstanbul'daki lüks otellerin suit ve king suitleri dolu.

Dubai ve Suudi Arabistanlı prensler ve şeyhler ile Rus oligarkları şehrin lüks otellerini dolduruyor. Bu da İstanbul'da oda fiyatlarını yükseltiyor" dedi.

Gözden kaçırmayın

Rektör ve Milletvekilleri 67. yıldönümünde KTÜ’yü anlattı Rektör ve Milletvekilleri 67. yıldönümünde KTÜ’yü anlattı

DOLULUKTA % 90'I AŞACAĞIZ

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATID) Başkanı Murat Toktaş da Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden Karadeniz'e yönelik rezervasyon taleplerinin yeniden hareketlenmeye başladığını belirterek, "Diplomatik dil ülkemize yeni bir soluk getirecek. Salgının etkisiyle zor günler geçiren otellerde Nisan ayında başlayan ön rezervasyonlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin ardından rezervasyona dönüştü. Bu bölgeden gelişler Mayıs ayında başlıyor ama asıl etkisini Haziran ayında görüyoruz. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ise doluluk oranlarımız yüzde 90'ı geçecek."